Schefflera

karmenutza

Member
A mea nu are pete, nu are nimic. Doar ca ramurile nu stau verticale, asa cum scrie "la carte", ci orizontale. Si frunzele nu stau orizontale fata de "codita" lor, ci verticale, in jos. Adica e cam pleoshtita, cu alte cuvinte. Azi i-am pus aghiazma, am "sfintit-o". Nu mai aveam apa statuta in casa, decat asta :?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ce draguta esti........... :D
Evident ca o sa ii faca bine.Ce-ti inchipui? :) Dar incearca si varianta "racoroasa" :mrgreen:
 

karmenutza

Member
Dupa ce ca nu a miscat nimic din noiembrie si pana acum au mai inceput sa-i cada si frunze :( ! Am tinut-o la lumina, la soare la cald, la racoare si nimic! Azi m-am enervat asa de tare pe ea ca am tuns-o. Varful l-am pus intr-un ghivecel cu pamant universal amestecat cu nisip si astept. Poate o da Domnul sa faca radacini. Pe cealalta, mama din care am taiat, am lasa-o la locul ei, la racoare si lumina. Daca se prinde, bine, daca nu, asta e!
 

Roxana

Active Member
trebuie sa ai rabdare cu ea. si eu am mutat-o de multe ori pana i-am gasit locul unde sa se simta bine. A mea sta la semi-umbra, intr-o camera cu vreo 20 grade celsius, si ii pun o data pe saptamana apa....asta iarna, iar cand estemai cald cand se usuca pamantul (asta insemnand de vreo 2 ori pe saptamana).
 

karmenutza

Member
Ma enerveaza! Sa vezi la soacra-mea frunza dupa frunza apare! Chiar si cate 2, 3 odata! Si de la inceputul ei tot asa s-a comportat. O tunde de vreo 2 ori pe an!
 

Roxana

Active Member
Poate nu-i place ceva la tine :gandit: conditiile in care o tii. poti sa incerci sa o muti intr-o alta camera
 

karmenutza

Member
Nu mai am camere. :( Am mutat-o peste tot: la umbra, la soare, mai putin umbra, la cald, rece, potrivit. Numai in bucatarie nu am mutat-o, ca acolo ar trebui sa stea sus, pe frigider si e prea cald.
 

Roxana

Active Member
pe frigider in nici un caz sa nu o pui. eu am avut pe frigider cateva Dieffenbachia si toate mi-au murit.
 

Roxana

Active Member
:( poate daca pui o poza putem sa-ti spunem exact ce are. Poate au invadat-o daunatorii (cu toate ca este o planta rezistenta)
 

Roxana

Active Member
Este o Schefflera actinophylla variegata si dupa cum se vede in poza sta langa un calorifer :|
 

karmenutza

Member
Nuuuu! Nu sta aici. Pe masa mea le aduc eu pe toate la sedinta foto :) A stat, dupa cum ti-am spus, cam peste tot in casa. Acum e in balcon la racoare. Iar varful pe care l-am taiat este in dormitor la lumina multa si cam 22 grade, l-am bagat in pamant. Fara sa bata soarele pe ea.
 

Roxana

Active Member
ti-am spus ca si eu am mutat-o in multe locuri pana sa-l gasesc pe cel potrivit, unde sa-i placa. acum sta la semi-umbra si ii place tare mult. O ud o data pe saptamana si nu-i pun ingrasamant.
 

daisy111

Active Member
Am si eu un pui micut de Schefflera,dat de cineva de Paste si il tin in apa,insa nu vrea sa faca mustati deloc :x Si am vazut ca acum nici nu-i mai merge bine,i s-au lasat frunzele rau. :cry: Cum sa il prind?Oare daca il pun in pamant cu putin perlit am sanse mai mari? :?
 

isabella

Active Member
daisy draga , eu am prins un puiut de schefflera in ianuarie , l-am pus direct in pamant pentru flori , l-am udat moderat si s-a prins, deja e maricel si frumos :D Iti doresc mult succes. Sa nu il tii in razele soarelui ! !!
 

daisy111

Active Member
Multumesc mult Isucule!!!!! :* L-am pus si eu acum in pamant si il tin in casa.Astept sa vad daca se prinde sau nu. :roll:
 

Roxana

Active Member
si eu tot in pamant am reusit sa prind un puiut de Schefflera. Nu ii trebuie soare, o tin la semi-umbra si ii merge bine. Succes! :wink:
 

daisy111

Active Member
:( Nu stiu ce se intampla cu floarea mea,ca ii tot cad frunzele si in curand va ramane cheala. :cry: Am cumparat-o cu paienjeni,am tratat-o,schimbat ghiveciul si asezat la locul ei.Mi-e tare ciuda pe ea ca mult mi-am dorit-o. :( :( Pe fiecare zi ii se ingalbeneste cate putin varful frunzei,se formeaza o pata maro si cade. :( Ce o fi avand? :?
 
Sus