Adenium - trandafirul desertului - I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

michaela

Active Member
:whew:
A reusit sa tina si unul din adeniumii mei floare in buchetel :D

Mai este unul cu buchetel de boboci.... dar asa de teama mi-e sa nu-i piarda :rugaciune:

Si pitici de anul trecut din seminte de adenium arabicum-am zis sa vad ce diferente sunt intre ei :) pana acum niciuna :rofl:
 

Kalli

Member
ce frumosi sunt adeniumii vostri infloriti!!!!


o parte din ai mei au avut probleme iarna aceasta cu paduchii testosi. uf, m-au enervat la culme, greu am scapat de paduchii astia afurisiti si acum arata asa...



ceilalti trei nu au avut probleme, au stat pe alt pervaz...



la sfarsitul lui martie vor avea 1 an... abia astept sa infloreasca si ai mei.... :D
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
si totusi o idee sa i putem ramifica inainte de a intra in etapa de inflorire cind nu te mai lasa inima sa iei ceva din el...?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Mai, nu mai confundati paduchii testosi cu cei lanosi. Va rog, inducem lumea in eroare.

Si daca vreti adeniumi ramificati, TUNDETI-I. Indata ce-i vedeti maricei si vigurosi, tundeti crenguta principala.
 

Kalli

Member
nu ii confund. au avut testosi. era carapacea aceea naspa si greu am scapat de ei. au migrat de la o alta planta la ei. la fel si la dafin, dar acolo am observat la timp.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
mai iezact :rofl: cam cit iei din varf , ca la mine frunzele in numar de 8-10 sunt doar in varf

mersi cornelia
 

michaela

Active Member
Cand au cam peste 10 cm, merge taiat ce este subtirel(varful cu frunze :) ) si dupa cicatrizare, se ramifica. Unele soiuri se ramifica singure, fara sa fie ciupite deloc in faza de planta tanara.
Astia fac parte din acea categorie (cu ramificare fara ciupire)
 

michaela

Active Member
Cred ca trebuie sa-i fac inchinaciuni,plecaciuni.... ca a reusit sa tina si el o floare!! :rofl:

Dar acum... incep sa apara boboci frumosi ... iarasi... au parte de mai mult soare :wink: :D :D
 

gomez99

Well-Known Member
dupa doi ani de experiente pot spune 2 lucruri:
1. 99% din pozele florilor publicate pe ebay sint manipulate in photoshop sau ceva similar.
2. povestea cu marimea semintelor postata in capul paginii e un basm. marimea semintelor difera in functie de pozitia lor in pastaie si de gradul de dezvoltare al pastaii. aceeasi planta poate avea seminte de dimensiuni si forme diferite si aceeasi pastaie poate avea seminte de dimensiuni si forme diferite.

si pe masura ce imi infloresc adeniumii mai am si alte aproape-certitudini neplacute, da mai e de cercetat in sensul asta.
 

geodezia

Well-Known Member
cristina_lacrima a spus:
Unde as putea gasi seminte sa cumpar? Si daca stie cineva cat costa, aproximativ. Sau daca are cineva de vanzare? :D
Buna Cristina
Ieri mi-a sosit pachetul de la sieberz si am luat si eu seminte de adenium de la ei daca te uiti pe site-ul lor ai sa gasesti la sectiunea seminte tot felul de seminte .Sunt putine in plic cred ca vreo 7 sau 8 seminte si au costat 12.1 ron telofon sieberz 0771400771 cod catalog 96139.Adenium planta poti lua de la bakker dar e mai scump 79.9 ron (cod catalog 4171-76) telefon 0213111478
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus