Adenium - trandafirul desertului - I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

albela

Active Member
Da, Magda, e cel cumparat de tine. Am avut si ceva probleme cu el, daca va aduceti aminte, a putrezit o ramura. Al meu a stat la caldurica pe pervaz la lumina multa, si vad ca ii place. Udat rarut, dupa faza cu putrezitul, si nu am mai avut probleme.
 

magda

Active Member
Moderator
S-au deschis bobocii Albela ? Ai mei amandoi au murit. I-am tinut in sera la 5- 15 gr. C si s-au dus :(
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Din neglijenta din iarna asta si al meu s-a dus in raiul lor.Nu,nu in raiul ala thailandez ci in raiul de "dincolo" :rofl:
Altul daca o fi sa fie :wink:
 

michaela

Active Member
Nu stiu de ce dar la ai mei bobocii se innegresc.... :cry: :cry: si sunt la al doilea buchetel care, cand sa zic si eu hop.... iar se repeta.... :roll: oare sa nu fie soare suficient,,, care le-o fi hiba? :?
 

popescu gp

Well-Known Member
Eu cred ca nu este perioada lor de inflorire;plantele simt mai bine ca noi vremea;mai ai un pic de rabdare si poate te rasplateste cu flori frumoase
 

asarmes

Member
buna.

m-ar interesa si pe mine puiut de adenium daca are cineva, dar daca se poate sa fie putin dezvoltat. la mine e destul de uscat in casa si nu as vrea sa-l pierd...asa daca are cineva de dat :)
 

albela

Active Member
Michaela, chiar nu le fac nimic deosebit. Adeniumul fara caudex deja a deschis prima floare. Dupa amiaza il pozez :oops: . Dar am si eu unii cu bobocei micuti care se usuca vazand cu ochii :( .
 

michaela

Active Member
:( - oare de ce?? la mine toti 3 sunt dintr-aceia cu caudex, nu din butas dar............ :cry: nu stiu ce sa le fac.... :?
 
D

dyayzh

Guest
Oare e mai bine ca nu am nici un bobocel? Macar asa nu plang dupa ei :wink: :rofl:
 

albela

Active Member
Pe cel care infloreste acum (fara caudex), l-am tinut neudat aproape deloc vreo luna (ca am avut probleme cu el). Dupa aia am reinceput sa-l ud cate putin iar el a inceput sa infloreasca. Pe cei cu caudex eu ii tin la cadura si ii ud odata pe saptamana. Culmea e ca la unii le prieste si infloresc iar altii pierd bobocii :? .
 

michaela

Active Member
si ai mei la fel.... stau la temp camerei pe care o am (nemasurata :) )
lumina-fereastra cu cel mai mult soare-cand e si udat f... rar :?
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus