Inmultirea orhideelor

Cristiana

Member
Uitati personajul de care va povesteam. Intre timp am descoperit o radacinuta noua la keiki, dar tot micuta.

 

IULIA

Active Member
eu am vazut la cineva, si dupa polenizare?
sa zicem ca reuseste, ca planta va intra inproces de formare de seminte. asa, si?
mai incolo nu se mai poate in romania. nu poti sa creezi conditii de inmultire a orhideelor prin seminte. :(
 

IULIA

Active Member
singura chestie va fi ca trece floare imediat. stii ca orhideea, dupa polenizare, inchide floarea, da? :D
 

oncilica

Member


asta e floarea cu pricina... vedem, mi-e tare draga ca infloreste foarte des! Am pastrat 2 tije de la florile mai vechi si s-au mai ramnificat putin. Poate am noroc de un keiko ^^

La radacina sunt 2 frunze foarte mici crescute tare ciudat, dar ma gandesc ca poate sunt de cand era plantuta pui :)

Oricum o sa incerc faza cu nodurile de la tulpina florilor, sunt in general foarte incapatanata :wink:
 

oncilica

Member
http://www.orchideenvermehrung.at/english/index.htm - sectiunea "node culture"

pe scurt, dupa ce se usuca floarea, din tija separi nodul cu mugurele de rigoare ( are un fel de pielita ca un solz care il acopera) se pune intr-un fel de mini sera si apoi il alinti sa creasca si sa se faca mare si frumos. "Expertii" fac chestia asta in vitro, cu adaos de hormon de crestere. Eu o sa fac chestia asta cu mult tupeu si cu multa dragoste 8)
 
D

dyayzh

Guest
La phale se intampla destul de des. Dar la alte orhidee ???
 
D

dyayzh

Guest
Nu cred sa fi reusit cineva acest lucru in conditii normale. Sunt necesare foarte multe conditii si alte lucruri, pe care la noi inca nu se gasesc sau nu le putem oferi.
 

ghia_don

Active Member
Eu..prezent ...sint aici cu experimentul :wink: ...dupa cum am citit ar trebui ca in 2-3 saptamini sa vad ceva radacini. Dar tinind cont ca a trecut deja o saptamina ...mai am de asteptat cam doua saptamini :) .
Bineinteles ca nu sint sigura de rezultat, mai ales ca n-am respectat tipul de substrat, ar fi trebuit strat de muschi...(dar de unde :cry: ), in rest e totul dupa carte :wink: .
 

oncilica

Member
credeam ca metoda asta este pentru phale...sau in fine, eu pentru ele am de gand sa o aplic. Ale tale au mari sanse de reusita, specia se preteaza mai bine la astfel de inmultiri.
 

oncilica

Member
Am fost intr-o mica escapada la Viena si, printre altele, am vizitat "sera"de la Schonbrunn. Orhideele nu erau toate inflorite, dar au fost cateva care pur si simplu m-au vrajit! Motiv pentru care am rugat unul din ingrijitori ( spre disperarea sotului meu, care nu stia cum sa dispara mai repede) sa ma ajute sa cumpar cativa bulbi sau, eventual ghivece cu orhidee ( habar nu am cum le puteam aduce cu avionul). In final am reusit sa pun mana pe 2 exemplare...
respectiv

Plantele mama sunt superbe, dupa cum puteti vedea :

respectiv
 
Sus