A venit iarna in gradina

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Tocmai am auzit la Realitatea ca 2010 se anunta cel mai cald an din istorie. Iarna nu va tine mult, vom avea temperaturi de primavata din ianuarie pana in martie cand intr-adevar primavara se va instala.
Sunt curioasa de efectele asupra naturii, asupra gradinilor si asupra plantelor de interior.
 

nick1971

Active Member
sincer mi-e teama de temperaturile astea, anul trecut a fost cald, a inmugurit totul si apoi a venit un frig prin aprilie de mi-a distrus glicina :cry: adica daca ar fi cald si n-ar mai veni si cate un ger, ar fi ok
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Cred ca plantele de interior se vor bucura si nu prea vor avea de suferit insa gradinile :? :(
 

nick1971

Active Member
ruxitzika a spus:
Tocmai am auzit la Realitatea ca 2010 se anunta cel mai cald an din istorie. Iarna nu va tine mult, vom avea temperaturi de primavata din ianuarie pana in martie cand intr-adevar primavara se va instala.
Sunt curioasa de efectele asupra naturii, asupra gradinilor si asupra plantelor de interior.
unde e caldura de la realitatea??
oare vor trece cu bine plantutele noastre peste gerurile astea? :(
ma gandesc cu groaza la plantele tinere
 

Blitz

Active Member
Chiar imi place iarna, ca are legatura cu schiul...

Dar pentru gradina este O CATASTROFA ce se intampla acum. Acu vreo 2 saptamani era prea cald, au inceput sa-si scoate capsoarele bulboasele (narcise, crocusi), trandafirii au "miscat", si acum sunt -12 grade fara (sau aproape fara) zapada. Mi-e de-a dreptul GROAZA!!! :cry: :cry: :cry:

Oare cate din dragele mele de plante suporta asa ceva?
 

nick1971

Active Member
am fost in inspectie prin gradina, se pare ca zapada a fost ca o plapumioara si plantele se prezinta bine, sper sa nu ma insel :rugaciune:
 

bradut

Well-Known Member
aleynad a spus:
gentiana si cuphea le-am acoperit cu pamant si frunze, apoi le-am acoperit cu crengute de brad, cu ele am emotii pentru ca nu prea sunt rezistente la ger, dar... .incercarea moarte n-are
Spune-mi, te rog, cuphea a trecut cu bine iarna? Am si eu si as vrea sa stiu daca rezista sau nu in gradina.
 

bradut

Well-Known Member
:rofl:

Da, nu se prea potriveste cu luna iulie. Dar ar fi interesant de aflat ce s-a intamplat cu cuphea peste iarna.
 

huni

Member
Poate ca iarna inca nu a venit in gradina, dar vremea din ultimele zile ne-a oferit un "preview" de toamna :D.
 
Sus