Inmultirea orhideelor

Discuție în 'Orhidee' creată de IULIA, 5 Iun 2007.

1. IULIA

IULIA Active Member

2. Anonymous

Anonymous Guest

Si eu cred ca am un keki de la un zigopetalum. L-am pus in scoarta intr-un acvariu acoperit cu o folie. Se pare ca-i place. O sa-l pozez si eu...

Iulia, tu esti plina de comori acolo. Felicitari. Cu toate ca zilnic ma intreb cand mai ai timp si de flori, avand un Florin mic....
  3. oana_oana

oana_oana Member

asa arata orhideele mele...
    ce fac cu puiutii aia mici de pe langa??
    pot sa-i rup si fac ei radacini???
  4. oana_oana

oana_oana Member

trebuie sa o las asa "inghiesuita"??? sau trebuie sa o separ?
  5. simonac

simonac Member

Prima, Dendrobiun Phalenopsis, mi se pare cam deshidratata. Din poza nu pot sa-mi dau seama in ce e pusa si ce fel de substrat are. Primul lucru: hidrateaz-o. Te-as sfatui sa scufunzi vasul in care e in apa si sa-l lasi acolo 10 min. Daca ai si un pic de ingrasamant, ar fi OK. Puiutii nu-i separa. Lasa-i acolo si ai grija de ei. Ei vor inflori cand vor putea. Da-ne o poza clara cu substratul....
    A doua poza, un Phalenospis, ai putea sa-l lasi impreuna, nu cred ca-i problema. Daca ai incerca sa-i separi, o sa te chinui mult la radacini sa le "despletesti".
  6. oana_oana

oana_oana Member

multumesc foarte mult pentru raspuns.
    prima este intr-un melc(asa am cumparat-o). este plntata in scoarta de copac. am fost plecata o saptamana si nu a udat-o nimeni si a ajuns asa,dar acum ma ocup de ea. am si ingrasamant special pentru orhidee pe care l-am diluat de 4 ori si le pun la fiecare udat.
  7. simonac

simonac Member

aaa prima e cea pe care ti-am admirat-o la un alt topic, unde iti si spuneam sa ai grija cum o uzi, datorita formei "vasului" ; o saptamana nu-i mult pt o orhidee, sa nu sufere mai demult din lipsa nehidratarii...cel mai bine la orhidee e sa ai vasul transparent, ca sa poti urmari: cand nu mai apare condensul pe peretii acestuia, atunci trebuie udata
  8. dyayzh

dyayzh Guest

Trebuie sa schimbi neaparat "vasul" orhideei daca nu vrei sa-ti moara. Ce se vede acolo nu sunt pui de orhidee, ci pseudobulbi si ai face bine sa-i lasi sa se dezvolte pana o sa-i separi, cel putin cate 3 bulbi mari la un ghiveci...si nu-i pune ingrasamant acum, cat e deshidratata, ci atunci cand va fi perfect sanatoasa
  9. oana_oana

oana_oana Member

am urmat sfaturile dumneavoastra. am schimbat vasul si i-am pus doar apa de ploaie fara ingrasamant.
    parca e mai bine acum. multumesc mult.
  10. taty

taty New Member

Salutare

Am si eu o orhidee phalaenopsis ,aproape de frunze ia dat un ''puisor''(un betisor cu boboci) l-as putea taia si planta in scoarta(pamant)??
    As vrea sa pun si poza dar sunt noua pe site si nu stiu,, asa ca cei vechi indurativa de un nou venit ;)
  11. dyayzh

dyayzh Guest

Eu cred ca acel betisor e tija florala.....nu cumva sa-l tai..ai grija mare de el. ti-am raspuns si in alt topic...urmeaza instructiunile de la sectiunea "album" si vei invata cum sa inserezi poze. Ar fi binevenita o poza cu planta ta.
  12. marean

marean Active Member

13. marean

marean Active Member

14. marean

marean Active Member

Inmultirea orhideelor din seminte

15. taty

taty New Member

Inmultirea orhideelor(phalaenopsis)

Ascultati 'sfatul' Angelei Draganoiu caci are perfecta dreptate in legatura cu inmultirea phalaenopsisului ,eu am fost la un club de orhidee si mi-au spes exact aceeasi replici si chestia cu inmultirea laboratoriala chiar nu e de inceput ca sfarsitul poate fii tragic ;) salutari .
  16. ghia_don

ghia_don Active Member

Acum o luna si ceva am despartit o cambria care mi s-a parut cam aglomerata. Am acum doua ghivece :D si vad ca le merge bine.
    Imi ramasese un pseudobulb cu radacini, dar fara nici o frunza (fusese taiata din magazin), si nu mai aveam nici scoarta pregatita. Am mers la risc si l-am pus intr-un amestec de pamint pentru orhidee, lemn ars luat direct din gratarul din curte si resturi de scoarta netratata termic.
    Acum doua zile, iata :) [​IMG]....mine-poimiine are floare ;) .
  17. marean

marean Active Member

Bravo,Ghia , e o metoda des intalnita de inmultire a orhideelor cu psbulbi batrani.
    Se numeste 'Back bulb propagation' ,singurul inconvenient e ca pana va devenii florifera planta,ai mult de asteptat !
    Mult succes !
  18. Cristiana

Cristiana Member

Ce ma fac eu cu phale a mea cea mov-grena, pe care a apucat-o harnicia fara seaman? Acum doua luni a pus de un keiki, care a facut si o floare, buuuuun, i-am dat pace. A trecut floarea, acum alta boroboata, keiki are doua tije florale, iar planta mama multe frunze noi si inca o alta tija :eek:f: , ce ma fac cu ele? Le las in pace sa-i dea bataie inainte sau ce fac cu toata "familia" asta? Radacinuta de la keiki e inca micuta, abia are 5-6 cm, asa ca nici vorba de despartit inca.
  19. ghia_don

ghia_don Active Member

Cristiana, adica de ce :eek:f: ...cind de fapt ar trebui sa :dans: :D pe linga ea???
    Las-o sa-si arate harnicia, si sa ne-o arati si noua :) . Nu cred ca trebuie sa-ti faci griji din moment ce ii merge bine, iar pe cel keiki mititel lasa-l acolo pina va avea radacinile mai lungi..
  20. marean

marean Active Member

Chiar ca a apucat-o harnicica !
    O lasi in pace,insa la fiecare a 2a udare fertilizezi cu 1/2 din doza recomandata .
    Mai mult nu poti sa faci .
    Bafta si bucura-te de tijele cu floricele !

Distribuie pagina asta