Inmultirea orhideelor

Discuție în 'Orhidee' creată de IULIA, 5 Iun 2007.

1. IULIA

IULIA Active Member

Localizare:
    BRAILA
  2. Anonymous

Anonymous Guest

Si eu cred ca am un keki de la un zigopetalum. L-am pus in scoarta intr-un acvariu acoperit cu o folie. Se pare ca-i place. O sa-l pozez si eu...

Iulia, tu esti plina de comori acolo. Felicitari. Cu toate ca zilnic ma intreb cand mai ai timp si de flori, avand un Florin mic....
  3. oana_oana

oana_oana Member

Localizare:
    bucuresti/ap. patriei
    asa arata orhideele mele...
    ce fac cu puiutii aia mici de pe langa??
    pot sa-i rup si fac ei radacini???
  4. oana_oana

oana_oana Member

Localizare:
    bucuresti/ap. patriei
    trebuie sa o las asa "inghiesuita"??? sau trebuie sa o separ?
  5. simonac

simonac Member

Localizare:
    Bucuresti
    Prima, Dendrobiun Phalenopsis, mi se pare cam deshidratata. Din poza nu pot sa-mi dau seama in ce e pusa si ce fel de substrat are. Primul lucru: hidrateaz-o. Te-as sfatui sa scufunzi vasul in care e in apa si sa-l lasi acolo 10 min. Daca ai si un pic de ingrasamant, ar fi OK. Puiutii nu-i separa. Lasa-i acolo si ai grija de ei. Ei vor inflori cand vor putea. Da-ne o poza clara cu substratul....
    A doua poza, un Phalenospis, ai putea sa-l lasi impreuna, nu cred ca-i problema. Daca ai incerca sa-i separi, o sa te chinui mult la radacini sa le "despletesti".
  6. oana_oana

oana_oana Member

Localizare:
    bucuresti/ap. patriei
    multumesc foarte mult pentru raspuns.
    prima este intr-un melc(asa am cumparat-o). este plntata in scoarta de copac. am fost plecata o saptamana si nu a udat-o nimeni si a ajuns asa,dar acum ma ocup de ea. am si ingrasamant special pentru orhidee pe care l-am diluat de 4 ori si le pun la fiecare udat.
  7. simonac

simonac Member

Localizare:
    Bucuresti
    aaa prima e cea pe care ti-am admirat-o la un alt topic, unde iti si spuneam sa ai grija cum o uzi, datorita formei "vasului" ; o saptamana nu-i mult pt o orhidee, sa nu sufere mai demult din lipsa nehidratarii...cel mai bine la orhidee e sa ai vasul transparent, ca sa poti urmari: cand nu mai apare condensul pe peretii acestuia, atunci trebuie udata
  8. dyayzh

dyayzh Guest

Trebuie sa schimbi neaparat "vasul" orhideei daca nu vrei sa-ti moara. Ce se vede acolo nu sunt pui de orhidee, ci pseudobulbi si ai face bine sa-i lasi sa se dezvolte pana o sa-i separi, cel putin cate 3 bulbi mari la un ghiveci...si nu-i pune ingrasamant acum, cat e deshidratata, ci atunci cand va fi perfect sanatoasa
  9. oana_oana

oana_oana Member

Localizare:
    bucuresti/ap. patriei
    am urmat sfaturile dumneavoastra. am schimbat vasul si i-am pus doar apa de ploaie fara ingrasamant.
    parca e mai bine acum. multumesc mult.
  10. taty

taty New Member

Localizare:
    olanda
    Salutare

Am si eu o orhidee phalaenopsis ,aproape de frunze ia dat un ''puisor''(un betisor cu boboci) l-as putea taia si planta in scoarta(pamant)??
    As vrea sa pun si poza dar sunt noua pe site si nu stiu,, asa ca cei vechi indurativa de un nou venit ;)
  11. dyayzh

dyayzh Guest

Eu cred ca acel betisor e tija florala.....nu cumva sa-l tai..ai grija mare de el. ti-am raspuns si in alt topic...urmeaza instructiunile de la sectiunea "album" si vei invata cum sa inserezi poze. Ar fi binevenita o poza cu planta ta.
  12. marean

marean Active Member

13. marean

marean Active Member

14. marean

marean Active Member

Inmultirea orhideelor din seminte

15. taty

taty New Member

Localizare:
    olanda
    Inmultirea orhideelor(phalaenopsis)

Ascultati 'sfatul' Angelei Draganoiu caci are perfecta dreptate in legatura cu inmultirea phalaenopsisului ,eu am fost la un club de orhidee si mi-au spes exact aceeasi replici si chestia cu inmultirea laboratoriala chiar nu e de inceput ca sfarsitul poate fii tragic ;) salutari .
  16. ghia_don

ghia_don Active Member

Localizare:
    Iasi
    Acum o luna si ceva am despartit o cambria care mi s-a parut cam aglomerata. Am acum doua ghivece :D si vad ca le merge bine.
    Imi ramasese un pseudobulb cu radacini, dar fara nici o frunza (fusese taiata din magazin), si nu mai aveam nici scoarta pregatita. Am mers la risc si l-am pus intr-un amestec de pamint pentru orhidee, lemn ars luat direct din gratarul din curte si resturi de scoarta netratata termic.
    Acum doua zile, iata :) [​IMG]....mine-poimiine are floare ;) .
  17. marean

marean Active Member

Bravo,Ghia , e o metoda des intalnita de inmultire a orhideelor cu psbulbi batrani.
    Se numeste 'Back bulb propagation' ,singurul inconvenient e ca pana va devenii florifera planta,ai mult de asteptat !
    Mult succes !
  18. Cristiana

Cristiana Member

Localizare:
    Arad
    Ce ma fac eu cu phale a mea cea mov-grena, pe care a apucat-o harnicia fara seaman? Acum doua luni a pus de un keiki, care a facut si o floare, buuuuun, i-am dat pace. A trecut floarea, acum alta boroboata, keiki are doua tije florale, iar planta mama multe frunze noi si inca o alta tija :eek:f: , ce ma fac cu ele? Le las in pace sa-i dea bataie inainte sau ce fac cu toata "familia" asta? Radacinuta de la keiki e inca micuta, abia are 5-6 cm, asa ca nici vorba de despartit inca.
  19. ghia_don

ghia_don Active Member

Localizare:
    Iasi
    Cristiana, adica de ce :eek:f: ...cind de fapt ar trebui sa :dans: :D pe linga ea???
    Las-o sa-si arate harnicia, si sa ne-o arati si noua :) . Nu cred ca trebuie sa-ti faci griji din moment ce ii merge bine, iar pe cel keiki mititel lasa-l acolo pina va avea radacinile mai lungi..
  20. marean

marean Active Member

Chiar ca a apucat-o harnicica !
    O lasi in pace,insa la fiecare a 2a udare fertilizezi cu 1/2 din doza recomandata .
    Mai mult nu poti sa faci .
    Bafta si bucura-te de tijele cu floricele !

Distribuie pagina asta