Rasaduri

Alinuca

Member
Bunicul meu pune gunoi de grajd,apoi face rama si pune pamant bun de la camp.Nu pune nici un fel de ingrasamant dar iese un rasad foarte bun.
 
A

Anonymous

Guest
Gunoiul de grajd ce e? Nu e cel mai bun ingrasamant?
 

marian1500

New Member
se poate face rasad si fara gunoi de grajd .
o rama de lemn s au un toc de usa vechi , o patura electrica costa aproximativ 60 lei noi s au perna electrica .se recomanda asezarea ei pe polistiren ca sa nu se disipeze caldura peste patura folie sa nu se ude patura apoi se aseaza rama de lemn . se pune pamintul si gata eu am folosit turba. am invelit cu folie deasupra si am pus si trei becuri de 25 w dar nu mai mari pt. ca usuca turba repede se recomanda ca distanta dintre bec si turba sa fie de min. 25 cm .eu am dat gauri in toc si am pus 3 arcade de fier de 6 si am legat ate sa nu cada folia pe bec .
atentie ! daca atinge folia de bec pericol de incendiu .daca se face totul cu grija e ok mie mi a iesit in 6 zile rasadul .
cine se pricepe un pic la electricitate mai poate sa faca o mica automatizare in felul urmator
se ia un incubator se scoate si indreapta rezistenta se leaga inauntru in rama la 10 cm de pamint se prinde partea electronica de rama pe exterior se introduce senzorul in rama ca sa poata citi temperatura s au in loc de rezistenta se leaga trei becuri dar nu mai mari de 25 w e posibil sa mearga si 4 becuri .daca e cineva interesat pun si fotografii mariancobarlie@yahoo.com
 

ACHIMENES

Member
Eu am inceput deja sa fac rasaduri de legume, pt a nu se alungi le-am tinut la +5 grade tot timpul si lumina multa.
Am semanat numai plante rezistente si anume: varza timpurie, gulii albe si move, salata, petunie, zorele pitice, conopida...toate intr-o jardiniera mare.
aici se vede cat de repede a germinat samanta de varza si guliile, in partea opusa ( nu se vede in poza) au iesit petuniile si zorelele
 
A

Anonymous

Guest
Achimenes ,daca vrei pot sa-ti ofer seminte de varza ornamentala.
 

ACHIMENES

Member
Mersi mult, dar am seminte de varza ornamentala, chiar 2 plicuri, nici nu stiu unde am sa inghesui varza, dupa ce voi obtine rasadul.
Iarna asta a fost cam pacatoasa si toate verzisoarele au dat ortul, acu' doi ani a fost ideal, au stat frumoase pana primavara iar apoi s-au apucat sa infloreasca.......am avut un decor in gradina, nemaipomenit, unde mai pui ca aveau si un miros placut :D :D
 
A

Anonymous

Guest
Merge direct in gradina,daca nu ai seminte,am eu sa-ti dau,trebuie sa respecti instructiunile de pe plic,daca vei lasa cateva fire sa faca seminte,la anul nu trebie sa mai semeni,e cam ca la spanac.
Si ciorbita e finom.
 

victoria

Active Member
Si eu am inceput sa fac rasadnitele.Avand in vedere ca vremea este capricioasa,am preferat sa le fac in solar,pentru mai multa protectie
Am sapat cam 25 cm,am scos pamantul si am pus gunoi de grajd in strat subtire.Apoi am maruntit pamantul scos , l-am pus la loc si am nivelat.Deasupra am presarat turba.
Am lasat 24 de ore acoperit ca sa se incalzeasca pamantul si gata,am inceput sa pun semintele.
Cele de varza ies cel mai repede.Apoi cele de gulii,broccoli si conopida.
Cel mai greu rasar semintele de ardei( de orice fel) si gogosar.
Eu le-am pus in bucati de ciorapi (20 den),am facut nod la capete si le-am umezit bine,apoi le-am infasurat intr-o carpa de bumbac.Le tin la caldura si le umezesc cate putin in fiecare zi.Cam intr-o saptamana trebuie sa incolteasca.Abia apoi le seman in rasadnita.[/code]
 

gomez99

Well-Known Member
@ACHIMENES
nu stiam ca varza ornamentala infloreste atit de spectaculos, ba chiar parfumat! cred ca ii fac loc si la mine :)

@victoria
daca le pui in ziplocuri nu mai trebuie sa le uzi.
 

Ruxandra1

Member
victoria a spus:
Si eu am inceput sa fac rasadnitele.Avand in vedere ca vremea este capricioasa,am preferat sa le fac in solar,pentru mai multa protectie
Am sapat cam 25 cm,am scos pamantul si am pus gunoi de grajd in strat subtire.Apoi am maruntit pamantul scos , l-am pus la loc si am nivelat.Deasupra am presarat turba.
Am lasat 24 de ore acoperit ca sa se incalzeasca pamantul si gata,am inceput sa pun semintele.
Cele de varza ies cel mai repede.Apoi cele de gulii,broccoli si conopida.
Cel mai greu rasar semintele de ardei( de orice fel) si gogosar.
Eu le-am pus in bucati de ciorapi (20 den),am facut nod la capete si le-am umezit bine,apoi le-am infasurat intr-o carpa de bumbac.Le tin la caldura si le umezesc cate putin in fiecare zi.Cam intr-o saptamana trebuie sa incolteasca.Abia apoi le seman in rasadnita.[/code]
Victoria, ai mai procedat asa in anii trecuti? Si a functionat :D ? Dar te rog sa-mi raspunzi inainte de a taia toti ciorapii :)...

Achimenes, te rog sa mai pui poze pe parcursul cresterii plantutelor, poate asa ma dumiresc si eu cum trebuie sa arate cand le raresti. Ai pus seminte diferite la incoltit in aceeasi jardiniera :eek: ? Cu siguranta la mine ar iesi o mare varza daca as proceda asa, la cat ma pricep :oops: ...


Eu ma tot indemn sa pun cateva rasaduri, mai mult experimental, dar nu stiu cu ce sa incep :cry: . Iata cu ce dileme ma confrunt (vreau sa pun la incoltit seminte de rosii, ardei, vinete..., hmmm, pt moment):

- e ok sa umectez semintele de rosii, ardei si vinete 24 h inainte de a le sadi?

- ce pot sa pun in loc de compost/mranita (nu am gasit)? Pot sa pun turba (+pamant de rasad+ nisip)?

- unde tin rasadurile (pana incoltesc -in casa, la fereastra, apoi in balcon inchis orientat spre V)?

- cand le raresc?
 

ghia_don

Active Member
Ruxandra, succes cu semintele si iata citeva sfaturi:
-poti sa umectezi semintele inainte de semanare, este chiar indicat ca pentru dezinfectare sa le tii jumatate de ora in apa calda la 50 grade. In felul acesta vor si incolti mai repede...
-e bun amestecul pe care vrei sa-l folosesti, nici eu nu folosesc altceva....
-pina incoltesc semintele, tine vasele la caldura, apoi trece-le la lumina multa si la o temperatura in jur de 15 grade, in felul acesta nu cresc lungi si desirate...
-poti sa le raresti dupa ce plantele au doua trei frunze adevarate...
 

Ruxandra1

Member
Multumesc, Ghia.

Le-am semanat deja de 2 -3 zile, n-am mai avut rabdare :D ...
Le-am tinut in apa 24 h, apoi le-am pus rare in substrat pt rasaduri - o parte, iar alta in banuti de turba, le-am pus folie alimentara deasupra si le-am asezat pe langa fereastra/calorifer. Pana azi dimineata imi faceam probleme ca n-au incoltit, dar m-am inselat. La mine e cam cald si luminos, nu stiu ce sa ma fac cu ele, dupa ce dau primele frunzulite, sa le scot pe balcon (inchis) :? ?
Si mai am o nedumerire: trebuie aerisite rasadurile zilnic ? Daca da, cat timp? Azi le-am aerisit cam 2 h, nu stiu daca am procedat bine sau nu :cry: ...
 

ghia_don

Active Member
Eu nu le-am acoperit cu nimic si au iesit fara probleme, asa ca poti da jos folia fara sa te mai chinui cu aerisitul :wink: .
Daca ai in balcon cca 15 grade poti sa le muti acolo, dar ai grija sa nu scada noaptea foarte mult .
 

Ruxandra1

Member
Observ ca au incoltit doar semintele de rosii (Buzau). Dintre ardei -niciunul n-a incoltit :cry: . De ce oare? In cat timp ar trebui sa incolteasca ardeii?

O sa-mi iau un termometru sa verific temperatura de pe balcon, noaptea.
 
Sus