A venit iarna in gradina

riana

Active Member
astazi cand m-am trezit nu-mi venea sa cred cevad. gradina mea era acoperita de un strat gros de zapada pacat ca incepe sa se topeasca :(
 

riana

Active Member
da e frumos insa zapada nu a fost foarte inghetate si a fost grea si toate plantele erau la pamant, mai ales brazii
 

mymo

Active Member
Si la mama lor acasa,in padure(desi ca nu prea mai au casa saracii) cum crezi ca e zapada? se descurca ei ca sunt puternici,nu-ti face griji :D
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
poate ne spune cineva cum ati pregatit gradinile pentru iarna, ce ati pus la adapost, ce nu ati pus, ce ati plantat la sfarsitul toamnei, daca ati pus ingrasamant natural la baza plantelor, etc.
 

riana

Active Member
eu am acoperit Escallonia, Cistusul, Ceanothusul si Buddleia alternifolia. azaleele le-am acoperit dar degeaba ca am trei catelusi care le-au descoperit, sper sa nu pateasca nimic ca sunt musuroite si am pus si paie. in fiecare an puneam gunoi de oaie la pomi insa anul acesta nu am mai pus deoarece am citit ca nu se pune in fiecare an mai ales la caisi si piersici. sper ca am citit bine.
 

aleynad

Active Member
Moderator
eu am infofolit magnolia, smochinul cu folie cu bule,
hortensia si trandafirii i-am musuroit, iar peste hortensie am pus si o galeata, ca sa nu-i inghete mugurii pe tulpini
gentiana si cuphea le-am acoperit cu pamant si frunze, apoi le-am acoperit cu crengute de brad, cu ele am emotii pentru ca nu prea sunt rezistente la ger, dar... .incercarea moarte n-are
la fel si cu hebe, am pus peste ea un pet de 5 l, ca sa nu se formeze chiciura pe frunze si sa inghete, pentru ca si cu ea ma risc afara, dar sper sa o aclimatizez :)
acum..gradina e perfect alba si frumoasa, doarme cuminte sub stratul de 10 cm de zapada :giggle:
 

nick1971

Active Member
eu am infofolit arborele de matase si iarba de pampas, am plantat multi bulbosi :D de primavara - crocus, narcise, lalele, zambile, muscari, am plantat gardul viu minune, am plantat pomi fructiferi, am plantat gard viu pitic din berberis, alternat cu trandafir pitic alb si galben... mamaa cata treaba am facut :rofl:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Felicitari Nick pentru treaba facuta si asteptam poze cu rezultatele muncii tale in primavara.
:)
 

mymo

Active Member
Eu n-am acoperit nimic,doar am musuroit trandafirii,la cei plantati in toamna le-am pus si gunoi de grajd,am musuroit hibi moscheutos,budleja,margareta galbena si cei doi bujori din China desi ca au muguri pe ei.
Am dunat multe frunze in jurul rhododendronilor.Hortansia am lasat-o asa cum a fost,nici iarna trecuta n-am acoperit-o,nici magnoliu.
 

irinabv

Active Member
Moderator
Eu astazi am acoperit trandafirii pomisor cu panza speciala de la Hornbach. In rest am musuroit un pic trandafirii. si altceva n-am acoperit. Nu am rabdare in fiecare an sa stau sa acopar totul in gradina asa ca intentionez sa am doar ce se adapteaza la vremurile noastre. :D
 

ghia_don

Active Member
Eu am musuroit numai trandafirii si hortensia...in rest n-am facut nici o alta pregatire speciala plantelor mele din gradina...
 

huni

Member
  • Am musuroit trandafirii (cu compost)
  • Am pus compost la baza pomilor fructiferi
  • Tratament fitosanitar la pomi cu champion 50wp
  • Am vopsit cu var tulpinile pomilor fructiferi
  • Am facut un hranitor pentru pasari, de asta sunt cel mai mandru :D
Cam astea ar fi cele mai importante...de acum incolo fac numai planuri :)
 

riana

Active Member
cred ca trei luni cat mai tine iarna avem destul timp toti sa ne facem planuri :rofl: mie nu-mi place deloc iarna abia astept sa treaca. daca nu ar fi sarbatorile care ma mai scot din monotonie cred ca a innebuni :rofl:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Eu una n-am apucat sa fac nimic - iarna a venit intr-o buna zi si a acoperit toata gradina. Apucasem, e-adevarat, sa plantez cea mai mare parte din bulbii de primavara dar nu chiar pe toti...mai mai ramas cateva narcise si anemone. Ma gandeam chiar sa astept zilele urmatoare poate se mai potoleste frigul si sa incerc sa-i pun si pe astia in gradina dar nu stiu cat de inspirata e ideea mea.
In rest, recunosc ca n-am protejat nici magnoliile, nici azaleele si nici cameliile din gradina - pana acum par sa fie ok si au mai trecut o iarna asa. Vom vedea la primavara ce noroc am..
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
vai, am uita si eu sa plantez bulbii de lalele primiti de la sora mea, si pe care mi i-a adus din Olanda :oops: ups!
 

riana

Active Member
fetelor, parerea mea este ca daca prindeti o zi in care e mai cald si pamantul nu este inghetat puteti sa plantati bulbii ca daca ii puneti la primavara nu mai infloresc.
 

huni

Member
Are dreptate riana, pe amabalaj zice ca pot fi plantati pana ianuarie (cred), merita incercat, ca ar fi pacat sa asteptati un an pana ce infloresc...
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
se anunta zile calduroase incepand de maine si pana dupa Anul Nou asa ca acum este momentul potrivit sa plantam :wink:
 
Sus