Adenium - trandafirul desertului - I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Fleur

Active Member
Sunt din semintele din comanda comuna si i-am pus cam pe la 15 aprilie. Am vazut ca primele poze cu ei sunt din 28 apr, deci au 2 luni. Sper s-o tina tot asa.
 

Fleur

Active Member
Cum ai avut rabdare sa astepti atat? Pune-i ca si asa semintele nu sunt tocmai grozave si nu omite nici o etapa ca sa ai sansa de reusita. Succes!
 

Hariclea

Member
Eu le-am pus ingrasamant pt plante cu flori, mai intai Vitaflora iar acum am luat unul de la Hornbach, Compo se cheama.
 

rodica05

Member
Splendid arata, Fleur! :clap: Daca le-ai pune si un pic de ingrasamant... ar fi si umflatei :wink:
Cate plnate ti-au iesit din cate seminte ai comandat? Imi pare rau ca n-au fost prea grozave semintele si imi pare rau ca am facut comanda comuna - ma simt oarecum vinovata ca n-au fost reusite de cel putin 80%, cum ma laudam eu. Am avut germinatie mare la mesembriantheme si sunt in continuare foarte multumita de Mesa Garden, chiar daca mai sunt si specii care nu ies.
Dorinas, caldura si soarele din aceasta perioada sunt tocmai bune sa le pui la incoltit. Grabeste-te, iti tinem pumnii!
Nu ingrasamant pentru plante normale, Hari, cel mai bun este ingrasamantul pentru cactusi.
In fiecare seara stropesc frunzele piticilor (de o luna de zile), iar la 2-3 stropiri le administrez ingrasamant. Ingrasamantul il absorb foarte bine si prin frunze, as spune chiar mai bine decat prin radacini, cand sunt pui.
Si fotografii cu piticii - data insamantarii 28 mai:
 

Simona D.

Member
Foarte dragalasi :indragostit:
Cred ca intru putin pe ebay sa-mi iau si eu ceva seminte :) dar nu stiu daca ma pot abtine sa nu-mi iau si ceva plante :rofl: :pumni:
 

rodica05

Member
Va multumesc pentru incurajare, fetelor :D
Carmen, nu vand decat dupa ce infloresc. Asta insemnand dupa 2-3 ani cel devreme.
Simona, ia-o usor cu e-bay-ul, au mai fost care s-au fript! :roll:
 

Simona D.

Member
Rodica, ai pe ebay ceva vanzator de incredere pentru adenium?

La cel de la care doream eu sa iau, referintele sunt 100% pozitive. Ai pus si tu linkul lor cu insamantarea.
Am sa iau doar cateva seminte eventual si vad cum e :nu stiu:
 

rodica05

Member
Foarte frumosi, AMNERIS! Dupa cate-mi dau eu seama ai 2-3 plante mature si multime de puiuti :D
De unde le-ai procurat, din Ungaria?
Sa-ti traiasca, sa te bucuri de flori mult timp :wink:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus