Achimenes -partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Simina

Active Member
popescu gp a spus:
Multumesc Simina pentru aprecieri,dar la mine merg linkurile,nu stiu ce se intampla,eu nu sunt bun la net asa ca poate am gresit ceva si imi cer scuze.
N-ati gresit, sunphoto a facut figuri azi dimineata...
In loc de poza imi aparea un dreptunghi alb cu cifra 1 in coltul din stanga sus.

In fine, acum merg linkurile.
 

popescu gp

Well-Known Member
Kerkyra si eu am pierdut multe feluri de achi dupa ce au iesit s-au topit si nu am mai gasit rizomi in pamant;ma gandesc ca mamanatura prin apa de ploaie ne-a dat ceva sau eu am schimbat alcatuirea substratului clasic cu cel pentru smithiante(tot gesneriacee)si poate nu le-a placut,desi stau si ma gandesc ca la altii de ce le-a mers.Sini multumesc pentru aprecieri.Simina achii in vase mai mici si cu pana la 10 rizomi merg mai bine decat in vase mari si adanci.Am facut si eu aceasta experienta anul acesta.Si un serge Saliba:
http://popescugp.sunphoto.ro/Flori_la_s ... 2/81550837
 

adite

Active Member
Si eu am pierdut majoritatea rizomilor din care aveam cate un singur exemplar. :( Au intrat repede in vegetatie, i-am plantat si, prin aprilie-mai au inceput sa moara plantutele si rizomii. Am dat vina pe substrat, pe vreme si pe intrarea timpurie in vegetatie.
Am avut si eu achimenesi mov intr-un ghiveci, lasat pe pervazul ferestrei de la bucatarie si nu prea le-a placut. Au crescut incet, au facut flori mai mici si s-au patat de la apa. Cred ca le place afara, dar sa fie bine acoperiti si protejati de razele soarelui. Un balcon estic ar fi grozav.
 

Simina

Active Member
Va multumesc de aprecieri.
Acusi se incheie sezonul lor...nu mai e mult. Si azi am tuns inca 3 varietati care se uscasera.
 

adite

Active Member
Sunt foarte frumosi si bogati, nu se vede ca e toamna. :D
La mine s-a uscat doar unul mic, care n-a inflorit si nici nu stiu ce este. Jay Dee Large White a inflorit primul si este singurul ramas fara flori, dintre achimenesii pletosi. De-abia astept sa-i tund pe cei care acopera fereastra, sa fie mai multa lumina in interior. Ma gandeam sa tai partial plantele care nu s-au uscat, poate cresc rizomii mai bine.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus