Muscate pe balcon - partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

AngelEyes

Member
Ce pot face cu niste muscate curgatoare care cresc drepte ??? :? Se lungesc pe diagonala,in sus,si cand devin prea lungi se rup :(
 

arpag0n

New Member
Felicitari tuturor pentru muscatele frumoase.
Eu, in cele din urma, am perdea asa cum mi-am dorit :p
Nu cer mai mult de la muscatele mele..




 

arpag0n

New Member
Vedetele sunt cele foarte curgatoare, cunoscutele rosii spre portocaliu:


Dar cele roz, foarte curgatoare, nu se lasa chiar daca sunt doar doua fire:


Albele se pare ca sunt de doua feluri: unele de alb pur ce formeaza o perdea uniforma, care au toate 4 sepalele verzi:


Si altele ce infloresc mai grupat, cu flori putin mai mari si doua sepale rosiatice:


Personajele figurante din scena, care alunga asa zisa monotonie cand sunt privite indeaproape, sunt:
si



Ultimele prezentate sunt marginile, cortina, formata din muscate semicurgatoare de un rosu mai aprins. Au fost ele vedete pe cand cele foarte curgatoare erau mici si fara vlaga dar.. evident acum sunt eclipsate, dupa cum era de asteptat:
 

AngelEyes

Member
Uau...asta da perdea de muscate curgatoare!!!SUPERBE!Imi poti spune te rog ce pamant ai folosit si la cat timp le uzi?
 

arpag0n

New Member
Am folosit doar pamant de padure.. sa nu se inteleaga ca am facut o groapa in padure si am luat pamant, pentru ca am auzit pe cineva facand astfel :) Am dat frunzele la o parte in primavara pe o zona de cativa metri patrati undeva..intr-o padure din marginea orasului, unde am vazut ca sunt cazute mai multe frunze si am luat cu lopata 2-3 cm de pe suprafata solului.. nu m-am chinuit sa aleg bucatile de frunza ramase.. pamantul rezultat a fost si este inca unul bine afanat care nu tine apa, decat ce poate sa absoarba. Muscatele le-am plantat cu tot cu turba pe care o aveau cand le-am cumparat, dar nu cred ca a influentat cu ceva.. oricum, de la sera am primit niste conuri mici de ingrasamant solid care trebuia infipt cate unul la fiecare radacina de planta. Am mai dat din conuri asa ca am ramas cu 16 la 34 de plante.. le-am pus intre radacini, cate doua la jardiniera. Daca se foloseste ingrasamant solid, nu se recomanda si folosirea unui ingrasamant lichid.
In prima luna (mai) le-am udat de maxim 5 ori pentru ca au fost multe ploi si muscatelor nu le place multa apa. Atunci erau si destul de mici si mai ajungea apa de la ploaie pe sol. Acum insa poate sa ploua si torential ca nici nu se uda pamantul.. Din iunie am inceput sa le dau si ingrasamant lichid de la VitaFlora dar nu stiu daca le mai dau.. sa nu le fortez pt ca se lungesc si se fac urate. Mai ales ca au si putin ingrasamant solid in pamant. In mod normal, ingrasamantul lichid se poate pune la o saptamana. Eu le-am pus de doua ori iar apoi le-am mai pus la 2 saptamani.. Deci de 3 ori pana acum.

Udatul, probabil depinde si de expunerea solara. Eu am balconul spre est iar soarele bate destul de puternic pana la orele 12-1..apoi nu le mai prinde arsita de dupa-amiaza. Asa ca nu le pot uda dimineata.. in general le ud pe la 12 noaptea :) Nu le-am udat in doua zile consecutive, ci de la inceputul lui iunie doar la 2 zile.. Pamantul intre udari trebuie sa se usuce la suprafata. Nu cred ca au nevoie de udare zilnica, chiar daca la mine pamantul se usuca la suprafata zilnic. Eu raman la udare la 2 zile.

Cunosc pe cineva care are un balcon plin de muscate curgatoare minunate pe care le uda zilnic sau de 2 ori pe zi. Oricum, daca nu sunt farfurii care sa tina apa sub planta, banuiesc ca e totul in regula. Dar nu ma exprim pentru muscatele cu farfurii in care stagneaza apa. Eu unul nu folosesc.

Concluzie: Folosesc pamant de frunze (de padure)
Le ud o data la 2 zile, cu 2-2,5L/jardiniera
 

AngelEyes

Member
Multumesc pentru raspuns.Le voi schimba si eu pamantul la ale mele,am facut prostia sa fac un amestec de pamanturi care a iesit cam greu pt prefrintele lor.Nu este afanat asa ca ...va disparea :) eu de udat le ud maxim de 2 ori pe saptamana pt ca pamantul retine apa :(
 

Fleur

Active Member
Pe caldura asta muscatele pot fi udate zilnic fara probleme fiindca sigur se usuca pamantul de la o zi la alta, mai ales ca ele au crescut si consuma mai multa apa iat jardinierele nu sunt foarte mari. Eu le ud pe toate in fiecare seara ca sa aiba timp pana dimineata sa absoarba si apa din farfurie, fiindca au pamant care dreneaza bine si apa trece repede prin el.
Cat despre lungit se lungesc fie ca le pui ingrasamant fie ca nu dar prin august se pot scurta si vor creste compact pana toamna desi nu la fel ca primavara.
 

Roxana

Active Member
In sfarsit am reusit sa o conving pe Muscata mare sa infloreasca. O sa pun poze cu ea cat de curand.
 

armeana

Member
V-as ruga sa-mi dat o sugesti,un ajutor.Am o muscata curgatoare,este mare ,verde,am taiato la 5-6 frunze,nu vrea sa infloreasca.Ce pot sa-i fac,i-am pus ingrasamant,pamant are de buturuga.
 

Roxana

Active Member
Si la mine a facut la fel: a stat fara sa infloreasca aproape un an si acum am observat ca are o tija florala.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus