Lantana

blueheart_d

Member
am achizitionat si eu lantana roz cu galben si portocaliu cu galben. cea roz e mai mare si am plantat-o in plin soare, dar pt ca n-am apucat sa merg la gradina sa-i verific starea in 2-3 zile s-a uscat. am rupt din crengute si erau uscate bine. nu am smuls planta in speranta ca undeva mai are un gram de viata si am continuat sa o ud impreuna cu celelalte plate, iar acum e plina de frunzulite noi boboci de floare. si cea portocalie a crescut foarte mult de cand am pus-o in gradina. se dezvolta foarte repede.
 

sorina

Active Member
c

Cei care au lantane mai de demult ce ziceti , cum e mai bine /, in ghiveci sau in pamint ?
 
A

Anonymous

Guest
Eu le tin in ghiveci.
Am incercat si in gradina, insa s-au dus peste iarna, cu toate precautiile mele.
 

ghia_don

Active Member
Puteti sa le plantati primavara in gradina, le va merge bine, dar toamna inainte de a se raci prea tare, trebuie scoase cu balot de pamint si mutate la ghiveci. Nu rezista iarna in gradinile noastre.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
proaspat achizitionata ( :wink: ) rosie ca para focului.Fara galben,fara alb.Pur si simplu rosie :D
 
D

dyayzh

Guest
Rosie...rosie? Nu am vazut inca :D Sa te bucuri de ea. A mea ar trebui sa fie galbena. Sper sa aflu vara asta :wink:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Multumesc. :D Acum am boboci la o alta planuta.Nu stiu exact culoarea dar sper sa fie cea galbena :oops: simpla.
 
D

dyayzh

Guest
Orice culoare va fi sa fie...tot frumoasa este si tu o iubesti :D
 

blueheart_d

Member
daca doreste cineva galbena simpla si alba simpla, pot face rost de cativa butasi. eu am pus la prins una alba si trei galbene din care pana acum am ramas cu una galbena.
 

Fleur

Active Member
Acopera-le cu pet si se prind mai usor. As vrea si eu alba, doar ca pe caldura asta nu cred ca va rezista lastarul. Doar daca il pui tu la prins ori il iei si mi-l trimiti mai incolo cand se mai racoreste.
 

blueheart_d

Member
ieri am plantat cativa butasi de lantana si le-am improvzat mini-sera. nu mai stiu care ce culori sunt, dar daca se prind , florile nu vor intarzia sa apara.
 
Sus