Poinsettia

mymo

Active Member
Ha,ha,ha-cred ca s-a saturat lumea de mine cu experimentele mele :rofl:
Floare,are o singura radacina cu mai multe tulpini,nu am cum sa o despart,decat sa mai tai din ele.
 

adinal

Member
Tatal meu e autorul. Cum tata nu mai e printre noi, sper sa fiu in stare sa le duc mai departe.
 

adinal

Member
Ca sa exemplific metoda de tundere, iata o poza in care in fundal se vede cat de temeinic a fost tunsa una dintre cele doua stele de craciun mature. Poza a fost facuta anul acesta in aprilie, 22 aprilie mai exact, dupa perioada de inflorire.
Asa cum spuneam a fost tunsa cat sa mai ramana putin pana la tulpina lemnificata si mutata intr-un loc retras si racoros (la geam). Sper ca poza sa fie edificatoare si sa inspire.
 
D

dyayzh

Guest
Poza e foarte edificatoare in ceea ce priveste frumusetea crinului :wink:
Planta la care te referi, e cea din colt, care nu a avut loc in obiectiv?? :D
 

adinal

Member
Da, cele doua "betze" cu frunze rosii. Poza nu a fost facuta pentru "betze", dar a prins bine acum, zic eu, ca au aparut pe acolo. :wink:
 
Adinal, tu le acoperi cu punga/cutie?
Am si eu una care incepe sa se roseasca (de la sine)...si nu stiu daca se inroseste si daca nu i acoperita...eu nu am acoperit-o decat odata... :D
Felicitari pentru ale tale.. :D
 

byby_anka_w

Member
:eek: mai bine taceam,ca la halul in care arata imi vine sa le pun pe ale mele la container,care tocmai au inceput sa se dezbrace :(
 

adinal

Member
Mi-ar fi foarte greu sa le acopar. Sunt mari si mi-ar trebui loc special pentru ele. Nu, nu au fost acoperite niciodata.
 

nutilepadat

Active Member
Byby asa sunt poinsetiile cumparate recent ,indopate cu hormooni sa-ti ia ochii cand le vezi,si dupa ce le acuci acasa si incepi sa te lauzi cu ele.....poc incepe distractia ,devin ,,,,,golase :cry:
 

nutilepadat

Active Member
Da ,daca nu faci ca mine :rofl: cand s-a dezbracat complet ....am aruncat-o la gunoi :cry: ,nu stiam ca trebuie tunsa si lasata in pace ,apoi isi revine
 

nutilepadat

Active Member
Dupa ce raman golase se tund cam cativa cm (asta depinde si cat de mare este planta)si se lasa la .....neglijenta. :wink:
 

blueheart_d

Member
steluta mea s-a golit aproape de tot. abia ca i-au ramas cateva frunzulite in varf, dar se vag mugurasi de lastari in locul frunzelor. daca as tunde-o acum, ce se poate intampla? sau mai bine o las pana la primavara?
 
Sus