Trandafiri urcatori - partea a II-a

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Pe madama am mutat-o in primavara asta ca imi parea ca face flori foarte mici si ca in acel loc nu ii merge bine.
Acum astept sa creasca si sa vad daca locul ales e mai bun :?

Toti urcatorii mei ai bobocii gata sa plesneasca desi soare cam ioc in ultima perioada.
Asta e singurul caruia i s-a deschis floarea(nu-i stiu denumirea :oops: )
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Ce harnicie pe voi! Bravo, fetelor!
Stiu ca o am si eu pe Madama, mi-a luat-o parca Anamaria dar le-am pierdut o parte din etichete trandafirilor asa ca doar dupa ce vor inflori voi si pe unde e.
Dintre urcatori, pana acum boboci are ala pe care mi l-a trimis Lottum ca fiind Phyllis Bide si care mi-a inflorit parca doar o data anul trecut si mi s-a parut a fi prea inchis la culoare ca sa fie Phyllis. Mai trag speranta ca poate infloreste corect acum
 

zi_inflorata

Member
Moderator
Urcatorul meu alb de care sunt îndrăgostită iremediabil: Swan Lake. E inca mititel, l-am pus abia in toamna dar e plin de flori. Florile sunt de un alb crem care se transforma in alb.



 

nicolae68daniela

Active Member
zi_inflorata a spus:
Urcatorul meu alb de care sunt îndrăgostită iremediabil: Swan Lake. E inca mititel, l-am pus abia in toamna dar e plin de flori. Florile sunt de un alb crem care se transforma in alb.]


e fumos tare ! :clap: !! catarator alb, nu am, imi trebuie unul :D
amadeus al meu,
laguna
un catarator roz
si clasicul alb care infloreste o singura data dar e ffoooarte parfumat
 

geodezia

Well-Known Member
Si eu am avut anu asta fobia albilor
mi-am tras un concerto parca ii zice
vad ca are boboci
Nico frumosi urcatorii tai
 

yellow rose

Member
Golden Gate si Rosarium Uetersen (poate nu este cea mai buna combinatie):

Golden Gate are ramuri rigide si tinde sa faca flori doar in varf. Bobocii sunt galben intens, se decoloreaza spre maturitate si se scutura repede. Mirosul este destul de puternic si placut.

Rosarium este preferatul meu - ramuri flexibile si la maturitate, acopera suportul foarte bine, face flori pe unde apuca, nu conteaza daca este aplecat sau drept, buchetele sunt super bogate si chiar daca se scutura o parte din flori, se formeaza altele. Floarea nu are un miros puternic dar la cate sunt, se simte parfumul de la distanta. In plus este remontant.

Amandoi sunt in general foarte rezistenti-si la frig si la boli.
 

elianna

Well-Known Member
Toti sunt foarte frumosi. Sa va bucurati de ei.
Rosarium Uetersen este urcator? Eu stiam ca este tufa mai inalta dar in conditiile astea cred ca mi-l cumpar si eu.
 

yellow rose

Member
Rosarium a inceput ca tufa si se intindea pe jos dar de cand i-am facut suport si l-am agatat pe el, tot creste ... are deja 1.7m.Totusi nu ma astept sa fie mai mare de 2.5. Trebuie legat ca altfel nu cred ca sta singur in picioare.
 

zi_inflorata

Member
Moderator
După ce se trec florile trandafirilor si se scutura sau se invechesc petalele, trebuie tăiat ce a mai rămas din cupa sau lăsată pe ramura?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Pentru a stimula urmatoarea inflorire e necesara taierea florilor scuturate. La urcatori se lasa din lastar cam 3 noduri, din acele noduri se vor dezvolta urmatorii lastari cu flori.
La cei neremontanti nu e necesara taierea dupa inlforire, unii fac macese foarte frumoase ;-)
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Asta e cel care trebuia sa fie Phyllis Bide, clar e altceva - aveti idee ce?? Ar trebui sa-l identific. Are niste flori ca de theahibrid, mari, portocalii initial care se decoloreaza spre galben cu margini rosiatice.
4

Rosarium e un supertrandafir, infloreste foarte bogat si aproape continuu...merita un loc in orice gradina (mi l-am comandat si eu pentru toamna, nu l-as fi putut rata).

Claudia, tai urcatorii?? Eu doar ii curat dupa inflorire, cat sa-i stimulez sa reinfloreasca si atat. Si apropo de urcatori, cainele meu care e turbat acum, nu stiu ce are, mi-a sapat Veichenblau cat sa-i rupa vreo 3 lastari de 1m. Am zis ca mor cand am vazut!!! :x :x Bine, mi-a sapat si prin alte locuri, a distrus niste anuale dar de trandafir mi-a parut cel mai rau...sper sa se regenereze...
 
Sus