Rasaduri

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Inseamna ca la vara am de unde minca rosii proaspete ecologice :rofl: .Numai sa nu aruncati cu ele in mine,va rooooog :evil:
 

claudel

Member
Victoria, unde locuiesti de ti-au inflorit deja zambilutele?? :? Ale mele floricele abia-abia si-au aratat capsorul tulpinitei acum de cateva zile dar la noi inca e tare frig :( si parca nu mai am rabdare deloc.
Am si eu o gradina care trebuie amenajata dar sunt atat de incepatoare :D ca sa nu zic ca sunt "lemn-tanase"incat nu m-as incumeta sa fac rasaduri.
Daca ati sti voi cum imi vine sa imi dau cu pumnii in cap ca am gradina de ..nici nu vreau sa va spun cati ani si nu m-a preocupat niciodata.Bietul meu sot mai planta una-alta dar daca pe mine nu m-a interesat nici el nu a obtinut mare lucru.E drept ca pana anul trecut cand am terminat casa pe dinnafara era un santier in jurul ei..deci nici pomeneala sa pot pune flori.
Acum parca as vrea sa le fac pe toate odata si sunt asa de enervata pe ..rpimavara asta care se lasa atat de mult asteptata!
:D va pup!
 

ACHIMENES

Member
ghia_don a spus:
Rosiile mele sint asa in momentul acesta
Cu ardeii trebuie sa mai am rabdare, ei cresc mai greu si-s mai mofturosi...
Bravo Doina, ai un rasad o nebunie :cry: :cry: :cry: ferice de tine ca ai un solar, apropo ce boli contacteaza in perioada cat stau in solar?????
In general, cu ce boli te confrunti la legume in zona aceea????
Cat au fost de virulente?
Hai sa scriem la topicul BOLI, cele care v-au necajit in fiecare an la legumele voastre, pe regiuni. Vrei sa incepi tu Doina pt Moldova :rugaciune: :rugaciune: :rugaciune:
 

ACHIMENES

Member
Scuze Doina, dar am citit aiurea treaba cu solarul, pai si atunci unde pui atata rasad? :? :? doar nu in fata blocului :rofl:
Hai, spune tot :oops: :oops: :oops:
 

Kalli

Member
help!!!! poate ma puteti ajuta cu vreun sfat, va rog....

am pus seminte de rosii cherry, vreau sa am in ghiveci pe balcon (NU am gradina...). le-am repicat cand a fost cazul si le-am mutat in niste paharele de plastic si ghivece mici si ma gandeam sa le mut in ghivecele finale in week-end... ce ma fac insa, pentru ca unele incep sa faca flori?! :eek: nu cred ca e normal, sunt prea mici, au doar 15-20 cm.... ce sa fac? sa rup boboceii? sunt mici deocamdata... :?
 

ACHIMENES

Member
Doamne fereste, nu cumva sa rupi bobocii.
Daca planta nu va avea putere sa le tina, vor cadea singuri, iar daca planta hotaraste ca e totul ok , in pofida faptului ca e mica ( dar mai creste ) vei manca rosioare repede. repede :)
 

Kalli

Member
da?! :roll: pai, eu ma gandeam sa nu sufere plantuta pentru ca e mica si trebuie sa hraneasca florile si sa si creasca etc... :oops: dar atunci nu rup nimic si le mut in ghivece mari... multumesc pentru sfat!!! :D
 

ACHIMENES

Member
Oricand cu placere :D :D
Eu am inceput sa insamantez pentru a obtine rasadurile prin aprilie, am semanat intr-o cutie mare de lemn, pe care am acoperit-o cu geam.
Am pus seminte de flori dar si de legume, printre care si samanta din acesti ardei superbi
 

ghia_don

Active Member
Din cei rosii am pus si eu, sper sa fie foarte gustosi :wink:
Achimenes, rasadurile le plantez in gradina casei :wink: ...de bloc am scapat acum citiva ani :D ...
 

Kalli

Member
ce bine arata ardeii aceia!!!! si ce bine de voi ca aveti gradina! cred ca eu as fi toata ziua prin gradina daca as avea...

in schimb, mi-am mai pus in ghivece cimbru, lamaita, busuioc si leustean, coriandru, telina de frunze, patrunjel, maghiran si asmatui. :) au iesit toate, in afara de asmatui si maghiran, dar sper sa iasa cat de curand... :roll: iar de anul trecut am rozmarin si dafin... :D
 

victoria

Active Member
Eu am stat in gradina pana la 19.00 ,apoi m-am mai dus o tura si pe la 20.00 sa ma mai uit putin.Atat de draga imi este.
Azi mi-am udat rasadnitele si gradina,am mai sapat.Am facut multe.
 

ACHIMENES

Member
Rasadurile mele se apropie de momentul repicatului, am niste plante bestiale :rofl: , am avut noroc de vreme calda si au germinat toate semintele puse pt obtinerea de rasad........... revin mai incolo cu poze....sac 8) 8)
 

victoria

Active Member
Daca va fi cald,saptamana viitoare voi pune rasadurile de varza alba si gulii in gradina.Daca nu,le pun dupa Paste.
Apoi urmeaza varza rosie,broccoli si conopida..Astea sunt cele mai mari la mine.
Rasadurile de rosii,ardei si gogosari le voi pune in gradina abia in Mai.
 

mymo

Active Member
Foarte frumoase rasadurile Achi.
Gabiuto,petuniile sunt superbe.
Asteptam sa vedem poze cu florile si legumele :D
 
Sus