Rosii I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

ghia_don

Active Member
Eu folosesc numai seminte de rosii cu crestere nedeterminata...am un control mult mai usor asupra intregii plante si fructelor in special.
Am incercat si citeva soiuri cu crestere determinata, San Marzano nano si Rio Grande, cu fructe lungi , dar nu mi-au placut mai mult prin faptul ca tufele stateau "imprastiate" pe jos, indiferent cit incercam eu sa le sprijin.
Problema este ca soiuri nedeterminate la noi in comert nu se prea gasesc :( ...de fapt in afara de Coeur de boeuf (inima boului) n-am vazut altceva.
Acum vreo trei ani am vrut sa renunt la rosiile mele pe care le am "mostenire", sperind sa gasesc ceva mai de soi, care sa faca fructe mai mari de 800gr bucata, asa cum aveam eu :) .
Am incercat cu seminte de la Franchi, soiurile Marglobe, si Meraviglia del Mercato, dar nu au iesit asa cum am sperat :( .
Am trecut iar la rosiile mele "traditionale", care nu stiu cum se numesc, dar sint pe placul meu :wink: . Si sa stiti ca s-au razbunat pe infidelitatea mea...in anii urmatori nu au vrut sa mai fie asa mari :cry:
Asa ca anul asta ma port frumos cu ele, sa le imbunez :wink:
 

ghia_don

Active Member
Mihail, ai dreptate in privinta miicimii banutilor (nu te dai destept :wink: )...insa eu astept pina radacinile impinzesc banutul si apoi plantez cu totul, in paharele cu care ma "aprovizioneaza" fetele de la birtul din colt :wink: .
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Cei mai ieftini banuti de turba (care nu sunt de loc o noutate :!: ) si de buna calitate ,pentru bucuresteni ,se gasesc la magazinul din Rosseti.

Sunt cei mai folositori pentru toate felurile de rasaduri.
Recunosc ca nu cultiv legume dar pentru flori....sunt ideali :D
 

ACHIMENES

Member
cat.....cat costa ? se merita o investitie de 100 de banuti?
La cate rasaduri fac eu cred ca 200 imi sunt de ajuns.
Zi repede ca vreau sa vad daca tine vrajeala :rofl: cumpar sau nu :? :?
 
A

Anonymous

Guest
Deci-acum ma dau mare dupa cele patzite de mine:

Discheta(auzi banutz :eek: ) este o abordare eleganta,dar numai pina la un punct.Nu stiu ce plante intentionati voi sa puneti,dar la ce-am plantat eu...la un moment dat erau insuficiente ca marime.
Privind din acet unghi,ele sint scumpe si-n fapt nu numai in forma.
Am fost oarecum mirat de ce cei din Matca-Galati nu le folosesc.Discutind cu ei am inteles ca este o aiureala.Sint facute pt. joaca.
Ei procedeaza altfel,tot cu turba,dar nu au timp sa mute dischetele in paharutze,mai tirziu.
Deci aceasta solutie: discheta ,apoi mutat in paharutz,nu este profesionala.
Ar mai fi un aspect deloc neglijabil:"teleportatrea" dischetelor cu planta maricica din cofrajul de plastic in pahar este dificila din cauza instabilitatii,deoarece centrul de greutate a "instalatieie"este cu totul in alta parte unde ne asteptam.Mai mult fiind foarte apropiate plantutzele in cofraj se cam "amesteca"unele cu altele.E balamuc.
Concluzionind,discheta da satisfacie cel mult gradinarilor de logie.
Solutia este alta,da mari satisfactii,te scuteste de batai de cap,este eleganta si...profesionista.Mult mai iefitina,chiar si fata de cei doua mii lei bucata/disc.
Cumuleaza tot ce este bun in domeniu,eliminind veriga slaba:discheta.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
-Daca vrei sa pui copaci in acesti banutzi de turba sunt intr-adevar mici.
- Daca esti zgirciob sunt scumpi :x
-Chiar pentru profesionisti este o solutie folosirea lor.Inmultirea majoritatii plantelor cumparate din florarii si sere (inclusiv din strainatate ) se face in acesti banutzi de turba.Daca ai fi cumparat sigur ai fi vazut :twisted:
-Ceea ce ai scris este parerea ta pur personala pe care nimeni nu trebuie sa o o ia de buna.
Iar teoria cu balansarea :? este cel putin o AIUREALA!
 
A

Anonymous

Guest
-evident ! n-am pretentii c-asi fi camerton.
Am cel putin vreo 20de cofraje,dischetele nu mai sint,le-am bagat anul trecut in pamint.Or fi ,poate mai putine,am mai calcat eu sau altii pe ele.
Lectia celor din Matca este elocventa.Ei din asta traiesc.
Vreti sa va jucati de-a gradinaritul,foarte bine,n-aveti decit,dar daca doriti legume multe-multe,in speta rosii,atunci ochii cit sarmaua.
Asadar cei de la Matca nu au timp,au abordat problema cresterii rosiilor simplu,practic,ieftin,eficient.
Punct ochit,punct halit.
Simplitatea si eficientza sin cuvintele de ordine.
Asa fac si cei de la Mercedes,si Steve Jobs,asta-i tot un "gradinar" de maresucces,merele!
 

ACHIMENES

Member
M-ai plictisit cu stilul tau pompos de a "inflori" niste vorbe, poti sa spui doar in cateva cuvinte, scrise necodificat, tot ce ai insirat pe o gramasda de spatiu
1. argumente pro
2. argumente contra folosirii banutilor de turba
Imi faci placerea si scrii cum te-am rugat :)
 

ghia_don

Active Member
Mihail, cei din Matca sint profesionisti, asa cum ai spus si tu, din asta traiesc...nu fac altceva, e meseria lor...si si-au creat conditii speciale pentru gradinarit. Au solarii pe hectare intregi, sere incalzite, si pot face totul ca la carte.
Noi, sintem amatori, experimentam, incercam si altceva, ne relaxam... intre servici, casa, familie...Important este ca avem rezultate chiar daca nu avem ferma si nu ducem in piata...dar nici nu aducem de la piata :wink: .
 

tranda09

Member
ghia_don a spus:
Noi, sintem amatori, experimentam, incercam si altceva, ne relaxam... intre servici, casa, familie...Important este ca avem rezultate chiar daca nu avem ferma si nu ducem in piata...dar nici nu aducem de la piata :wink: .
Imi place ce ai scris. Frumos. Si adevarat.
 
A

Anonymous

Guest
nu sint de acord cu tine....saru'mina. :D
Cine ma opreste ca pe juma'de metru patrat sa am aceleasi rezultate ca ei ?
In loc sa am ca ei 1000 metri de furtun o sa am 200.CORECT?
Tehnaologia conteaza,know-how-ul.
Prefer sa adopt modele de top,(90-60-90..poate la virsta mea nu mai tine... :rofl: ) urmarind sa am rezultate cit mai apropiate.
Acuma ,ca sa vezi ca nu sint chiar atit de dobitoc,iti pun ca ma si eu citeva borcane mari cu ardei iuti.Made in Matca.
N-a scapat unul sa plece de la mine fara un borcan sub bratz.Ce spui merge la schimb cu oarece lastari ?
Daca asta am ,disponibil. : :)
 
A

Anonymous

Guest
amdeviat de la subiect,scuze.
Cei de la Matca au gasit metode mult mai simple si eficiente.Discheta este scumpa,depasita tehnologic,mare consumatoare de timp.Cel al lucratorului.
 
A

Anonymous

Guest
N-ai vazut ? e moderator..de la mine din tirg... :rofl:
Daca se suie intr-o zi cu masina pe trotuar dupa mine..?
Solutia !..in sfirsit a observat cineva chichirezul....mi-ar fi placut sa fie altcineva decit Gabiutza.
De ce oare numai ea ?
 
A

Anonymous

Guest
....am conexiunea rea tare,miine am sa spun ce fac aia.Nu-i mare scofala,dar este atit de simplu...
 

ghia_don

Active Member
Asteptam cu sufletul la gura :) ...si apoi am sa spun si eu de ce nu fac la fel ca cei din Matca :)
Chichirezul a fost observat de mult, dar mi-am dat seama ca-ti place sa fii rugat si n-am vrut s-o fac...chestie de orgoliu :rofl: :rofl:
Si azi, cind tocmai te-am vazut pe un trotuar si-am vrut sa-mi iau avint...am facut pana :cry: :cry: ...data asta ai scapat :rofl: :rofl:....
 
A

Anonymous

Guest
Draga Ghia,tot respectul,dar eu merg numai cu masina.Daca sint pe trotuar (tot cu masina),atunci e clar, chilaresc un "prieten".
N-am vrut sa fierb pe nimeni,ma asteptam sa intrebati:cum sau ce?
apoi veneam si cu o propunere "rusinoasa".
Deci:
Eram foarte mindru de utilizarea dischetelor,(nu a banutilor cum vreti voi sa ma scoateti din sarite),iar cind i-am intrebat au ris ,politicos.Discutia s-a purtat acolo:
(Ma bate gindul sa nu-ti mai spun.)
Ei cumpara saci de 250 litri de turba,costa vreo 600-700 miilei.Pe acesta il pun in paharutze,dar de alea de mai mari,cam cum sint alea de bere.Astfel nu mai este nevoie sa muti dischetele (nu banutii :eek:f: ) in "ceva" mai mare.Scapi de bataie de cap.Simplu si eficient,nu faci o treaba de doua ori.iar dac te apuci sa calculezi raportind pretul dischetei,a cofrajului special,remarci stupefiat ca este muuult mai ieftin.
Ei,eu vroiam sa cumparam impreuna unul ,doi saci,functie de cine s-ar fi inscris,dorit.Trimiteam o masina(un papuc) ca sa aduca sacii.Ma gindesc ca un sac mi-ar ajunge ,totusi,pt. toate nevoile casei,pt. cel putin doi ani.
Vrei sa te joci,treaba domniei voastre,dar intre timp pot face altceva,ma pot uita chiar la un film XXX.
Despre furtunul cu orificii mai tirziu.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus