Justitia (Jacobinia)

cornelia

Fondator
Membru staff
Anul trecut am primit un lastar cu radacini de la Ani. Cred ca prin iunie. A crescut repede insa pe masura ce crestea pierdea din frunzele de la baza. La cateva luni a fost nevoie sa-i schimb ghiveciul. A avut o singura floare dar nu la capacitatile plantei - suferea de dereglare de udare - mea culpa! Dupa ce am taiat floarea uscata s-a ramificat si a continuat sa creasca.
Iata comparatia:

 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Cum e?
Alba,galbena.roz???
Ca sa stiu si eu la ce sa ma astept....altfel o sa am o mica colectie roz :rofl:
Stiu ce ginditi:dar dupa ce va inflori(nu se stie cind....... :x ) voi putea da.....
 

ikim

New Member
jacobinia

A mea a facut pui dar nu am reusit sa tai cu radacina asa ca i-am pus la inradacinat in apa,cam in cat timp fac radacini
 

marean

Active Member
la mine s-au prins cei doi lastari plantati prin februarie cam intr-o luna-doua :roll: i-am pus in pamant si i-am acoperit cu o punga transparenta,de udat i-am udat foarte putin in farfuriuta.era cat pe ce sa-i arunc la gunoi,pt ca atunci cand i-am plantat,aveau frunze mari,frumoase,insa cat timp au stat in ghiveci,sub punguta,frunzele au inceput sa cada pe rand :roll: .si cand am vazut ca au chelit de tot,am scos punga si am vrut sa-i arunc,insa cand am vrut sa trag afara "betele",surpriza nu vroiau sa iasa...atunci m-am uitat mai bine si am zarit ca in varf incepeau sa se formeze noi frunzulite :D
multa bafta,numai bine,
Marean
 

marean

Active Member
:shock: deci asta era motivul inradacinarii atat de incete a lastarilor mei :roll: daca as fi stiu mai devreme...multam vernil,o sa tin cont pe viitor!
numai bine,
Marean
 

marean

Active Member
am uitat sa spun ca inradacinarea in apa am incercat-o de 2 ori,si de fiecare data am esuat lamentabil :cry: !cel mai bine e sa incerci sa-i pui in pamant,cu punga in cap!
mult succes!
 

marean

Active Member
multumesc vernil!si eu stiam ca se reduce numarul frunzelor sau se taie la 1/2 pt a reduce excesul de transpiratie,insa nu stiam ca se inlatura aproape toate...eu decat le-am redus numarul!
tot asa procedez (prin inlaturarea frunzelor)la copacei(hibiscus de exemplu), si am fost foarte multumit1
numai bine,
Marean
 

ikim

New Member
azi, lastareii mi-au facut o bucurie, au mustati, micute dar au, ce ma bucur, astfel voi putea sa dau si altora
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Recunosc ca nu am citit despre ea dar cred ca iubeste caldura.De cind am scos-o afara pe terasa ritmul de crestere a fost rapid.Cit a stat in casa in timpul iernii aproape ca nu s-a miscat.Intr-o singura luna a crescut vreo 12 cm.Acum astept si eu primii boboci.
 

marean

Active Member
am citit ca jcobinia este o planta mai de umbra,asa ca am pus-o langa azalee,si vad ca se dezvolta frumos,a inceput sa faca frunze mai mari,mai lunguiete :D !
totusi,intr-adevr,se dezvolta destul de greu... :roll: e nevoie de ceva rabdare.
apropos,felicitari ikim pt succesul inradacinarii butasilor in apa...si totusi,nu-mi pot da seama cum au inradacinat asa de repede :roll:
numai bine,
Marean
 

cornelia

Fondator
Membru staff
O sa incerc maine s-o pozez mai bine. Inca nu s-au deschis bobocii, dar nici mult nu mai au. :wink:
 

marean

Active Member
e foarte frumoasa cornelia!
a mea mai are mult pana sa ajunga sa faca flori :roll: ..dar,pana atunci,noroc cu pozele forumistilor,abia prind mai multa pofta sa o vad inflorita :D !
Marean
 
Sus