Justitia (Jacobinia)

marean

Active Member
vai,dar ce de mai sunt :shock: !
sa-ti creasca sanatosi sa fie fie colorati si frumosi!
sunt fiecare o varietate separata?
 

florisiplante

New Member
Nu draga Ani, am cumparat plantutele mai mici de la o sera (solar) in drum spre socrii mei. Mi s-a spus ca sunt si albe!!
Astept cu nerabdare.

Merci Marean.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Trebuie sa ma mindresc si eu cu ea.
Zilnic am urmarit-o sa vad cum isi deschide treptat petalele...este minunat sa poti face asa ceva.Bucuria este mai mare.
 

marean

Active Member
multumim de precizari,vernil,intotdeauna e bine de stiut cat mai multe despre o asa frumusete :wink:
a mea er preocupata sa tot faca frunze :roll: ,dar e inca un pui,asa ca am rabdare :D
 
D

dyayzh

Guest
Asa e...nu are decat 7 cm si a facut bobocei draga de ea....abia astept sa vad "pe viu" minunatia:)
revin la momentul oportun cu poza
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Draga de ea........ :D Dupa ce i-am rupt virful,infloreste a doua oara!!
L-am pus la prins atunci dar nu a vrut :( ..........mai incerc!!! :|
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Dragilor va anunt ca jacobinia mea dupa ce a crescut nebuneste(s-a ramificat in urma taierii din vara) acum parca are boboc :eek: ?????
Nu prea stiu ce sa cred :? ...................oare va rezista acum iarna? :roll:
De cind am mutat-o la racoare, fiindca am vazut ca nu i-a priit la caldurica, e vioaie si vrednica :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Am vazut ca au la "Hodnik" si portocalie:"Jacobinia suberecta" :rofl: .Oare vrea cineva? :mrgreen: Nu comanda,Doamne fereste!!!
 

Luciana35

Member
Am o iacobinia roz care dupa ce i-am taiat floarea in toamna s-a ramificat.As putea sa tai doua din cele trei crengute sa le pun la prins fara sa o supar ? Care ar fi perioada optima ?
 

lili

Member
Luciana, este devreme....incepe sa te gandesti din februarie :D
Vorba lui Vali-bonsaistul...atunci cand crapa mugurii .... a venit momentul!!!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
A venit februarieeeeeeeeeeeeeeeeeeeee :rofl:
Eu am taiat-o in septembrie are deja trei brate marisoare cu frunze noi in virf.Dar............o vreau mai ramificata si intreb:eek:are sa tai din fiecare brat cite o bucatica :? ?Am vazut ca are si puisor la baza :oops: .
 
Sus