Trandafiri urcatori - partea a II-a

acidula

Member
A inflorit mai mult galbiorul meu,e tare frumos, pacat ca nu stiu sa fac poze reusite; m-am inselat cand am zis ca are un usor parfum, miroase chiar puternic
 

acidula

Member
Nu mai stiu ce scria (daca scria ceva...) pe eticheta. E cumparat din Brico. M-as bucura sa stiu ce nume are. :D
 

Rose

Active Member
Pai, daca Golden Showers este un catarator parfumat, trebuie sa-l am si eu, neaparat!!!!
 

acidula

Member
Daca florile parfumate isi schimba nuanta spre galben pal pe masura ce se trec, inseamna ca el este. :D
Ma bucur ca stiu ce nume are. Mai ramane cel pitic sa aflu ce nume poarta.
 

Dea

Active Member
Ce flori frumoase si multe! :visator: Merita, cu siguranta, un loc in gradina! Oare de cate ori infloreste pe sezon?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Odata din belsug apoi in reprize mici cu flori putine si numai daca i se rup cu asiduitate florile ofilite.

Acum....nu stiu ce miros asa puternic are al tau dar ai mei :? hm.....poate daca il aduci asa la nas :gandit:
 

dana

Member
nu cred ca e Golden Shower deoarece am eu unul din asta si nu miroase decat daca iti bagi nasul in floare si atunci o chestie de impresie mai degraba....eu percep un miros mai mult decat slab dupa ploaie
 

acidula

Member
Dar n-am zis ca daca treci pe langa el iti atrage atentia prin mirosul emanat de flori ( cum ar fi la tuberoze ori narcise). De exemplu nici trandafirul de dulceata nu miroase decat daca apropii floarea de nas. Cam asa e si galbiorul.
Bine, acum nici nu stiu cum catalogati voi trandafirii dupa miros.
Al meu ,comparativ cu alti trandafiri pe care i-am mirosit, are un miros deloc slabut.
 

IULIA

Active Member
problema este ca se scutura extrem de repede. daca da si o ploaie, aleluia il cheama in 4-5 zile. al meu s-a cuplat din greseala(nu a ea, a etichetei) cu o clematita roz. nu prea ma incinta imaginea. o sa vad cum pot sa o dreg. oricum, se vad rezultatele legaturilor mele, au mai multe flori ca niciodata anul asta. dar, asa cum am zis, se scutura repede.
 

irina_81

Member
La mine ploua de 3 zile incontinuu si nu s-a scuturat inca nici o floare.
Cand ploua,intr-adevar nu se simte parfumul,dar cand e soare puternic se simte destul de bine,e drept ca daca te apropii de el sa-l mirosi.
 

IULIA

Active Member
dupa 2 reprize torentiale, este atit de ciufulit, incit nu stiu daca mai prind miine vreo petala.
 
Sus