Inmultire cyclamen

CocoT

Member
ani
Trimis: Mie Oct 18, 2006 10:35 am
Daca esti incepator, nu te sfatuiesc sa divizezi tuberculul. Mai bine astepti sa faca seminte si le pui la germinat. Eu am acum plantute de 5cm din seminte puse la inceputul verii.
 

CocoT

Member
cschummy
Trimis: Mie Oct 18, 2006 11:09 am
Multumesc pentru sfat. O sa astept sa faca seminte, dar cam cand se va intampla asta? Si cum arata? Floricica mea are un an, oare a mai facut seminte si eu nu mi-am dat seama??? Si probabil o sa merg la o florarie sa rog pe cineva sa separe tuberculii, asta daca va dori sa ma ajute, chiar si contra cost.
 

CocoT

Member
ioannna
Trimis: Vin Nov 03, 2006 6:52 pm
in mod obisnuit cyclamenul are nevoie de o perioada de odihna de obicei din iunie cand inceteaza inflorirea. planta se uda din ce in ce mai putin pana se opreste udatul frunzele se usuca si ramane doar tuberculul. ghiveciul se pune intr-un loc racoros si luminos, sau intr-o camera mai intunecata.
in septembrie se scoate tuberculul si se poate taia astfel incat fiecare bucata sa aiba cate un mugure si se replanteaza. se reia treptat udatul vor creste noi frunze si va incepe sa infloreasca din februarie pana in iunie

Inmultirea prin divizarea tuberculului se pare ca este destul de pretentioasa deoarece trebuie sa aiba fiecare parte cate un mugur si nu toate speciile dau mai multi muguri...si deasemenea exista riscul destul de mare sa putrezeasca dupa taiere si reluarea udarii
In concluzie metoda cea mai sigura este prin seminte

Acum teoria ca teoria...in practica cyclamenul meu infloreste incontinuu de un an si nu vrea sa se opreasca...nici nu am indraznit sa-l mut in alt vas asa ca de repaus nu mai zic...
cat despre seminte ma tot uit la el dar parca nu face(trebuie sa mai cercetez sa vad cum ar trebui sa arata...poate nu le vad eu) cum incepe o floare sa se treaca nu se usuca ci se inmoaie codita se pleostaste si cam atat
 

CocoT

Member
ioannna
Trimis: Sam Nov 04, 2006 11:49 am
revin cu completari...
la divizarea tuberculului se recomanda tratarea taieturii cu praf de carbune pentru sterilizare

cat despre inmultirea prin seminte:
pt o mai buna germinare se folosesc seminte proaspete. Acestea se spala cu apa si detergent (de vase) si se tin in apa calda pentru aproape 24 de ore pentru a grabi aparitia noilor plantute, dupa care (fara a le lasa sa se usuce) se plaseaza la suprafata compostului folosit cam la 2 cm distanta si se acopera cu un strat de compost cam de 5-7 mm

se foloseste un substrat care retine umezeala dar in acelasi timp dreneaza bine acelasi indicat si la plantele mature

lumina actioneaza ca un inhibitor pentru cyclamen deci se aseaza la intuneric si de asemenea la racoare(13-15gr)

se recomanta a noii tuberculi formati sa fie lasati in ghiveciul in care au fost semanati pana cand intra in repaus...deci semanati in ghivece si nu in tavite pentru semanat pentru a avea adancimea potrivita

si cel mai important ...aveti rabdare...daca semintele sunt uscate sau vechi poate dura si 2-3 ani pana sa apara noile plantute
 

CocoT

Member
doinasdt_botosani
Trimis: Sam Dec 02, 2006 11:35 am
am semanat si eu cyclamen si mi-au iesit cam 8 frunzute din pamint, deocamdata merg foarte bine,am citi ca le pot transfera in ghivece separate cind au fiecare cite 3-4 frunze. Corect?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Poate sa stea frumoasa in apa destul de multa vreme, dar bulb nu va face. Cel putin eu n-am auzit de asa ceva pana acum. Sa inteleg ca vrei o planta / bulb?
 

simona2

Member
Am cumparat una . Am vazut la cineva alba si am rupt o frunza pe care am pus-o in apa. Si eram curioasa daca se va prinde sau nu .
 

Leanna

Member
Am strins niste seminte de cyclamen si sunt hotarita sa incerc sa obtin plantute :) In caz de reusita, de cit timp e nevoie pentru a se dezvolta o planta matura, sa ma bucure cu flori? :)

A reusit cineva?
 

amita

New Member
Ce-ti mai face Cyclamenul? Le-ai separat?
Am pus si eu niste seminte de vreo 2 saptamani. D-abea astept sa vad daca rasare ceva.
Spune-mi, cat de des ai udat semintele pana sa rasara frunzele??
 

Leanna

Member
Amita, am separat puisorii sunt bine, dar micuti inca, voi face poze ceva mai tirziu :D.Initial i-am udat cu pulverizatorul, si am acoperit pamintul cu pelicula pina au rasarit. Aeriseam aproximativ o data la 3 zile.


Monis, semintele sunt "coapte" atunci cind capsula e maaare si uscata..poate reusesc sa fac si o poza cu capsula :D Diametrul cam de 1 cm sau chiar mai maricika :D
 
Sus