Bolile si daunatorii trandafirilor

elianna

Well-Known Member
Eu folosesc contra afidelor, Calypso iar impotriva fainarii, Tilt. Am inteles ca Tilt este si impotriva patarii negre. Nu pot sa-mi spun parerea pentru ca n-am prea avut patare. Tot pentru patare este recomandat Score. Deocamdata nu le-am amestecat pentru ca am stropit in perioade diferite dar sunt compatibile. Toate sunt lichide si le prefer pe acestea ca mi-am cumparat sticlute de 50 ml si dozez mai usor cu seringa.
 

elianna

Well-Known Member
Cum apar bobocii, apar si musafirii. Eu am stropit ieri ca nu se mai putea. Le-am facut dus vreo 3 zile dar se inmulteau exponential. Se pare ca, pe moment, am scapat. Urmeaza valul doi ca nu se lasa ei asa cu una cu doua.
 

andreya

Member
Ieri am vrut si eu sa stropesc dar a plouat...sper poimaine sa tina vremea cu mine. Trebuie neaparat sa stropesc!
 

irina_81

Member
Interesant site-ul. Cam scumpe produsele dar tinand cont ca sunt bio, e de inteles. Sunt cam multe capcane pentru aceste viespi, mie mi-ar trebui max 10 iar in 5 ani se usuca lipiciul de pe ele.
Poza arata exact gangania vazute de mine. Eu le-am cules manual cu un betisor de urechi inmuiat in alcool apoi am si stropit ca m-am speriat putin.
Acele capcane nu sunt pentru viespi.Acestea sunt de cumparat fiind insecte benefice,inlocuind astfel insecticidul .
 

cristinaf

Well-Known Member
Asta e o metoda de a scoate bani din moda bio. Daca merge de ce nu? Ca doar nu e... cel care cere, ci 'al de da.
Acum vreo 3- 4 ani la noi venise cu avant moda bondarilor polenizatori. Le dadeau drumul prin solarii... mare tam- tam, se asteptau productii record... chestii, socoteli... iar in prezent nu cred sa mai aiba cineva.
Cam asa e si cu viespile astea.
 

LadyBug

Well-Known Member
brr, nu stiu despre ce vorbiti voi , dar viespiile imi dau fiori, sa nu va vina vreo idee, stiu ca omoara si albinele si va mai si inteapa, asa ca mai bine cu puricei, astia se duc repede cu apa.
 

irina_81

Member
Asta e o metoda de a scoate bani din moda bio. Daca merge de ce nu? Ca doar nu e... cel care cere, ci 'al de da.
Acum vreo 3- 4 ani la noi venise cu avant moda bondarilor polenizatori. Le dadeau drumul prin solarii... mare tam- tam, se asteptau productii record... chestii, socoteli... iar in prezent nu cred sa mai aiba cineva.
Cam asa e si cu viespile astea.
Probabil ca asa este,eu doar am raspuns la intrebare :)
 

LadyBug

Well-Known Member
Ia stati asa, dar contra afidelor de ce nu cautati buburuze, astea sunt cele mai bune, stiu ca-i mananca.
 

cristinaf

Well-Known Member
Buna.
Puteti sa imi recomandati un "cocktail" de preventie contra fainare, afide, patare neagra etc? Voi folositi asa ceva sau stropiti doar la nevoie? Citisem pe undeva (nu mai stiu unde) ca s-ar stropi preventiv o data la saptamana sau o data la doua saptamani...
Buna,
Parerea mea e ca nu-i normal sa se stropeasca preventiv o data la saptamana sau chiar la doua saptamani, asa cum nici noi nu luam medicamente preventiv cu o asemenea frecventa. Eu merg cu o stropire la luna, chiar doua daca nu-i nevoie.
Pe langa stropiri mai exista o serie de reguli care ar trebui respectate: "hranirea" plantelor cu ingrasamant natural sau macar chimic si cu ingrasaminte foliare care contin minerale; asta ii ajuta sa-si mareasca rezistenta la boli, si pastrarea unei distante minime intre plante care sa permita o buna circulatie a aerului. In caz contrar umezeala constanta va favoriza aparitia bolilor in permanenta. Si nu in ultimul rand trebuie variata folosirea substantelor atunci cand stropim.
Printre cele mai rele lucruri care se pot intampla plantelor (trandafirilor) e stropirea in exces cu aceleasi substante in permanenta. In primul rand ca asta le slabeste imunitatea, iar in al doilea rand e ca astfel vor aparea forme de bacterii, fungii si chiar insecte, rezistente la substantele folosite in exces.
Deci cockteilul bun de folosit o data la saptamana, sau la doua saptamani, nu exista!
 

LadyBug

Well-Known Member
Eu inca nu am stropit niciodata preventiv, eu dau cu insecticid cand vad probleme sau rup frunzele (la fainare) dar pana acum am avut si noroc, nu aveam foarte multe plante in gradina...
 

Paulyna

Active Member
Nu stiu cum e la voi,la mine trandafirii au de toate,pete de rugina,patarea neagra si acuma vad si un pic de fainare. Am dat cu Topsin,acum o sa dau si cu Systhane pentru patare. Pot sa pun si un ingrasamant foliar cu fungicidul,sau nu merg impreuna ?
 

cristinaf

Well-Known Member
Se poate. Nu stiu cat e de benefic pentru plate, dar se poate.
Inainte si eu combinam, apoi am auzit intr-o emisiune despre plante ca nu e tocmai indicat in sensul ca ingrasamantul foliar ar potenta boala, dar nu am rezultate practice care sa confirme sau sa infirme.
Singura atentionare existenta la formarea de amestecuri este la substantele pe baza de Cu: Alcupral, Champ, Zeama bordeleza...
 

Ioana Hotea

Active Member
Buna ziua!
Ce as putea sa combin ca sa scap de afide si de patare neagra in acelasi timp?
Am comandat de pe net, sa am la nevoie :) : Mopsilan, Dithane, Topsin, Actara, dar nu stiu cum si ce sa combin.
Multumesc!
 
Sus