Rasaduri

karmenutza

Member
Eu am pus niste seminte de ardei iute in paharute de plastic in casa, la caldurica si lumina (pe pervaz) si au iesit destul de greu, cam in 2 saptamani. In balcon fiind mai racoare cred ca dureaza si mai mult. :(
 

Ruxandra1

Member
karmenutza a spus:
Eu am pus niste seminte de ardei iute in paharute de plastic in casa, la caldurica si lumina (pe pervaz) si au iesit destul de greu, cam in 2 saptamani. In balcon fiind mai racoare cred ca dureaza si mai mult. :(
Aaa, deci eu cu rasad pus de 3-4 zile pot sta linistita inteleg!?



Mi-e teama doar ca e cam multa lumina + caldura in casa si ma gandesc sa le mut pe balcon dupa ce fac 2 frunzulite. O fi bine :?
 
Lumina si caldura nu fac rau plantelor. E bine sa le dai mai la racoare dupa ce da al doilea rand de frunze, dar sa nu faci trecerea brusc.La fel si cand le vei da afara :mrgreen:
 

victoria

Active Member
Ruxandra imi cer scuze ca nu am mai intrat sa iti raspund.Sunt foarte ocupata cu gradina.Sa stii ca am taiat ceva ciorapi,dar a mers.In 5 zile au incoltit.
Si sa stii ca ardeii,de orice fel,sunt legumele care incoltesc cel mai greu.
 

ghia_don

Active Member
S-au cam lungit, cred ca e cam cald pentru ele ...
Cu ardeii trebuie sa ai mai muuuulta rabdare :wink: ...
 

albela

Active Member
Mi-au iesit si mie rosiile din seminte. Dimineata le-am scos folia de plastic. Cred ca au iesit intr-o proportie foarte buna (ca sa nu zic ca toate). Dintre flori deocamdata au iesit semintele de amestec pentru jardiniere. Pe astea le-am pus direct in jardiniera fara sa le acopar cu ceva.
 
Martea trecuta am semanat ardei gras, gogosar si capia, dupa ce tinusem semintele in apa 48 de ore. Azi am vazut ca semintele au inceput sa scoate capul din pamant :dans: :dans:
 

Ruxandra1

Member
Albela,
Am vazut rasadurile tale de rosii. Tot asa de mari sunt si ale mele... Tu cand le raresti?
Ce flori ai pus?

Fetelor, voi ce ziceti, mai pot fi salvate firele acelea firave de rosii ale mele? Parca stagneaza cresterea... sau oi fi eu prea nerabdatoare :? ?
 

albela

Active Member
Deocamdata nu umblu la ele deloc. Doar cele iesite chiar una langa alta am sa le smulg pe cele mai anemice. In rest am pus numia flori nimic legume.
 
Ruxandra, le poti repica dupa ce le mai da un rand de frunze.Atunci le bagi adnc in pamant, pentru ca ele dau radacini si din tulpina, si in felul acesta le reduci din inaltime. Cand le pui in gradina, daca sunt prea lungi, poti sa le pui culcate in groapa. :mrgreen: :mrgreen:
 

victoria

Active Member
Si eu am pus seminte de legume de toate felurile,iar azi am pus si de flori.Am pus Lobelia curgatoare,muscate si regina noptii.
Eu am pus seminte mai intai in cutii in casa apoi in rasadnita din solar,pe care mi-a construit-o sotul.
 

ghia_don

Active Member
Rosiile mele sint asa in momentul acesta
Cu ardeii trebuie sa mai am rabdare, ei cresc mai greu si-s mai mofturosi...
 
Sus