Adenium - trandafirul desertului - I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

floare mica

Member
E foarte frumos, bine ai facut ca l-ai salvat, sa-ti traiasca. Cind l-ai cumparat si cit ai dat pe el ? Ce inaltime are ? Vad ca i-ai schimbat si ghiveciul, in ce fel de pamint l-ai plantat :?: Asteptam florile :D
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Pai nu puteam sa-l las acolo sa fie tratat ca o feriga! Are cam 25-30 cm, e frumos ramificat. Are vreo 2-3 frunze mai vechi usor palite. Cresterile noi sunt ok. Il am de vreo luna si ceva ...
Pamantul este asa: pietricele la baza, pamant de cactusi amestecat cu un pic de perlit si la suprafata inca un strat de pietricele. Radacinile sunt superficiale, deci ghiveci mare nu-i trebuie. Doar cat sa aiba un pic de stabilitate.

Si eu astept florile. De asta intrebam cum se formeaza, ca sa stiu ce sa urmaresc.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Merci. Abia astept, tinand cont ca habar n-am cum vor fi florile. Nu ma astept la ceva extraordinar, vreau doar sa vad cum ii merge la mine.
 

doina

Member
Superb pomisor ti-ai cumparat Cornelia. Sa te rasplateasca pentru grija pe care i-o porti cu muuuulte floricele frumoase. :dans: :dans:
 

yca

Member
Da este foarte frumos intr-adevar dar pe pagina trecuta te-a intrebat cineva cat a costat am tot asteptat raspunsul dar ..........de pret nimic.
Ai putea sa zici si pretul? Asa sa imi fac o idee ,poate il caut si eu.
 

doina

Member
:rofl: Cred ca in curand vei fi posesoarea unor seminte de adenium.Planta este in aer liber deci a fost vizitata de niste albinute.
 

Cristiana

Member
Amneris, :clap: minunat, am gasit pe un forum din Singapore, astepti pana cand pastaile devin maro si pe cale sa se desfaca. Atunci recoltezi semintele, care sunt la capacitatea maxima de germinare timp de 2-3 luni.

Felicitari inca o data!
 

rodica05

Member
Bravo Amneris!!! :clap: Hai, ca de inflorit au mai inflorit Adenium-i aici pe forum, dar seminte nici unul pana acum...
Ar trebui premiat :wink:
 

doina

Member
Buna ziua doamnelor si domnilor. Am o intrebare 'intrebatoare' ; in curand voi fi fericita posesoare a unor seminte de adenium pe care le voi pune la germinat. Am loc pe balcon ( inchis si cu orientare estica ) pentru ele , ziua este foarte cald si au lumina multa dar este destul de mare diferente de temperatura intre zi si noapte. Ce sa fac pun paharele cu seminte ,le tin pe balcon ziua si le iau in casa seara sau le pun pe pervazul unui geam - tot cu orientare estica dar temperatura constanta , si nu le mai misc de acolo :?:
 

doina

Member
Multumesc Sicamin. Am citit si eu dar nu m-am dumirit cu plimbatul recipientilor cu seminte. Stiu ca plantele sufera daca li se schimba locul , nu stiu daca si semintele sunt sensibile la aceste schimbari. As vrea sa pun paharele cu seminte pe balcon deoarece au mai multa caldura si chiar lumina decat in casa le geam dar ultimile nopti temperatura a scazut sub 25 grade afara si balconul meu nu este bine izolat , nu as vrea ce diferenta de tamperatura sa afecteze germinarea semintelor. :?
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus