Trandafirii si capriciile vremii

adrianam

Well-Known Member
Am continuat si eu azi taierile la trandafiri.
La mine Veilchenblau ramane la jumatate in fiecare an. Anul acesta a ramas cam o treime.
Am avut o surpriza foarte mare cu Summer Memories si Iceberg. Erau tufe frumoase, mari, echilibrate, cam de 1,5m inaltime, formate in vre-o 5 ani. A trebuit sa tai tot. La Summer Memories parca am vazut cativa mugurasi jos de tot.
La fel de prost stau si cu englezestii, urmeaza saptamana viitoare sa intru la ei, dar cred ca doar Christopher Marlowe a rezistat aproape in intregime, restul in proportii de 2-10%, abia vad mugurasi la baza- dar nu la toti.
 

elianna

Well-Known Member
M-am ingrozit citind ce a scris Primula. Imi amintesc ca am citit si eu anul trecut un articol asemenator dar nu mai stiu unde. Ce am retinut este ca in locul in care a crescut trandafirul bolnav nu mai trebuie plantat alt trandafir cel putin 5 ani. Si tot anul trecut, spre toamna, am remarcat la trandafirul cu port inal niste semne care aduceau cu cele semnalate. L-am curatat bine atunci dar acum arata tot rau.
 

Aimee

Member
Imi pare rau sa aud ca aveti pierderi la trandafiri. Am fost si eu ieri la socru unde am trandafirii si din fericire nu am pierdut decat doi "no name" care s-au uscat fiind prea mici in toamna, deci din start fara mari sanse. Mai sunt cativa mai firavi care nu s-au dezvoltat anul trecut nefiind in pozitii favorabile, adica umbriti de cei mai mari din jurul lor. Asta pentru ca am depasit cu mult numarul de trandafiri care incapeau in mod normal in spatiul pe care il am :wasntme: Dar macar sunt verzi si au muguri. In rest toti sunt verzi si cu muguri, nu au ramuri negre, doar cateva uscate pe ici pe colo. Deci per total au trecut bine iarna. Am dat indicatii socrului sa ii tunda.
Am si eu rugamintea daca ma puteti ajuta cu un raspuns. Am si doi trandafiri antici plantati in toamna trecuta. Unul din ei e ceva mai maricel si nu stiu daca e cazul sa il tund sau trebuie sa procedez ca in cazul englezestilor, sa nu ii tai in primii ani. Multumesc.
 

geodezia

Well-Known Member
Primula cei de la petrovici luati in toamna cum s-au comportat
eu nu am ajuns inca la gradina in vale sa vad ce am pus in toamna daca au rezistat
in rest madona cred ca s-a dus restul vad ca au resurse
 

cristinaf

Well-Known Member
Eu am pe Falstaff boala asta de vreo 2 ani. L-am stropit mereu cu fungicide, nu cu Mirage ca n-am stiut de el, si boala e cumva stationara. N-a murit, dar nici nu se vindeca; cand e vreme ploioasa, mereu i se innegresc ramuri.
As incerca si cu Mirage, dar vad ca nu se vinde decat la bidoane de 1 l si sunt admise maxim 2 stropiri pe sezon. Ar trebui sa existe si in cantitati mai mici la vanzare.
Dar oricum se poate imbolnavi oricare trandafir din cauza taierilor, ca n-as avea rabdare sa dau cu vopsea pe baza de ulei fiecare taietura.
 
Ultima editare:

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Am si doi trandafiri antici plantati in toamna trecuta. Unul din ei e ceva mai maricel si nu stiu daca e cazul sa il tund sau trebuie sa procedez ca in cazul englezestilor, sa nu ii tai in primii ani. Multumesc.
Ce trandafiri sunt?
Oricum, daca ai spatiu sa se dezvolte, daca tufa nu e dezechilibrata si daca nu sunt ramuri afectate, nu prea vad de ce sa-i tai ca nu e obligatoriu sa tai din ei. Spre deosebire de alte plante unde taiere = indesire a tufei, la trandafiri nu se aplica regula asta. Asa ca tai doar daca ai un motiv :-)
 

Primula

Member
Geo, trandafirii de la sarb au venit tot tarziu, i-am plantat cand deja pamantul inghetase, i-am plantat prost (nu eu, am avut niste ajutoare, singura nu as fi reusit sa fac treaba asta). Au ramas descoperite punctele de altoire la majoritatea, a doua zi a nins si au venit si ingheturile alea crunte dinaintea Craciunului. Abia a doua zi de Craciun, cu tot pacatul, am reusit eu si sotul meu sa mai musuroim cat s-a putut. In proportie de 80% sunt compromisi, din pacate foarte multi fara sanse sa fie inca ceva viu din care sa dea lastari. Si dintre ei unii au crengile negre ca taciunele. Astept perioada intrarii in vegetatie sa vad ce e viu si ce nu. Culmea e ca am primit putini dintrei ei micuti, firavi si exact aceia o duc cel mai bine, cei vanjosi sunt uscati pana la nivelul solului, ici si colo se mai vede o usoara zona verde chiar la baza.
Asta este, n-am ce face! Asa a fost sa fie. E bine pana la urma ca "ghinionul" mi-a mai temperat putin dependenta de pasiunea asta, prea ma acaparase...
 

Primula

Member
Aimee, e important de stiut ce soi de trandafiri vechi ai. In marea lor majoritate nu trebuie taiati. Exista insa si soiuri la care se recomanda obligatoriu taierea, dar imediat ce se trec florile. Cei care fac parte din grupul celor care se taie infloresc pe lemn vechi si pana in toamna ei trebuie sa-si creasca lastarii pe care vor aparea florile in anul urmator. Daca ii tai toamna, nu mai au cand sa-si scoata lastarii purtatori de flori, iar daca tai primavara in anul respectiv ei isi dezvolta doar coroana si fac putine flori, ici si colo, unde gasesc ramura ramasa din anul precedent. Desi multi dintre cei vechi sunt trandafiri cu inflorire unica , ei ofera un adevarat spectacol prin cantitatea enorma de flori si prin perioada lunga a infloririi. Vezi ca pe HMF exista spre sfarsitul descrierilor recomandari la fiecare soi cu cerinte speciale.de taiere. Tu ce soiuri vechi ai?
 

geodezia

Well-Known Member
na eu dau cu zeama bordeleza cind stropesc si rosiile ca sincer atunci fac amestecul pentru toate: rosii rose vie pomi
bine ar fi sa le dam si acum aceleasi tratamente ca si la pomi dar anul asta ii sare pe toti tratamentele de primavara
poate in luna mai sa le trag o stropeala
Draga Primula chiar imi pare rau dar petrovici a comis-o ca in toti anii
si noi cind faceam comenzi la el pateam la fel
odata am apucat o comnada care a venit dupa 1 ianuarie
noroc ca s-a lasat iarna dupa 15 ianuarie si am avut timp sa ii plantam
eu cred ca tot mai serios este olandezul de la lottum
dar multi acum ii gasesti in tara si iar refac calculele si ma gindesc cit as pierde daca as cumpara de afara
mi-au placut mult cei de la Sannamaria si de la Maria
daca nu mi se intimpla dracia cu piciorul luam si le la Claude si de la Caramell
dar sper la toamna sa ma pun pe piciare ca in spatiul furat de la gradina de legume mai am ceva loc de pus rose
chiar imi pare rau ca stiu ca ai luat numai bunaciuni
 

Primula

Member
Da, vom vedea ce va sa ramana din toata treaba asta cu trandafirii vechi. Eu am aflat destul de tarziu ca mai puteam gasi trandafiri foarte buni si la fetele de la noi. Am vazut ce vigurosi butasi avea Caramell abia dupa ce lansasem comanda. Mi-au mai spus si alte persoane care au cumparat de la ea cat de multumite sunt, dar era deja tarziu pentru mine.
 

geodezia

Well-Known Member
imi pare atit de rau
eu pierdeam din ei ca nu stiam sa ii pun corect si ma durea sufletul ca pierdeam 1 -2 buc
totusi ai speranta ca iese ceva din ochiul acela aflat sub musuroi
hai ai speranta ai sa vezi ca vei avea numai frumuseti
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Primula, imi pare nespus de rau de pierderea trandafirilor achizitionati in toamna. :( Plantarile de toamna in conditii de pamant inghetat si cu punctul de altoi lasat pe-afara sunt reteta sigura pentru dezastru! Era mai bine daca ai fi pregatit din timp, cand ai vazut ca vine frigul si trandafirii nu sosesc, o groapa mare in care sa-i bagi pe toti, la gramada, la stratificat, pana spre primavara si sa-i plantezi imediat cum s-a dezghetat solul. Asa, ai si dat bani de pomana si mai esti si cu sufletul innegurat de esec
 

Primula

Member
Off, Doamne! Claude, Radoslav Petrovic imi promisese ca imi trimite butasii la timp! Dupa insistente repetate i-am primit pe 29 noiembrie, pe 30 i-am plantat cu mare greutate, in doar cateva ore, cu niste oameni din sat. Sol inghetat tun, desi gropile erau pregatite cu mult inainte, a fost greu de tras pamantul inapoi pentru a acoperi ca lumea trandafirii, s-a lucrat cu tarnacop, ca sa poata aduna ceva pamant. In ziua imediat urmatoare a nins si s-a pus strat de zapada. Abia a doua zi de Craciun pamantul era dezghetat si am putut musuroi, intre timp fusese insa o perioada de ger napraznic. Norocul a fost ca desi nu au avut punctul de altoire ingropat, au avut plapumioara de zapada. Tot atunci cand am musuroit cat de cat am gasit si vreo cinci trandafiri ramasi pe afara, neplantati. Cand lucrezi cu mai multi oameni e greu sa supraveghezi pe fiecare ce face. Pe cei gasiti neplantati i-am dus acasa si i-am pus in ghivece, doi dintre ei i-am salvat, deja au frunzulite. Ceilalti au murit.
Dintre ei se vor recupera o parte, nu stiu cati. Se vede ca mai au ceva verde sub pamant, la unii am vazut chiar mugurasi. Mi-a fost teama sa umblu la fiecare sa vad ce este in pamant. Oricum cred ca mai mult de jumatate dintre ei se vor pierde. Sunt prea afectati ca sa mai dea ceva din pamant. O parte din ei sunt innegriti, semn ca au fost atinsi de fungii aceia care provoaca necrozarea ramurii. Aceia nu mai au nici o sansa. Dar se mai intampla si minuni, inca mai sper. Nu stiu daca sa-i curat acum sau sa-i mai las o saptamana. La noi e inca foarte frig noaptea, uneori temperatura coboara sub zero grade. Erau prea multi sa-i pot pastra ingropati laolalta si am mai trecut printr-o experienta asemanatoare in 2013 cu englezestii, a fost complicat primavara sa-i ajut sa se prinda.
Sa stii ca da, am fost mahnita, dar sunt un om rational, cel putin asa-mi place sa cred. Am vazut bine ca eu sunt cea care am comis greseala de a ma lasa acaparata de aceasta pasiune. Si am vrut totul dintr-odata. De bani nu mai spun nimic, nu ma dadeau afara din casa, aveau alta destinatie, dar am zis ca merita sacrificiul, am renuntat la alte urgente. A fost o lectie de viata, invatam deseori din propriile noastre greseli.
 

Aimee

Member
Gradinar1 si Primula, multumesc mult pentru raspunsuri.
Trandafirii sunt Reine de Violettes si Souvenir du Docteur Jamain. Sunt plantati in toamna 2013, intr-un loc care nu prea are soare in partea de jos, insa daca vor creste vor avea si soare. Anul trecut nu a fost un an favorabil cu ploile interminabile din primavara, asa ca au cam pierdut startul si nu prea s-au dezvoltat. Reine de Violettes are cateva ramuri, dar nu prea viguroase si de aceea ma intrebam daca nu ar fi util sa le tund, insa mi-a fost teama ca daca le tai nu mai da nimic, asa ca am zis ca e mai bine sa intreb.
Defapt cam toti trandafirii plantati in toamna 2013, indiferent de soi si provenienta, nu s-au dezvoltat din cauza ploilor. De aceea am stat cu teama ca ii voi pierde peste iarna. Cred ca am avut noroc pentru ca sunt intr-o curte mica, inconjurati de ziduri, deci e adapost. Plus ca am avut grija sa ii musuroiesc in toamna, a meritat efortul sa caram saci cu pamant.
E drept ca e si vina mea in parte, pentru ca pe multi i-am plantat printre altii mai vechi care au crescut si i-au cam umbrit. Asa e cand iti doresti mai multi trandafiri decat permite spatiul. Sper sa fie anul acesta mai bun si sa se dezvolte.
 

geodezia

Well-Known Member
Draga Primula sa nu dai musuroiul la o parte acum lasa-l macar pina la 1 mai in felul asta vei vedea ca o sa iti rasara lastari la toti
nu dezamagi ai sa vezi ca o sa fie ok
 

adrianam

Well-Known Member
Primula, si eu sunt de aceeasi parere cu Geo, nu umbla la ei macar pana la 1 mai, sau chiar 1 iunie. Sigur vor mai rasari muguri si din cei care iti par acum innegriti!
 
Ultima editare:

geodezia

Well-Known Member
am vazut pozele eu zic ca sunt ok
trandafiri petrovici a mai pus si de cal 2si 3 dar se vor prinde
va fi ok asa cum am zis
sunt sperante mari sa ne oftici cu frumuseti
daca nu anul asta la anu sigur
 

nick1971

Active Member
eu inca nu i-am taiat, dar la o prima vedere cataratorii sunt impecabili, ce am pus in toamna sunt verzi. Maurice Utrillo si Mr. Lincoln sunt negri, nu stiu daca mai da ceva. Dintre englezesti Grace si Falstaff stau mai rau, in rest se prezinta bine. In week-end ma voi ocupa de ei... sper sa fie rata mica de pierderi
 

adrianam

Well-Known Member
Eu am pierderi la trandafirii plantati de 4-5 ani.
La cei plantati in toamna sau primavara trecuta, nu am vazut pana acum sa am vre-o pierdere.
 
Sus