Crini

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Caline , daca ma crezi asta e prima oara cand ii vad, desi i am plantat acum 2 ani , primavara aceea am avut un fel de gandac care taia firele si nu mi am dat seama unde e ca se ascundea in sol

primavara trecuta iar la fel dar tura asta am reusit sa identific ce era si acum in vara asta nu a mai putut face nimic ca m-au ajutat si pisicile :oops:
 

fixpix

Active Member
ghia_don a spus:
Frumosi is crinii tai Caline !!
Vad ca ai si tu American...e inalt? La mine a ajuns la 1,70 m...ma intrece...mult :) ...
AAA... OK. pai ai mei nu cresc inca asa inalti. Dar imi place ca se inmultesc binishor.

Danero... cum adica gandacul taia firele... CE FIRE? LOL
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
cand iese crinul primavara din pamant e doar o tija mica , si e o panarama de gandac care are 2 clesti ca niste cutite , cu care taie planta si apoi ia doar frunzele din varf si cum la crin nu e regenerabil ii pierdeam pentru anul ala :|
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Fac gauri in pamant unde aduna frunze , pe care le consuma si pe final caldeste un cuib care la final va contine progenituri , acesta iese doar in perioada aprilie mai , si mai rar iunie , de cum caldurile cresc acesta dispare :|

E nasol ca multe plante pot fi distruse asa de usor , in speciale rosii si flori
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator


tot eu cu....."respectivu' " :) si cred ca l-am gasit si pe cel alb , e pe cale sa .... deci inima la gura deja de emotii :oops:
 

anette_b

Member
toata lumea are crini superbi iar ai mei produc numai frunze.
sunt crescuti din bulbi , in ghivece . ce le lipseste ? :? ar fi bine sa ii mut din ghivece in gradina . la soare ? sau nu suporta o mutare asa mari cum sunt (adica intre 20 si 40 cm )
 

diana999

Active Member
nu-i o regula. Anul trecut, crinii mei au inflorit superb aproape toti in ghivece, pe balcon unde n-au avut parte de soare decat putin dimineata.
 

diana999

Active Member
Foarte frumosi crinii vostri. Vi prezint si eu pe cei care au reusit sa infloreasca:





au inflorit si cativa puiuti de anul trecut:
 

fixpix

Active Member
GEO,
Iaca ce mi-o iesit din crinii tai :)



E super!

Doar ca 1 singur e asa. Ceilalti 2 de langa seamana mult cu cei pe care-i am eu.
Da nu-i bai... se inmulteste el!

:mrgreen:
 
Sus