Inmultire cyclamen

cornelia

Fondator
Membru staff
Am intrat acum vreo saptamana intr-o florarie de pe 1 Mai si am gasit cyclamen cu floare dantelata. O frumusete. :visator:
 

gabiee

Active Member
Gabiuta a spus:

iata puii la doua luni dupa separare (scuze ca poza nu a iesit bine).
Ceea ce am observat este ca a crescut bulbul.Frunzele par pale din cauza luminii dar sunt verzi si frumoase.Nu am reusit sa ii prind ca lumea :cry: insa sunt fericita ca au rezistat pina acum.La primavara gata.....ii scot la .....gradinuta :rofl:
felicitari :D
poate reusesc si eu , ...... deocamdata sa strang seminte :)
 

mimish

Active Member
cornelia a spus:
Am intrat acum vreo saptamana intr-o florarie de pe 1 Mai si am gasit cyclamen cu floare dantelata. O frumusete. :visator:
Am vazut si eu la noi. Floarea era alba, iar marginea roz. Nu am mai cumparat, ca am 3 ghivece cu ciclamen acasa, dar mi-a atras atentia.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Nici eu n-am luat. Cu ani in urma am mai incercat si nu le-a mers prea grozav la mine. La momentul ala ma uitam dupa un cadou si mi-a placut tocmai dantela petalelor.
 

sicora fabian

Active Member
Astazi mi-am inspectat ghivecele cu cyclamen, pentru ca sunt un pic mai lateral si ma multumeam sa le admir florile de la distanta. De fapt, unul este un bol in care am trei plante, stau acolo de vreo trei ani. Si am observat un "procedeu" de care nu stiam, n-am citit nici in carti: codita care a tinut floarea incepe sa se curbeze dupa ce apare fructul(sferic),si se curbeaza pana ce ajunge sa atinga pamantul, langa tubercul("bulbul" din care apar frunzele si florile). Insa cred ca il si apasa in pamant, pentru ca este pe un sfert ingropat. Si sunt si puiuti pe alaturi(nu din semintele de anul acesta), care au inca pe "cap" cojile da la samanta iar pe pamant(nu ingropat), cate un "bulbisor" straveziu cu radacinitele infipte in sol. Deci in mod natural, cam asa se inmultesc ele!
 

anadometia

Member
Au rasarit plantutele din semintele de cyclamen puse in urma cu o luna.Saptamana aceasta le-am stropit si impotriva indoirii tulpinelor.Sper sa le cresc mari.
 

alfa

Active Member
Am rasfoit printre poze mai vechiute... si am dat peste astea, facute 2007 in parcul national Plitvice, Croatia:
 
Sus