Bolile si daunatorii trandafirilor

adrianam

Well-Known Member
Si la mine patarea neagra a chelit o mare parte din trandafiri.
Dar nu vreau sa dau cu chimicale. daca rezista bine, daca nu, pun alt soi care nu face patare.
Fainare nu am vazut la gradina, doar la begoniile de pe balcon.
Nu vreau sa dau cu chimicale, ca vreau sa mananc fructe din pomii plantati si pe care ii tot astept sa creasca si sa rodeasca!
Trandafirii de la Kordes sunt cei mai sanatosi, nu am vazut frunze patate iar tufa arata proaspata si sanatoasa.
Cred ca la toamna voi inmulti colectia cu trandafiri de la Kordes, desi s-au scumpit rau.
 
Ultima editare:

gabrielais

Active Member
Adriana, in mod normal chelbosenia asta nu-i omoara...si la mine sunt cativa afectati, de fapt sunt aceeasi an de an, eu stropesc doar daca atacul este extrem de grav, in rest isi revin singuri dupa ce trece canicula si vin cateva ploi bune
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
In afara de englezesti si aia trandafirii vechi, restul sunt in parametri, au ceva patare dar nu ingrijorator.
Adriana, daca vrei Kordes iti pot trimite butasi la toamna din ce mai am si eu si au crescut mai maricei.
 

yo_man

Active Member
Buna ziua, am cumparat topsin 10g, pare sa fie praf inauntru,si nu stiu sa-l dozez. Pe plic scrie ca sa amesteca cu 14 l de apa, dar nu am nevoie de cantitate asa mare..imi tb sa amestec cu 1-2 litri. Imi tb pt un tradafir mic de ghiveci care a facut fainare.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Pai daca-l imparti in 4 atunci il folosesti la 3.5 l apa. Iar sfertul ala injumatatit la 1.75 l :), e pur si simplu calcul matematic.
Cum faci asta? Simplu, la ochi - pui tot praful pe o hartiuta si il dozezi din jumatate in jumatate pana ajungi la 1/8 pe care-l poti folosi la 1.75 l (sper sa ma fi facut inteleasa)
 

cristinaf

Well-Known Member
Tratamentul se repeta la 7 zile. Mai poti incerca pentru fainare si cu retete mai naturiste, de exemplu apa + lapte sau apa cu bicarbonat.
Topsinul nu prea da randament in cazul fainarii.
Am si eu un trandafir in ghiveci si mi se pare mai chinuit decat cei din gradina... sau e doar in imaginatia mea, ca nu prea ma dau in vant dupa plantele aflate in ghiveci. Imi par chinuite.:rolleyes:
 

yo_man

Active Member
Mi-am stropit trandafirul cu topsin de 2 ori la interval de 7 zile, dar tot face fainare... ce as mai putea face pt el? L-am stropit si cu bicarbonat, tot nu are efect..stiti vre-un fungicid eficient si dc se poate sa fie sub forma de ser, mi-e mai usor sa-l dozez. Va multumesc! :)
 

elianna

Well-Known Member
Eu pentru fainare folosesc TILT si da rezultate doar ca trebuie facut tratamentul din timp. Ce e afectat nu se mai recupereaza, doar ce creste nou. Tilt este solutie la fiole sau sticlute de 50 ml. daca ai mai multi e bine sa iei la sticluta, e si mai ieftin si nici nu faci risipa.
Apa cu lapte am folosit pentru mana la rosii si au fost rezultate.
 

irina_81

Member

Domnul acesta se numeste cosenila? Mi-a invadat un trandafir.
Din cate stiu eu este o afida parazitata de o viespe.Isi depune oul in interiorul afidei cat aceasta este inca in viata si apoi aceasta este consumata din interior de catre larva.Parca se numeste viespea parazit
 

cristinaf

Well-Known Member
Mi-am stropit trandafirul cu topsin de 2 ori la interval de 7 zile, dar tot face fainare... ce as mai putea face pt el? L-am stropit si cu bicarbonat, tot nu are efect..stiti vre-un fungicid eficient si dc se poate sa fie sub forma de ser, mi-e mai usor sa-l dozez. Va multumesc! :)
Topsinul e apa de ploaie la fainare, mult mai bun Tiltul, sau incearca cu unul dintre celelalte recomandate pentru fainare: Ortiva, Topas, Maccani, Orius, Manoxin, Mystic.
 

elianna

Well-Known Member
Din cate stiu eu este o afida parazitata de o viespe.Isi depune oul in interiorul afidei cat aceasta este inca in viata si apoi aceasta este consumata din interior de catre larva.Parca se numeste viespea parazit
Multumesc pentru raspuns. Am cautat pe net despre aceasta viespe si n-am gasit mare lucru. Mai fac o precizare: are o carapace cam tare de aceea ma gandisem la testosi. Am cules de pe un trandafir vreo 20 buc. Unul singur mi-a atacat si mi-am amintit ca si in toamna am vazut cateva ganganii dintr-astea tot la el.
 

irina_81

Member

elianna

Well-Known Member
Interesant site-ul. Cam scumpe produsele dar tinand cont ca sunt bio, e de inteles. Sunt cam multe capcane pentru aceste viespi, mie mi-ar trebui max 10 iar in 5 ani se usuca lipiciul de pe ele.
Poza arata exact gangania vazute de mine. Eu le-am cules manual cu un betisor de urechi inmuiat in alcool apoi am si stropit ca m-am speriat putin.
 
Buna.
Puteti sa imi recomandati un "cocktail" de preventie contra fainare, afide, patare neagra etc? Voi folositi asa ceva sau stropiti doar la nevoie? Citisem pe undeva (nu mai stiu unde) ca s-ar stropi preventiv o data la saptamana sau o data la doua saptamani...
 
Sus