Rosii I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
A

Anonymous

Guest
AngelEyes...cred ca vad foarte limpede limita (gardul) gradini tale :wink:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
AngelEyes a facut cineva vreo verificare din care a rezultat ca sunt ploi acide sau doar presupui ca de asta ar fi vorba?
 
da la orice laborator scolar poti cere un pic de hartie turnesol , sau un PH-BOX si vezi daca e plaoie acida sau numai mana
 

AngelEyes

Member
Nu a facut nimeni verificare...spun si eu ce spun toti care au gradini in aceeasi zona cu noi si care se pricep :( Ca descriere...varful plantei se usuca pur si simplu.
 

Jasmine

Member
Dragi gradinari, imi puteti spune si mie cind incepeti a pune semintele de rosii la rasadit? Adica, cind ar fi timpul propice pt asa ceva?
Ma gindesc ca, anul acesta sa-mi pun toate rasadurile singura.
Anul trecut am avut prea multa treaba la casa, zugravit, turnat sape, pus parchet, etc. si deci...ioc timp sa ma ingrijesc de ele.Am fost in piata si, ca sa fiu sigura, am cumparat acelasi soi de la mai multi tarani.Toti mi-au garantat ca imi vind soiul ce mi l-am dorit.Ce a iesit pin' la urma?...tot niste neamuri cu rosiile dar cu mult sub asteptari.
Anul asta iau masuri din timp...Asa ca, ieri am reusit sa ies in oras, la Praktiker, si mi-am cumparat soiurile ce le-am poftit.Acum imi fac curaj sa adun ghivece, mici recipiente, etc. pt. a incepe derularea operatiunii de rasadit...daca nu e prea devreme, zic...
Oricum nu ramin eu in urma, o rosiuta tot mi-a ramas de anul trecut... http://i299.photobucket.com/albums/mm28 ... e009-2.jpg
...mi-a fost mila de ea ca a rezistat in soare toata vara, mititica (i-am dat apa, da?)... asa ca am luat-o in casa...pin' la primavara...abia astept sa vaz ce soi e, ca nici in primavara trecuta nu m-am dumirit.... :rofl:
 
Din cate am citit, semintele pentru rasaduri de pus in gradina (indiferent ce) se seamana intre 15 februarie si 15 martie. Eu am hotarat sa le seman cam la 1 martie, pentru ca in gradina nu le pot planta decat dupa 1mai(in aprilie la noi mai vine cate o bruma urata care strica tot) :mrgreen: :mrgreen:
 

mymo

Active Member
Eu am cumparat in toamna doua tavite din acestea:

Vreau sa incerc si eu cu gogosari,kapia,ardei grea,iute si rosii,eu am luat seminte din recolte mea de anul trecut.
 
Nu cred ca iti ajung pentru toate plantele enumerate :? :? Intr-un comparteiment din acele nu poti repica mai mult de doua plante, asa cred eu :mrgreen: :mrgreen:
 

mymo

Active Member
Da,sut 72 intr-o ladita,e prima data cand incerc...sa-mi reisasca 140 de plantute si ma declar super multumita :rofl:
Daca merge treaba,la anul mai cumpar :wink:
 

Jasmine

Member
elena_luminita a spus:
Din cate am citit, semintele pentru rasaduri de pus in gradina (indiferent ce) se seamana intre 15 februarie si 15 martie. Eu am hotarat sa le seman cam la 1 martie, pentru ca in gradina nu le pot planta decat dupa 1mai(in aprilie la noi mai vine cate o bruma urata care strica tot) :mrgreen: :mrgreen:
Deci sintem "on time"...n-am intirziat...Multumesc Elena Luminita.Ma duc la treaba...ce daca lumea petrece?... :)
 

ghia_don

Active Member
Eu miine ma apuc de semanat ardeii, si gogosarii...lor le trebuie cam 40 de zile sa germineze daca nu au o temperatura destul de mare. Cu rosiile mai astept vreo doua-trei saptamini, ca ele rasar foarte repede.
Anul asta pun toate semintele in banuti de turba, sa vad ce si cum vor iesi.
 

mymo

Active Member
Doina,intreb si eu ca-i primul an cand pun seminte,nu-i prea repede?ca atunci ma pun si eu pe treaba :D
 

ACHIMENES

Member
Apropo voi ce seminte de tomate folositi?
Cele din plicurile bisnuite de pe piata sau ceva mai special......ca de exemplu samanta hibrida. :)
 

ghia_don

Active Member
Cautati in magazinele Unisem , dupa cum spunea si Mihail, veti gasi banutii de turba cu 0,20 lei bucata.
Pentru Bucuresti
UNISEM
Descriere activitate: PRODUCTIE SI COMERCIALIZARE SEMINTE
Adresa: STR. MIHAI EMINESCU, NR. 57, BUCURESTI
Telefon: 2107418
Fax: 2101210
UNISEM
B-dul Regele Carol I
L - V 8 - 16
 
A

Anonymous

Guest
eu mai stiu un loc unde sint si mai ieftine,dar nu gasesc link-ul.Am fost astazi cu pisiul la curatatorie,mi-au reinstalat toate cele,si nu mai "vad" bookmark-ul.
Atentie:trebuie cumparate si cofrajele.

..uite ca sa fac pe desteptul,va sun ca metoda cu dischetele este una poate pt. cei care se dau in vint dupa noutati.Unde mai pui ca este si scumpa si ceva-ceva ineficienta.
Deoarece discheta nu are o grosime suficienta pt. un rasad dezvoltat,la maturitate...asa cum trebuie.Cine se pricepe,cine a trecut prin asta stie ca nu spun aiureli.
Solutia...adica iefitn,bine,mai mult decit satisfacator....miine.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus