Rasaduri

ACHIMENES

Member
Mersi Mymo, o sa-ti aratam mandretile de plante, fa si tu o poza la porcii si iepurii vecinului....parca tu aveai astfel de vecini :rofl: :rofl: :rofl:
 

ACHIMENES

Member
in aceste alveole am pus la grminat seminte din 4 specii apartinand familiei Leguminosae......albizzia, laburnum, cercis si colutea.
Albizzia a fost cea mai harnica, ea a germinat prima, au urmat semintele de cercis.
 

Ariana

Member
Achimenes, cam in cat timp ti-a germinat Albizzia, ca am pus si eu cateva seminte in ghiveci cam de o saptamana si ceva si nu au rasarit inca. Bine eu le-am pus in pamant ud la geam. Nu le-am acoperit absolut deloc. Le-am psu la geamul dinspre sud.
 

ACHIMENES

Member
Eu le-am tinut afara asa cum le vezi, numai ca tot timpul in alveola era fff umed ......baltea apa.
Azi pe cele mai mari le-am repicat.
De germinat....cam in 2-3 saptamani.
Spor si sa-ti germineze toate :D
 

ghia_don

Active Member
belisima a spus:
:D pentru ca ma manaca palmele de nerabdare ,deschid si eu un topic...
De cum se va incalzi vremea intentionez sa fac o rasadnita( mai avem una in care semanam legume,si mai vreau una pentru flori),o rasadnita pe pat de ingrasamant natural( :oops: balegar vechi) cu mranita de la padure.Ma gandesc sa folosesc o substanta "ajutatoare" ,adica ma gandeam sa seman semintele,sa acopar cu mranita ,apoi sa stropesc cu o solutie de Atonik :?
ceea ce as vrea de la voi,cei cu mai multa experienta,este sa impartiti cu noi ceea ce ati experimentat sau ati aflat...
In rasadnita urmeaza sa semanam rosii,ardei ,vinete, praz si altele :mrgreen:
interval a spus:
Unii sunt de parere ca trebuie semanat in faza de crestere a lunii, pentru ca germinatia sa fie mai puternica

4 ianuarie-19 ianuarie
3 februarie-18 februarie
4 martie- 18 martie
3 aprilie- 18 aprilie
3 mai – 17 mai
2 iunie – 15 iunie
1 iulie – 16 iulie
victoria a spus:
Si eu voi face rasadnita pe pat de balegar insa,in loc de mranita voi folosi tot gunoi de grajd,dar ars,care se marunteste foarte bine si nu face crusta daca se usuca la suprafata.Anul asta voi pune patul de balegar intr-o groapa dreptunghiulara,adanca de vreo 30 cm,apoi voi pune un strat subtire de pamant,apoi folie de plastic,iar rasadurile le voi face in pahare de plastic pe care le asez in ladite.Iar laditele in groapa astfel pregatita,care va mai avea cam 15 cm adancime,adica exact cat laditele mele.Astfel vor avea mai multa caldura decat anul trecut cand am facut rasadnita inaltata iar semintele le-am pus direct pe patul rasadnitei si le-am acoperit cu gunoi de grajd ars.
Sper sa pot pregati rasadnita inainte de sfarsitul lui Februarie iar in Martie sa incep din timp semanatul.Peste rasadnita,voi pune folia in 2 ca sa tina cald.Anul trecut,din cauza noptilor reci,au crescut rasadurile foarte greu.
Cand se fac rasadurile de vreo 5 cm,stropesc impotriva caderii plantutelor cu Previcur,care poate fi folosit si imediat dupa semanat.
Pentru cine vrea sa stie de unde am invatat eu,in mare masura,sa gradinaresc,va dau adresa blogului unei doamne minunate,care impartaseste tot ceea ce stie ea in materie de gradinarit cu cei mai putini stiutori:
http://cuelisa.com/2009/02/23/caderea-p ... -de-rasad/
victoria a spus:
http://cuelisa.com/2010/02/08/semanatul-rasadurilor-2/
uite inca un link tot de la aceeasi doamna,in care spune mai multe despre rasaduri si fazele lunii.Ma rog,calculate in anul ce a trecut.Ca anul asta pica altfel,asa ca trebuie verificat.Nu stiam nici eu asta,am aflat de la ea.
 

victoria

Active Member
am semanat zilele trecute petunii,hibi de gradina,maci,si alte flori.Acum astept.Zilele astea vreau sa pun rosii si ardei,dar mai intai voi tine semintele in apa 1 zi, ca sa germineze mai repede.Mai ales ardeii care au perioada de germinare de vreo 3 saptamani.
 

mymo

Active Member
Eu pe data de 5 am pus seminte de rosii,ardei kapia,gogosar,ardei gras si ardei iute bulgaresc.Am pus doar cateva din fiecare sa vad daca-mi reuseste.
Am procdat in felul urmator:semintele le-am pus peste noapte in congelator,dupa aceea le-am lasat in frigider cateva ore,apoi la temperatura camerei cateva ore iar peste noapte le-am lasat in apa.Urmatoarea zi le-am plantat,am facut santulet in care am pus in rand cate o samanta.Am acoperit cu un ziar si le-am pus sub calorifer,deoarece mi s-a parut ca nu-i destul de cald,le-am pus intr-un capac de cofraj de oua pe calorifer.Acum astept si daca e ok,mai pun :D

Oare soiul Black of Thula o sa fie tot atat de negre ca si modelul care prezinta semintele? :rofl:
 

Elektra

Member
mymo a spus:
Eu pe data de 5 am pus seminte de rosii,ardei kapia,gogosar,ardei gras si ardei iute bulgaresc.Am pus doar cateva din fiecare sa vad daca-mi reuseste.
Am procdat in felul urmator:semintele le-am pus peste noapte in congelator,dupa aceea le-am lasat in frigider cateva ore,apoi la temperatura camerei cateva ore iar peste noapte le-am lasat in apa.Urmatoarea zi le-am plantat,am facut santulet in care am pus in rand cate o samanta.Am acoperit cu un ziar si le-am pus sub calorifer,deoarece mi s-a parut ca nu-i destul de cald,le-am pus intr-un capac de cofraj de oua pe calorifer.Acum astept si daca e ok,mai pun :D
Cred ca o sa mearga f bine daca le tii pe calorifer, eu mi-am pus la incoltit semintele pe podeaua incalzita si rata de germinare a fost de 100% la rosii si castraveti, semintele de flori nu le-am numarat dar au iesit foarte multe, trebuie sa le raresc serios.
De Black of Tula sunt si eu curioasa, e primul an in care le plantez, din poze am vazut ca nu sunt asa negre, dar cred ca variaza un pic in functie de producator. Abia astept sa le gust :visator:
 

mymo

Active Member
Primele care au iesit sunt Black of Thula(multumesc Mire pentru seminte) au incoltit in 5 zile.

Urmeaza ardeiul gras-incoltit in 7 zile.
 

ghia_don

Active Member
Azi am pregatit si eu patul pentru rasadnita..am scos cablul din pamint si l-am pus deasupra, pe un strat de polistiren si o folie de aluminiu. Sper ca in acest fel consumul de curent sa fie mai mic fata de anul trecut ...
 

anknic

Active Member
voi semana si eu cateva seminte joi in rasadnita. pun cateva din fiecare ca nu-s sigura ca nu e prea frig...ca loc la geam n-am!
 

maresmarian

Member
Rasadurile de primavara.

se incadreza in sectiunea asta ?

am inceput de pe 1 martie cu :
ardei :
cate 4 din :
- ardei iuti -> bulgarian, chayenne, si cei rotunzi si rosii
- ardei de boia
- ardei gras
- gogasari.
asta a fost o tava.

a doua tava, vinete.
pentru ca anul trecut nu a fost prea concludent, anul asta am pus mai multe soiuri.
- pana corbului, 8 bucati.
- de la cineva de pe forum nu mai stiu cum se numeste, tot 8 bucati.
- turkish orange: vinete ceva mai ciudatele, 8
- ceva de la banca de gene (dar fructul nu s-a copt anul trecut, si semintele arata cam jalnic) 4.

intr-o tava de 10, am pus tumble tomatos, si tiny tom. (astea sunt pentru crescut in casa la ghiveci)

pe 15 martie urmeaza resadurile de rosii si castraveti.

mai am 2 castroane :rofl: cu praz, pus de acu 2-3 saptamani.


anul asta fata de anul trecut, am de gand sa construiesc un solar pentru vinete/rosii/castraveti si unii ardei + folie de mulcire + irigare la picatura. vedem ce iese :).
 

geodezia

Well-Known Member
lasa ca si eu zisei ca pun mai tirziu si nu se putu pusei rasadnita cu ardei asa ca din lipsa de rasadnita imi trecu altceva prin minte .am niste anvelope de 1200 taiata pe rotund de dadeam mincare la porci din ele asa ca acum le umplu cu pamint si pun rosiile la rasarit in ele ce sa mai ca am o sumedenie de seminte nu ma putui abtine si luai si le vali cucu sa vaz ce si cum are omu cu ce sa lauda ..
 

anknic

Active Member
eu nu imi pun problema ca mai avem cel putin 2 luni de iarna ci...ca vine primavara :)

stiti ca fac rasaduri in apartament (am facut si in rasadnita calda, da' m-am hotarat sa fac doar in apartament) asa ca in ianuarie purcedem la insamantat! primul patrar al lunii e pe 18 ian, deci luna e in crestere de pe 12 pana pe 25 ian!

o sa pun intai ardeii iuti, vinetele si rosiile timpurii, dupa aia mai vad io...per total imi trebuie vreo 100 de rosii, vreo 20-30 de ardei si vreo 20 de vinete. as mai vrea sa fac rasaduri de dovleci (lufe si spaghetti-daca vin semintele la timp) si castraveti, plus de kale (ca mi s-a parut geniala in salate). voi la ce mai faceti rasaduri?

spor sa aveti!
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu nici nu ma gandesc sa ma apuc de rasaduri deja din ianuarie :roll: Eu mi-am pregatit cele necesare pentru rasadnita asa ca aia va fi baza, ca in casa locul pe care il aveam e ocupat de plantele aduse la iernat. O sa pun din fiecare soi de rosie cate 2 fire in ghiveci dar cam atat, ca si-asa sunt vreo 15, ca m-a mancat in ... sa mai iau niste seminte si am si 3 soiuri de vinete :eek:f:
Dar mai repede de inceputul lui martie nici vorba, poate 2 fire de rosii voi pune in februarie, ca sa am mai devreme pentru o salata
 

anknic

Active Member
anul asta la sf.de mai aveam deja ardei jalapeno de cules si gogonele la rosii. pe la jumate de iunie deja mancam rosii, la inceput de iulie mancam vinete.

...rosii...cred ca am adunat vreo 50 de soiuri pe care vreau sa le testez :)
vinete nu mai pun decat albe. din ardei iuti am cred ca vreo 15 soiuri de pus (fiecare cu aroma lui)

la mine anul asta (2012) ardeii iuti si vinetele din rasadnita nu au apucat sa rodeasca mai deloc...a venit arsita si seceta si le-a decimat. alea din casa insa, fiind mai mari, au trecut mult mai bine peste seceta.
 
Nici nu ma gandesc sa pun in ianuarie semintele. Este prea devreme . La incepututl lui februarie pun cateva fire de rosii,ardei, vinete si ciusca pentru o recolta ceva mai timpurie, pentru ca nu am solar. Restul mai tarziu, la inceputul lui martie seman ardeii de toate categoriile, iar rosiile direct in gradina la cuib. Pana atunci insa mai prospectez piata semintelor si imi mai fac provizii. :D
 
Sus