Achimenes -partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

popescu gp

Well-Known Member
achi

Felicitari cerlor ce au achi infloriti;si mie mi-au inflorit cativa dar nefiind acasa nu am apucat sa pozez florile lor;acum sunt in asteptarea unora noi si cei ce au avut flori sa reainfloreasca.
 

adite

Active Member
Ai mei sunt in balconul dinspre sud.Dupa ora 10 trag draperiile si au umbra pana dupa-amiaza cand nu mai ajung razele soarelui.Seara ii ud,dar nu pe frunze,ca sa nu se pateze.
 

popescu gp

Well-Known Member
achi

daca temperatura este de cca 30 grade se poate pulveriza foarte fin in asa frel ca picatuirile sa nu stera prea mult pe frunze,dar cu apa calduta pulverizarea.
 

ghia_don

Active Member
Ai mei sint toti afara direct...daca ploua, ii ploua din cap pina-n picioare :wink: , si nu mi se pare ca sufera ...iata doi dintre ei, asa cum sint acum
 

sini

Well-Known Member
Eu pulverizez toate florile:violete,gloxinii,streptocarpusi,hibiscusi si ce se mai gaseste printre ele. Le place la toate.Nu se pateaza nimic.Nu le dau soare.Le-am obisnuit la temperatura de 30 grade.(voi pleca pt.3 saptamani de acasa si nu vor avea aer conditionat).La fel ca-n reclama cu fixativul:rezista toate. :giggle:
 

adite

Active Member
Am vazut ca frunzele achimenesilor mov se pateaza de la apa si n-am incercat sa-i pulverizez pe ceilalti.In schimb,toti au rezistat bine,anul trecut,atat la caldura mare,cat si aerului conditionat.
Aseara am dat jos,din greseala,floarea de Jay Dee Large White.Era a 10-a zi de la inflorire.
 

popescu gp

Well-Known Member
achi

Ploile de vara sunt caldute si deci benefice,dar soarele arzator ii distruge,iar petele apar daca dupa stropire sunt expusi la soare puternic
 

ghia_don

Active Member
Multumesc Fisulix ! :D Si eu ii iubesc mult :) ...
Ana, la aceeasi concluzie am ajuns si eu..cei galbeni sint mai sensibili si li se pateaza frunzele ...
 

erika76

Member
Primele floricele la:
Pulcherrima

Hylda Michelsen

Yellow Beauty

Charity

Charm

Stan's Delight

Sweet and Sour

Tetra Himalayan

Vivid
 

adite

Active Member
Foarte frumosi!
Azi m-am uitat mai bine la achimenesi si mi-am dat seama ca cei care au inflorut la mine anul trecut,acum sunt lenesi.Cei care nu au inflorit anul trecut,sunt fruntasi,adica sunt aproape de inflorire.I-a prins vara odihniti,nu-i asa? :rofl:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus