Brico Store

Edelweiss

Active Member
Da...aveau lacramioare...cam scump mi se pare. De fapt toate au preturi piperate, e inceput de sezon.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Hmmm mi-ai facut pofta Caramell asa ca ar trebui sa ajung si eu zilele ce vin pana in Brico.
Numai ca din pacate au o politica ciudata pentru ca nu peste tot in tara aduc aceiasi marfa asa ca sunt curioasa ce au aradenii mei.
:D
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Mi-a placut mult un palmier, nu l-am luat pentru ca nu stiam ce e cu el si m-am apucat sa caut informatii pe net. Am gasit o poveste superba si foarte interesanta despre Brighamia Hawaiian Palm:
http://www.plantplanet.nl/index.php?Itemid=200074&id=44&lang=en&option=com_content&view=article

Pot sa va spun ca am remarcat ca pe eticheta lui scria intr-adevar IUCN. Nu Stiam ce inseamna, dar am descoperit in articol. Iar palmierii aratau exact ca in poza cu ghivecelul din articol, doar ca florile nu erau deschise ci doar boboci. Iar apropo de pret, nu mi s-a parut exagerat.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Asa este Arselia, mi-au confirmat si mie ca fiecare magazin isi face propria comanda de plante. Pe de alta parte insa, trebuie sa aiba aceiasi furnizori deci e foarte posibil sa gasesti multe din aceste plante si in alte Brico.
 

Edelweiss

Active Member
Era interesanta o planta: cangaroo paw. Era in scoarta, pe net spunea ca trebuie pamant...chiar nu stiu ce sa cred acum.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Da, e interesanta. Eu am trecut-o ca pe eticheta, Anigozanthos beauty red. Probabil va trebui sa cauti mai multe informatii despre ea pe net. De asemenea e posibil ca scoarta sa fi fost doar la suprafata ghiveciului.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Caramell a spus:
Mi-a placut mult un palmier, nu l-am luat pentru ca nu stiam ce e cu el si m-am apucat sa caut informatii pe net. Am gasit o poveste superba si foarte interesanta despre Brighamia Hawaiian Palm:
http://www.plantplanet.nl/index.php?Itemid=200074&id=44&lang=en&option=com_content&view=article

Pot sa va spun ca am remarcat ca pe eticheta lui scria intr-adevar IUCN. Nu Stiam ce inseamna, dar am descoperit in articol. Iar palmierii aratau exact ca in poza cu ghivecelul din articol, doar ca florile nu erau deschise ci doar boboci. Iar apropo de pret, nu mi s-a parut exagerat.
Si eu am unul care sper sa treaca bine iarna.
I-au cazut toate frunzele si nu i-a placut numai la racoare toata iarna asa ca acum in primavara sper ca va da din nou.
E tare interesant. Eu l-am luat anul trecut dar nu a inflorit asa ca daca ai ocazia ia-ti unul.
:wink:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Multumesc Arselia pentru informatii. O sa mai caut pe net sa vad ce sanse am cu el in casa. Daca e prea pretentios s-ar putea sa renunt. Iti doresc succes cu al tau, sper sa ii apara noi frunze, ca e tare decorativ. :D
 
D

dyayzh

Guest
Eu am cangaroo paw :oops: A scris despre ea la "Orhidee" desi stiu ca nu acolo ii este locul.
 

ALBU

New Member
azi am fost si am ramas oarecum oripilata de ce am vazut la Bricostore, a fost primul in care am intrat si erau doua angajate care chiar aruncau in adevaratul sens al cuvantului in jur de 30 de orhidee la gunoi, una singura era phalaeopsis restul erau dendrobium si cambrii in stare buna (nici una nu avea radacini putrede) si aratau foarte bine, asa ca am intrebat ce pret au; practic 1+1 gratis deci 2 la 40 lei cele mai ieftine. mi sa parut oribil faptul ca desi le aruncau puteau sa-mi spuna un asemenea pret, nu inteleg de ce nu erau mai accesibile si puteau sa le vanda nu sa le arunce la gunoi, pt ca ele chiar asta faceau, le aruncau efectiv intr-o gubela. in concluzie sunt profund dezamagita.
 

bebe Iris

Active Member
ALBU a spus:
azi am fost si am ramas oarecum oripilata de ce am vazut la Bricostore, a fost primul in care am intrat si erau doua angajate care chiar aruncau in adevaratul sens al cuvantului in jur de 30 de orhidee la gunoi, una singura era phalaeopsis restul erau dendrobium si cambrii in stare buna (nici una nu avea radacini putrede) si aratau foarte bine, asa ca am intrebat ce pret au; practic 1+1 gratis deci 2 la 40 lei cele mai ieftine. mi sa parut oribil faptul ca desi le aruncau puteau sa-mi spuna un asemenea pret, nu inteleg de ce nu erau mai accesibile si puteau sa le vanda nu sa le arunce la gunoi, pt ca ele chiar asta faceau, le aruncau efectiv intr-o gubela. in concluzie sunt profund dezamagita.
oribil :( , sa le fie rusine :x !
 

Kati

Active Member
La noi la Brasov - din cate stiu eu - doar Bricostore face asa ceva. :x
Rusine sa le fie!
 

victoria222

Active Member
Au aparut bulbii de toamna la brico store, intre 2lei( cate doi bulbi de lalele angelique sau de narcise, de la agrosel) pana la 17 lei(pachete de 10 bulbi lalele sau narcise deosebite, sau pachete de 20 bulbi lalele simple de diferite culori) Sunt lalele f frumoase de la vilmorin dar f. scumpe ( 12, 15, 18 lei-10 bulbi). In Cora mi sa parut oferta mai buna. Am luat......multi bulbi :cry: Acolo au de la holland park la 5 lei- cate 6 bulbi lalele de ex. sau 11 lei si 14 lei, cate 10 bulbi lalele Vilmorin- deosebit de frumoase. Eu am cumparat in special mixuri de lalele batute, de lalele papagal, de lalele crin si de lalele viridiflora, cu speranta ca se vor inmulti in gradina in timp, in asa fel voi avea o mai mare diversitate de culori si specii. Nu m-am putut abtine sa nu iau narcise cu multe flori pe o singura tulpina...scumpe dar foarte frumoase.
 
Sus