Muscate pe balcon - partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

lelia

Well-Known Member
Foarte frumoase ,harnice si deloc pretentioase ,dragutele de muscate ,cum poti sa nu le iubesti ? :visator:
Sa ne traiasca !
 

gabi d

Member
Sa ne traiasca muscatele la toti/toate!
Eu am "aruncat" in toamna una intr-o jardiniera - era un pui furat de la o prietena mai mult datorita impulsului de moment. Cand am ajuns acasa parca nu imi mai placea asa de mult, asa ca am plantat-o in jardiniera si nu am mai bagat-o in seama. Si m-a pedepsit! Zilele trecute cand m=am uitat la ea cu atentie am vazut ca are 4 lastarusi noi....astept si floricele.. :) :) :)
 

belisima

Well-Known Member
am semanat si eu un plic,acum vreo trei saptamani
:D am 15 puisori acum
aveam mai multe muscate ,dar am vrut o variatie de culori asa ca am incercat si cu seminte
oare se gasesc si seminte de muscate curgatoare?
 

gabi d

Member
Eu mi-am ciupit muscatele mereu cam prin martie aprilie (in general cand se termina "iernatul") si lastarii taiati i-am pus in pamant. Majoritatea s-au prins.
Dar, muscatele cred ca sunt unele dintre cele mai rezistente plante. Am avut situatii in care am dat lastari in mijlocul verii si in urma taierii mi-au aparut 2 sau chiar 3 ramurele noi. Deci nu cred ca conteaza atat de mult momentul.
In general muscatele dupa iernat au un aspect uratel - sunt lungi si fara frunze. De asta, pentru a capata un aspect frumos, e bine sa le tunzi cand le scoti la lumina.
 

Valitza

Member
Eu nu am pierdut nici o muscata iarna asta,toate sunt stufoase,frumoase si abia astept sa le scot afara si sa infloreasca :D Intr-adevar muscatele nu sunt pretentioase deloc si de aceea le ador :)
 

danya

Active Member
Mie nu mi-au rezistat muscatele curgatoare peste iarna. :( Se pare ca sunt mai pretentioase ca cele normale. Eu le-am si udat putin, cred ca aici am gresit. Au stat pe un balcon mai la racoare...
Voi cum le-ati pastrat?
 

Valitza

Member
Dana si eu am cateva muscate curgatoare si crede-ma ca m-am purtat cu ele la fel ca si cu celelalte.Le-am udat normal...le-am curatat si cam atat.Pe ale mele eu le-am tinut intr-o camera (uscatorie) care este inchisa cu termopan si din cand in cand le mai deschideam usa sa le aerisesc.
 

Fleur

Active Member
Depinde cata apa le-ai pus Dana. Si eu le pun apa dar numai cate putina cam la 3-4 saptamani si in fiecare iarna rezista toate.
 

danya

Active Member
La mine nu au vrut. :( O sa incerc iar.... Daca nu, o sa cumpar ghivece cu muscate in fiecare primavara. :D
 

Fleur

Active Member
Ale mele stau in mansarda unde nu am incalzire si sunt in medie cam 10 grade iar ele sunt tunse si dorm :) .
 

Valitza

Member
Dana .....eu am luat muscate de la Fleur si crede-ma ca are mana buna la ele...de aceea ale ei sunt bine sanatoase si frumoase :)
 

danya

Active Member
Pai si eu cand le-am luat din piata erau sanatoase. Poate o sa iau si eu de la Fleur daca o sa mai aibe. :D
 

Fleur

Active Member
De tuns le tund toamna ca am incercat sa las 1-2 sa le tund primavara cand vrea lastari toata lumea si s-au uscat peste iarna unii din ei iar ce am pus sa se prinda nu s-a prins nimic.
Eu pun la prins lastari din septembrie si acum puii sunt deja maricei si incep sa scoata boboci. Si pe ei i-am udat la fel de rar desi au stat cam la 15 grade.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus