Inmultire cyclamen

amita

New Member
merci si eu. spune-mi, ce inseamna ca ai acoperit pamantul cu pelicula?
scuzze, dar... sunt la inceput, si nu le stiu....
 

Leanna

Member
:D Buna.

Deci faci o minisera, ori pui ghivecelul intr-o punga..ori acoperi cu o folie de pelicula. Se lasa putin spatiu de la suprafata pamintului si se acopera. Sper ca am explicat cit de cit :)
 

amita

New Member
aha, banuiam, dar nu eram sigura. mai auzisem de pet-uri, taiate la fund si puse peste ghiveci, si lasata fara dop pt aerisire.

e ok daca pun acum, chiar daca semintele le-am pus in ghiveci de vreo 2 -3 saptamani?
 

Leanna

Member
Amita poti incerca si cu pet, insa mie imi pare mai comoda varianta cu pelicula atunci cind merge vorba de seminte (pet folosesc la inradacinarea butasilor ).

Cred ca poti incerca chiar acum sa acoperi...initial stropeste putin substratul unde ai pus semintele. Ghivecelul il pui la un loc luminos si caldut. :D
 

Leanna

Member
:D iata cum arata plantutele de cylclamen acum.


Capsula nu am avut ocazia s-o fotografiez. Planta cu pricina nu se afla la mine :D
 

cristi79

New Member
Daca are cineva seminte de cycla si poate sa-mi ofere s imie cateva seminte sau eventual un puiut as fi tare bucuros.
 

Leanna

Member
Puiutii mei sunt frumosi deja :) I-am sadit pe fiecare in ghiveci aparte, unii pui n-au rezistat, mai ales c-au stat afara vara. Revin in curind cu poze :D
 

Kati

Active Member
Pe mine m-au napadit deja puii de cyclamen :nu stiu: Nu mai am loc de ei :rofl:
Incep sa le creasca frunzulitele noi, sunt tare haiosi, asa micuti cum sunt :)
 

anadometia

Member
Capsula mea de la cyclama alba s-a uscat si am seminte proaspete.Va rog sa-mi spuneti si mie daca ati pregatit intr-un fel anume semintele inainte de rasadire. Eu am de gand sa le tin in apa calduta si apoi sa le pun in ghivece.
 

presco

Active Member
am o curiozitate: cum va supravietuiesc voua aceste plante in casa. La ce temperatura le tineti? stiu ca le place frigul. Aveti vreo camera mai rece sau sera? Eu tot vad prin reviste plantate prin gradina. A incercat cineva?
 

presco

Active Member
in toate cartile cu plante scrie ca planta nu rezista decat un timp scurt in casa la caldura, dupa care se arunca.....poate sunteti voi mai norocosi :?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Puii de la Kati i-am transplantat deja in paharele (acum aproape o luna)separate fiindca facusera al doilea rind de frunze iar bulbisorul era cit o boaba de coacaz .Acum cred ca hiberneaza ca nu au mai miscat de loc.Astept..........
Da,sunt in gradinile din tarile calde :rofl: si la multi dintre cei de aici de pe forum le-au supravietuti chiar multi ani.
La mine din pacate nu :( desi planta imi place enorm.Poate oi avea mai mult noroc cu aceste mici "creaturi" scoase din seminte :)
 
Sus