Adenium - trandafirul desertului - I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

floare mica

Member
doina a spus:
Multumesc Sicamin. Am citit si eu dar nu m-am dumirit cu plimbatul recipientilor cu seminte. Stiu ca plantele sufera daca li se schimba locul , nu stiu daca si semintele sunt sensibile la aceste schimbari. As vrea sa pun paharele cu seminte pe balcon deoarece au mai multa caldura si chiar lumina decat in casa le geam dar ultimile nopti temperatura a scazut sub 25 grade afara si balconul meu nu este bine izolat , nu as vrea ce diferenta de tamperatura sa afecteze germinarea semintelor. :?
Eu am semanat seminte de Adenium si le-am pus pe pervaz in dormitor si nu le-am miscat din loc. Daca zici ca pe balcon e cam racoare peste noapte nu e indicat sa te plimbi cu ele ziua in balcon si seara in casa. :roll:
 

doina

Member
Multumesc Floare Mica , asa credeam si eu dar am considerat ca mai bine sa intreb. Asa voi face , fac loc pe pervaz si nu le mut de acolo decat atunci cand plantutele vor fi maricele. :wink:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
dana a spus:
Am parcurs pana acum toate etapele mpregatirii semintelor ptr.incoltire.
Le-am tinut cam 7 ore in apa calda intr-un termos :rofl:
Le-am pus pe fiecare separat in cate in ghivecel cu pamant special de cactusi si le-am acoperit cu folie pe care o dau deoparte o data la 2 zile ptr.aerisire.
In afara de faptul ca doar cateva seminte de arabicum s-au imflat putin nu vad nici o schimbare :cry:
Chiar sa nu fi fost nici una viabila?
Ar fi prea mare dezamagirea.Doar am luat 22 seminte si nu pot sa cred ca am asa mare ghinion :suparat:
Voua cum va merge cu productia?
Sash a spus:
Cand le-ai pus la incoltit?
Si eu am luat 10 seminte de curand (dar am primit 11 :D ), le-am pus la incoltit sambata si deja 9 din ele au incoltit.
Eu le-am tinut doar vreo 5 ore in termos, iar apoi le-am pus in recipienti cu capac/pungi in cap. Zilnic desfac punga/capacul, le pulverizez cu apa si apoi inchid repede la loc. Am inteles ca le trebuie umiditate mare si temperatura ridicata in primele zile. Poate n-a fost asa cald la tine?
Din ce am citit pe forum intelesesem ca viabile sunt semintele care nu mai plutesc dupa ce au stat cateva ore in apa - la mine n-a fost asa - au incoltit unele care pluteau si n-au incoltit 2 din cele care n-au plutit.
Maine planific sa le scot din pungi/las fara capac.
Semintele mele sunt de obesum.
 

floare mica

Member
Eu am pus 10 seminte pe care le-am tinut intr-un pahar cu apa calduta de seara pina dimineata. Apoi le-am semanat intr-o caserola si le-am acoperit cu folie de plastic. Zilnic aeriseam 5 minute, pulverizam apa si puneam plasticul la loc. Dupa 7 zile au incoltit doar 3 seminte restul cred ca au fost seci (desi toate au cazut la fundul paharului) sau vechi. Pina la urma am ramas cu doua seminte pe care le-am plantat cite una in ghiveci. Una din ele s-a dezvoltat f.f. frumos, cealalta are doar o frunzulita :roll:
 

dana

Member
:petrecere: A inceput sa iasa ceva din seminte.
Si daca nu am avut ceva viziuni s-ar putea ca in 2 pahare sa am chiar ceva ce seamana a plante.
Initial am avut impresia ca au mucegait dar,stupoare,uitandu-ma mai bine chiar iesise din saminta un firicel f.subtire care se infigea in pamant.
2 din 22- un punctaj destul de bun pana acum , nu? :gandit:
Dar avem timp destul si rabdare si mai multa :astept: :rugaciune:
 

floare mica

Member
dana a spus:
:petrecere: A inceput sa iasa ceva din seminte.
Si daca nu am avut ceva viziuni s-ar putea ca in 2 pahare sa am chiar ceva ce seamana a plante.
Initial am avut impresia ca au mucegait dar,stupoare,uitandu-ma mai bine chiar iesise din saminta un firicel f.subtire care se infigea in pamant.
2 din 22- un punctaj destul de bun pana acum , nu? :gandit:
Dar avem timp destul si rabdare si mai multa :astept: :rugaciune:
Ma bucur pentru tine Dana, timp si rabdare avem berechet totusi dupa 7-9 zile de la semanat putem sa asteptam mult si bine ca nu mai incolteste niciuna :rofl:
 

Sash

Active Member
Eu am citit ca perioada de germinare ar fi de 5-20 zile (deci nu le arunca prea repede)
Daca sursa semintelor e aceiasi (si banuiesc ca e daca ai platit 10 si ai primit 11) cele de obesum (de care am luat eu) sunt ok- au incoltit 9 dupa 3 zile. Vezi sa le fie cald si umed.

Multumim Cornelia ca ne-ai scos din offtopic :oops:
 

dana

Member
Au inceput sa rasara.
Pana acum din 22 seminte au rasarit doar 3 dar mai astept ca inca e devreme.
Trebuie udate putin in fiecare zi?
Cele care mucegaiesc sa inteleg ca nu sunt viabile - e doar una dar la mediul umed care este acolo nu se stie cate vor mai fi.
 

sicamin

Member
Gabi ,din prima zi am tinut-o pe balcon ,unde am geamul deschis mereu.Chiar si cand a plouat am avut geamul deschis dar au fost acoperite in minisera.Balconul nu este inchis cu termopan,este cu geam simplu si cornier.
 

Sash

Active Member
Eu pe ai mei i-am pus la incoltit in casa, langa fereastra - din cate am citit tre' sa fie tinuti la 25-35 grade, iar afara noaptea cred ca temperatura scade sub 25.
 

zamfira

Member
Sash a spus:
Eu pe ai mei i-am pus la incoltit in casa, langa fereastra - din cate am citit tre' sa fie tinuti la 25-35 grade, iar afara noaptea cred ca temperatura scade sub 25.
In acest caz .in casa e mai bine
 

dana

Member
Paharele cu noile plantute ar trebui scoase din sera si aplicat procedeul de udare ca la plantele mai mari?
Va rog un sfat ca plantutele ating plasticul transparent si nu vreau s le pierd! :?
 

floare mica

Member
dana a spus:
Au inceput sa rasara.
Pana acum din 22 seminte au rasarit doar 3 dar mai astept ca inca e devreme.
Trebuie udate putin in fiecare zi?
Cele care mucegaiesc sa inteleg ca nu sunt viabile - e doar una dar la mediul umed care este acolo nu se stie cate vor mai fi.
Cele care mucegaiesc trebuie indepartate deoarece mucegaiul se intinde si cuprinde si plantele sanatoase.
 

floare mica

Member
dana a spus:
Paharele cu noile plantute ar trebui scoase din sera si aplicat procedeul de udare ca la plantele mai mari?
Va rog un sfat ca plantutele ating plasticul transparent si nu vreau s le pierd! :?
Daca plasticul atinge plantutele trebuie indepartat. Plantele sunt inca mici nu se poate trece la o udare ca si pentru plantele mari. Pulverizeaza-le zilnic, sa nu fie pamintul baltit. :D
 

dana

Member
Multumesc mult ptr.sfaturi.Am uitat sa spun ca fiecare samanta are ghiveciul ei astfel incat sa nu fie nevoie sa deranjez ceva in caz de incoltire neuniforma sau apare mucegaiul.
Paharele cu semintele incoltite le-am scos de sub plastic si le-am pus in acelasi loc insorit numai ca nu mai sunt acoperite.
Ma intereseaza noaptea in special deoarece inca este prea cald sa inchid geamul si mie frica sa nu fie o temperatura improprie lor.
 

floare mica

Member
dana a spus:
Multumesc mult ptr.sfaturi.Am uitat sa spun ca fiecare samanta are ghiveciul ei astfel incat sa nu fie nevoie sa deranjez ceva in caz de incoltire neuniforma sau apare mucegaiul.
Paharele cu semintele incoltite le-am scos de sub plastic si le-am pus in acelasi loc insorit numai ca nu mai sunt acoperite.
Ma intereseaza noaptea in special deoarece inca este prea cald sa inchid geamul si mie frica sa nu fie o temperatura improprie lor.
Cu placere, Dana, noaptea poti sa le acoperi cu plasticul ca sa nu le vina racoare de la geam dar fii atenta cum pui plasticul, sa nu stea pe plantuta, improvizeaza ceva.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Sa ma laud si eu cu piticul meu :oops: desi am zis ca nu ma bag la ei 8) asa a fost sa fie

Cind va creste va dau de veste again :rofl:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus