Crini

kerkyra

Well-Known Member
Am plantat acum cateva saptamani cativa bulbi de crin alb parfumat, clasic si vad ca a inceput sa rasara. E normal, pateste ceva peste iarna? Sa-i fac ceva?
 

victoria222

Active Member
E normal, Keryra, nu patesc nimic. Crinii albi din specia asta ("lilium candidum" parca) fac o rozeta de frunze toamna cu care ierneaza pana la primavara cand incep sa faca mai multe frunze iar apoi tija florala.
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Leanna a spus:
Vara trecuta am strans niste seminte de lilium longiflorum. Am hotarat sa le seaman in ghiveci sa vad ce-o sa iasa. Am inceput experimentul 27 februarie. Au germinat destul de repede,cel mai interesant a fost sa observ cum din niste "banuti" aproape transparenti incep sa apara niste firisoare verzi.

Acum arata ca niste fire de iarba.
Dirtyangel a spus:
La momentul actual cum arata? Cred ca mai au mult pina vor semana crinilor din gradina!
Leanna a spus:
Acum sunt niste firisoare de iarba mai inalte :)
Ai dreptate mai au muuuuult pana la etapa de a face flori :)
Ariana a spus:
In ce faza sunt crinii tai Leanna, ca sunt curioasa. Si mie imi place sa-i pune eu si sa-i cresc sa vad ce minunatii au iesit din seminte .
marean a spus:
Merci pt impartasire,Leanna,chiar ma intrebam ce sa fac cu niste seminte coapte de lilium candidum!
Ai folosit un amestec special de pamant?
Le-ai tinut intr-un climat de sera?
Sau au rasarit in voia sortii :mrgreen: :wink: ?
Merci mult!
Leanna a spus:
Acum au bulbisor cam de 5 mm diametru,sunt micuti inca :D
Nu am folosit nimic deosebit ca substrat,pamant obisnuit pentru flori, si pina au rasarit am tinut ghiveciul in punga
marean a spus:
Multumesc mult,o sa incerc si eu !
O zi buna,
Marian
Maya17mia a spus:
se pot obtine crini si din seminte ?? adica ... daca cumpar un crin de la florarie pot obtine seminte pe care sa le plantez intr'un ghiveci ?? sau trebuie sa fie un anumit tip ...
cornelia a spus:
Mai exact la ce te-ai gandit?
VioletaB a spus:
Leanna a spus:
Acum au bulbisor cam de 5 mm diametru,sunt micuti inca :D
Nu am folosit nimic deosebit ca substrat,pamant obisnuit pentru flori, si pina au rasarit am tinut ghiveciul in punga
Draga mea, poate ne arati ceva poze, sa ne luminam ... :) Si sa invatam cite ceva , ....evident ! :wink:
Leanna a spus:
:) Dupa ce ii voi separa...sper zilele astea..revin neaparat cu poze :) :wink:
Leanna a spus:
Bine v-am gasit dragelor :)
Nu am intrat de mult pe forum, dar incerc sa ma revansez :)

Iata citeva poze promise....pozele le-am facut mai demult dar nicidecum nu gaseam timp sa vi le arat

valentyna a spus:
:wink: in vara am mers la o vecina si avea crin cu seminte.ea nu a strans nici una,eu am luat cateva si le-am pus intr-un ghiveci langa alte plante.le-am lasat in voia sortii si se pare ca au iesit cateva firicele.sa mai creasca si vi le voi arata. :wink:
tudose_al3xandru a spus:
Care este stadiul crinilor in acest moment? :D
valentyna a spus:
in toamna am dus ghiveciul in beci.s-au topit iar pana acu n-au mai iesit......
tudose_al3xandru a spus:
Tot n-au iesit nici acum? Ai verificat cumva sa vezi daca nu cumva au putrezit?
danero2004 a spus:
am strans si eu niste seminte ptr experimente dar nu prea stiu daca am curaj sau nu :rofl:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Am gasit si eu unul in Fagaras. Din pacate nu era inflorit, avea 2 boboci mari. Cel gasit de mine statea pitit in padure la umbra.
 

anette_b

Member
tudose_al3xandru a spus:
Ati avut noroc sa va intalniti cu asa crin. Cred ca se intampla o data-n viata. :D
pai erau mai multi. traseul era unul dificil si nu era marcat deci mai putini turisti care sa ii culeaga. desigur ca nu i-am rupt. am mai vazut si celebra garofita din partea locului.

acum ca mi-am adus aminte de crinii aceia , am cautat pe net si am gasit ca se numesc Lilium martagon.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Multumim pt identificare, Annette. Judecand dupa frunzele plantei si descriere, cred ca e exact acelas crin pe care l-am gasit si eu.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Lilium martagon este cu sigurantza, este unul din putzinii crini care e nativ in europa si e de gasit in zonele montane si/sau paduri. Florile sint in jos , petalele in general sint rasfrinte in sus si frunzele sint deispuse pe tulpina in manunchiuri de rozete.
 

fixpix

Active Member
Da, dar mie la 1,70m imi trebuie o scarita, scaunel ca sa ma bucur de parfumul lor!
O fi trucata poza de la Honeymoon??? :evil:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Eu am ceva similar in gradina, dar n-au crescut mai inalti de 70 cm. Culorile sunt cat de cat asemanatoare.




Cei mai inalti au fost astia:

 
Sus