Lantana

dorinas

Member
Eu am pus lastarii in apa si dupa ce-au facut radacini i-am pus in pamant. Am incercat si direct in pamant dar s-au uscat si n-au facut radacini.
 

sicamin

Member
Si la mine numai in apa au facut radacini si dupa aceia plantati pamant . Cei care i-am pus in pamant nu sau prins. In apa cam dupa doua saptamani fac radacini dar tinuti la cald.
 

simonac

Member
ok, multumim...dupa ce trec florile o tund si am sa pun lastarii in apa; va tin la curent cu evolutia lor :wink:
 

mihai_c

Member
Taie si pune florile in vaza :wink:

Eu peste iarna o tin in beci la hibernat ca nu mai am loc in casa pentru ea...
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nu,nu le-am tuns si nici nu le mai tund acum.Imi e mila de ele.Au inca flori si la unele am vazut ca au acum deja formata capsula cu seminte.Le-am pus la adapost la racoare si de abia la primavara le frizez sa apara ca vedetele ........... :rofl:
De fapt nici o planta nu tund acum.Ma gindesc ca trec mai bine iarna mai marisoare................
 

simonac

Member
:roll: offf , dar a mea deja are cam 150 cm, ghiveciul l-am pus jos in balcon, ca daca-l mai tineam mult pe polita ajungea la vecinii de deasupra; beci...n-am, de taiat si pus in vaza...nu ma-ndur, cred ca le las si eu pana la primavara :?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:eek: Si ale mele au cam tot atit :oops:
Nu,nu le tunde :mrgreen: sa vezi la primavara lastareala de lantane diverse culori :wink: .Eu am pus si seminte......... :whew: asa ca sa fie!!!!! :giggle:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Fii linistita.Iarna au un ritm foarte lent.Si nici macar nu mai lastaresc......... :)
 

simonac

Member
asa sa fie... dupa ce-i trec florile o sa-i raresc si udatul, ca altfel se face jungla la mine in balcon...deja ma strecor pe langa ele :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ajutor!!!Ce ma fac eu acum cu ele ???Au crescut ca nebunele......
daca mai cresc o sa-mi fie mila si oare pot acum sa le tai?Nu e prea devreme?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Gabiuta daca nu le coafezi acum, mai tarziu cand o sa le vezi pline de muguri noi o sa-ti fie tare greu.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Merci!Azi le"operez".Dar oare cum :? ca sa arate si bine la vara?Nu le vreau tufa si nici ciufulite.Grea decizie!
 

Roxana

Active Member
Nu este indicat sa tinem planta mai mult de 2-3 ani, deoarece se descotoroseste de frunze.
 

Tina

Active Member
Violeta, nu o arunca.. mai las-o pina la primavara si e posibil sa iti faca vreo surpriza.. la mine asa s-a intimplat cu un bat pe care nu l-am aruncat din motive de... lene.. :wink:
 

Luciana35

Member
Am o lantana pe care am tinut-o la 13-15 grade toata iarna...acum are boboci si de vreo saptamana am adus-o la caldura in bucatarie. Totusi vad ca e pe cale sa piarda floricelele. Oare nu-i place la caldura?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Luciana mutarea + trecerea la alta temperatura care nu ii este agreabila.Isi va pierde toti bobocii.Dar nu te ingrijora.Cei ramasi rupe-i ,du-o inapoi unde a fost ea obisnuita si nu o mai stresa cu mutarile.
Violeta,va face si frunze la primavara :)
 
Sus