Schefflera

George

Member
tiktakro Trimis: Vin Mar 11, 2005 4:21 pm
Claudia, este adevarat ce spune Cornelia ! problema ta e de la udare ! si eu am o Schfll. de vreo 2m inaltime si e cam, pardon : chiar e! cheala in jumatatea dinspre baza. I-au cazut frunzele intr-o veselie, asa ca toamna, si exact cum spui tu : pete brune-inchise, deloc moi ! Am lasat sa se usuce bine de tot pamintul in ghiveci, pina ce si-a plecat frunzele ( s-a pleostit) si abia atunci am udat-o moderat. Si am adus-o in cea mai calda camera . acum e bine mersi si da ramurele noi.Si nu ii mai da atita fertilizant, o data pe luna e suficient.
Sanatate multa...pentru planta...
 

George

Member
Hariclea Trimis: Mar Aug 29, 2006 11:52 am
Eu tin o Scefflera variegata la umbra, doar un pic de soare dimineata iar alta o tin ceva mai mult timp in soare si am observat ca i se ingalbenesc frunzele, dar nu cad si nici nu se usuca. Am mai observat ca ii place atunci cand o ploua, ca o tin afara vara. Si eu am citit pe undeva ca ii place sa fie pulverizata si asa am facut si eu, urmarea a fost ca i-au dat multe frunze noi si ramificatii.
 

Roxana

Active Member
Nu stiu de ce se innegresc frunzele schefflerei, dar daca vrei sa primesti cateva sfaturi de ingrijire:
- nu suporta soarele direct;
- iarna se uda mai rar ( eu o ud cand se usuca pamantul);
- fertilizarea nu este necesara;
- pulverizarea frunzelor nu trebuie omisa;
- ingalbenuirea frunzelor se datoreaza excesului de apa.
 
D

dyayzh

Guest
simonaelena a spus:
Sa va spun ce am constatat eu la scheflera:
-nu-i place sa se usuce complet pamantul
-se simte foarte bine cand este pulverizata cu apa
-iubeste caldura
-exemplarele cu frunze verde cu alb sunt mult mai pretentioase decat cele complet verzi
-daca se intampla sa cheleasca la baza, nici o problema; aveti sanse sa scoata lastari laterali care vor "imbraca" din nou planta.

P.S. Nu am citit fisa plantei-daca ce spun nu se potriveste, imi cer scuze eu asta am vazut la plantele mele.
silvia a spus:
Despre Schefflera in loc de fisa plantei.Se mai numeste Arborele umbrela si este o planta vesnic verde.Se simte bine si in locurile mai intunecoase.Nu tolereaza actiunea directa a soarelui.Solul trebuie sa se dreneze bine dar si sa se mentina reavan.
Inmultirea:se face bine prin butasire cu butasii semilemnificati de la sfarsitul verii.Inradacinarea se face lent fiind indicate utilizarea substantelor rizogene(vezi la Glosar)speciale pentru plantele lemnoase.Primavara se poate aplica marcotajul aerian.Plantele pot fi produse si din seminte aduse din locurile de origine (tropicale).
Ingrijire: SPECIA ARBORICOLA-planta tanara se ciupeste de mai multe ori pentru a se induce ramificarea de la baza.Primavara taierea severa este suportata bine si se face pentru a-i corecta forma si inaltimea.Specia actinophylla(cea cu frunze verzi) nu tolereaza aceste taieri.
Transplantarea in pamant proaspat se face primavara la interval de 2-3 ani,cand se si reduce din radacini.
Udarea va fi abundenta din primavara pana toamna si redusa iarna.Pulverizarea frunzelor cu apa este bine suportata.
Ingalbenirea frunzelor este consecinta excesului de apa.
Nu e necesara fertilizarea.
Hariclea a spus:
Din experienta de asta-vara, va spun ca schefflerei mele i-a placut soarele amiezei, chiar foarte mult - a facut multi lastari laterali, multe frunze noi, dar am si pulverizat-o cam de doua ori pe zi mai ales in zilele toride... apa din belsug...
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu nu stiu ce sa ma fac cu planta mea :cry: .Nu vrea sa creasca deloc!Din vara nu stiu daca a crescut un centimetru :( .Lumina are,caldura la fel dar e capoasa rau :) si pe cuvint ca nu seamana cu mine :rofl:
 

Roxana

Active Member
Eu tin Schefflera la lumina, fara soare direct, caldura moderata si apa o data pe saptamana si acum vrea sa faca frunze noi.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
rocsyno1 a spus:
Am si eu o problema su cu schefflera mea,am cumparat-o si probabil ca nu am ales-o asa cum trebuia.Adica in varf avea mai multe frunzulite care ma asteptam sa creasca si sa se dezvolte floarea, dar nu s-a intamplat nimic si am vazut dupa aceaa din poze ca ar fi fost mai indicat sa aleg o floare care avea farful continuu(cu o singura frunza si sa dea cate una mereu).Acum sta pur si simplu nu creste pare a fi si putin cleios varful si vroiam sa va intreb daca e ceva ce pot face ca sa inceapa si ea sa se dezvolte.
Multumesc muult si astept nerabdatoare.
 

Roxana

Active Member
eu cand am cumparata, dupa vreo doua saptamani, am transplantat-o, dupa vreo 1-2 luni am inceput sa-i pun ingrasamant. acum vad ca-i merge bine si face si frunze.
 

rocsyno1

New Member
Pai si eu i-am schimbat pamantul,o ud regulat, o stropesc cu apa, nu ii bate soarele direct pe frunze, are lumina, sta langa hibi si lui ii merge foarte bine.Dar de cresut macar o frunza noua...nu vrea
 

Roxana

Active Member
eu o tin intr-un loc luminos, fara soare, o ud regulat, cand se usuca pamantul, nu o pulverizez si o fertilizez rar, cand imi aduc aminte si a crescut frumos, are in jur de 1 m.
 

povidiu

New Member
schefflera picura

Buna,

Am si eu o schefflera dar care de o perioada are frunzele cam lucioase si picura din frunze un lichid. Observ asta ca pe podeaua laminata sunt niste pete.
Mai am observat pe frunzele plantei niste punctulete maronii.
Ma poate ajuta cineva? Nu as vrea sa o pierd pentru ca imi este tare draga.
 

lelia

Well-Known Member
Schefflerele nu au nici oproblema eu am una ;sie cineva din experienta ce temperatura poate suporta scheff.peste iarna :?
in camera a trecut iarna cu bine ,dar locul ei l-am dat unui ficus benjamin iar pe dinsa tre's-o scot pe balcon ,in jur de 7 grade .
 

asarmes

Member
buna. am si eu o schfl. panasata cu nuante alb-galbui. am si eu problema petelor maro pe frunze. cand am cumparat-o in vara avea vreo 35-40 cm inatime- acum e dubla, a crescut doar in sus ca nu am ciupit=o deloc. e foarte frumoasa dar nu stiu ce e cu petele. drept e ca se afla intr-un ghiveci care poate e mic pentru ea acum, era bun in vara si am observat ca o dat vreo 4-5 frunze noi, dar nu s-au dezvoltat de tot. cred ca pe iarna nu mai creste?? o ud la 4-5 zile pentru ca verific si chiar e uscat pamantul- poate ar trebui sa o las sa se usuce mai mult pana se lasa frunzele si atunci sa o ud?

am vazut ca si voi ati avut aceleasi probleme cu ceva timp in urma si poate ati gasit o solutie pana acum. mersi

amalia
 

Mali_

Member
am si eu o schefflera si problema mea este ca de fiecare data cand ii tai varfurile, in loc sa ramifice doua crengute, ii creste tot una. Problema cu tulpina goala la baza am rezolvat-o anul trecut. Am inmultit-o prin marcotaj aerian. Am ales o crenguta mai mare si i-am facut o incizie un pic oblica (am folosit un cutter foarte ascutit). Am presarat radistim pe taietura, am impachetat-o cu niste pamant si o udam cu o seringa. Cam in trei saptamani am observat ca s-au format radacini, asa ca am taiat-o si am plantat-o langa planta mare, astfel ca acum se vede foarte frumos.
 

Chiquitita

Member
e normal sa mai cada frunze de la baza?

plantuta mea nu creste, de fapt creste foarte greu, are cineva vreo idee de ce?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
In februarie scriam ca nu creste de loc si eram tare necajita :(
Acum........sunt :D adica foooooooarte fericita.
Am daruit-o :mrgreen: .Asa ca am scapat de stres.Sa se bucure sau sa se chinuie altcineva cu ea....... :)
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Deci,atata timp cat am tinut schefflera in casa,tot timpul mi-a facut nazuri.Azi vara a stat afara,la semiumbra si acum e in coridor,lumina putina,racoare si creste ca nebuna,nu i-a cazut nici o frunza.Cred ca vrea racoare de fapt.
 
Sus