Crini

lelia

Well-Known Member
Multumesc !

Madalina ,cel galben cred ca e un hemerocallis ,are un parfum superb .....am oftat mult dupa el ,dar acum il am si s-a inmultit binisor ,imi place foarte ....
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Cel portotcaliu e lilium bulbiferum... printre cei mai timpurii. Cel galben nu e crin, e hemerocalis .... e bine sa il mutam la hemerocalisi....;-)
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
lelia a spus:
Multumesc !

Madalina ,cel galben cred ca e un hemerocallis ,are un parfum superb .....am oftat mult dupa el ,dar acum il am si s-a inmultit binisor ,imi place foarte ....
Da, m-am uitat si eu mai bine si e hemerocallis. Daca-l desparti candva, sa te gandesti si la mine, poate facem un schimb :wink:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Ce de frumuseti!Sa va traiasca toti!
Vedeta crinilor la mine este acesta.



Are o floare imensa si superba.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Din pacate la mine crinii sufera in mod major anul asta din cauza iernii trecute si din cauza secetei... dar citev poze tot mai reusim sa punem:

Crini Asiatici & LA :



Crini Asiapet:



Crini Trompeta:






Crini Orienpet:

 

cristinaf

Well-Known Member
fixpix a spus:
Misto toti CRINII!
Amu is si la mine infloriti!
A inflorit si crinul, m-am indragostit de el. :)



Si mai am unul cumparat in toamna, are un altfel de miros. N-am stiut ca si ei pot avea mirosuri diferite.
Se preconizeaza o noua pasiune :visator: Eram descurajata pana acum de crinii orientali pe care-i am cumparati din florarie la ghiveci, ca nu cresteau in gradina, dar cred ca aia sunt doar pentru ghiveci.

 

fixpix

Active Member
MMM... trompete!
:giggle:

Mna... au inceput si la mine parfumatii



Si doua surprize foarte placute!
Primul inflorit la umbra, sub un mar, intr-o zona "neamenajata" (il vazusem verde, si dupa frunze mi-am dat seama ca tre sa fie ceva special)
SI al doilea primit probabil de la Happy???

 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
eu din pacate nu pot sa ma laud , exact in rondul de flori cu crini s-a intepenit o cartita si ma dispera , imi scoate bulbi ....si imi e ciuda pe ea :cry:
 

fixpix

Active Member
Foarte faini Geo.
Pe ultimul rand ai unul albisor. E mai mititel el, sau mi se pare? E oriental, nu? (adica "miroase")

Si in ultima poza ai 1 din care cred ca mi-ai trimis si mie 1.
E foarte fain dar cu doua neajunsuri - are florile in jos, si parfumul parca nu e chiar asa puternic ca la altii. DAR EXISTA.

Poate mai la toamna as mai vrea ceva bulbi din cei 2.

***

Dane, nasol. Dar daca ii scoate, baga-i inapoi. Poate la un moment dat se satura(plictiseste) cartita de jocu asta.
 
Sus