Genul Mammillaria

dr Cactus

Member
M gracilis nu trebuie udata iarna. Ca si alte mammillarii (plumosa, perezdelarosae...etc.), ea infloreste in perioada cu zile scurte. Ea nu creste iarna, dar infloreste iarna.Alta specie care infloreste iarna este Turbinicarpus valdezianus.
Ca fapt divers stiu ca acum cativa ani, in Ungaria, un producator de cactusi avea tufe mari de opuntii in aer liber si dupa ce apareau bobocii florali mari pe ele, le rupea, le infigea intr-o bucata de polistiren , le punea in ghivece cu sol si le vindea ca si cactusi infloriti. Dupa inflorire, cladodiile emiteau radacini.
 

gino

Member
La mine Mammillaria gracilis infloreste invariabil, toamna, dar am vazut plante inflorite primavara si chiar in mijlocul verii la alti colectionari.
In ceea ce priveste metoda colectionarului ungur, poate sa fie profitabila, dar nu si corecta. Este ca si cum ai vinde o creanga de cires inflorita, iar cumparatorul sa o puna in pamant si sa astepte sa manance cirese mai tarziu...Ma rog, fiecare cu metodele lui...
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Intimplator Mammillaria gracilis, pe care o am este destul de batrana, aprox 12 ani. Intotdeauna a inflorit din mai pana spre august - septembrie. De aceea am scris ca trebuie sa intre-n repaus. M-am bazat numai pe experienta mea, de gradinar de apartament, nu de colectionar!
 

kriss

Member
gino, ai dreptate. am primit 4 puiuti micuti dintr-un cactus mai mare (mai "bogat"). puii i-a primit mama de la o vecina de la tara, asa ca nu am dat bani pe ei. eu nu am vazut planta, dar am inteles ca erau foarte multi puiuti ca astia intr-un ghiveci. stiu ca practic asa multi la un loc formeaza o planta. au radacinute, dar micute.
 

dr Cactus

Member
Francezii dau ca perioada de inflorire pt M gracilis perioada toamna-primavara. Ca si alte specii, pot avea mai multe perioade de inflorire peste an.
Sunt perfect de acord cu incorectitudinea practicii comerciale respective.
 

dana_rusu

Member
ccred ca trebuie sa-i acorzi atentie indiferent de numele ei ,daca o tii la caldura ceace nu-i recomandat ud-o o data pe luna dar putin daca o tii la frig 10 15 grade nu o uda pana in martie ,daca este in turba curata cu o periuta sub jet de apa turba de pe radacini si planteaz-o intrun vas nu prea adanc in pamant de cactusi ,ei adora sa fie pulverizati din cand in cand asa ca daca este cald poti sa o si pulverizezi putin.
 

ramona

Member
Am o mammilaria.
Problema e ca s-a inclinat foarte mult si cand am verificat sa vad ce are am vazut ca in interior incepuse sa mucegaiasca. Pur si simplu s-a topit. DAr apa nu avea chiar deloc nu i-am pus de vreo 2 luni. Am taiat plantuta pe la jumatate si am scos ce era cu probleme. A ramas de ea doar de la jumatate in sus. Am asezat plantuta pe un ziar si nu am plantat-o pt a i se cicatriza taietura. Am facut bine? Ce sa ii mai fac? Nu vreau sa o pierd! :cry: :cry: :cry:
 

gino

Member
Ai facut foarte bine ca ai taiat, altfel riscai sa pierzi planta.
Temperatura optima pentru cicatrizare ar trebui sa fie mai mare de 20 de grade si cu umiditate cat mai scazuta.
Poti sa o lasi in aceste conditii chiar si o luna inainte de a o planta, ca cicatrizarea sa se realizeze cat mai bine.
Este o perioada destul de dificila pentru inradacinare, dar cred ca nu vei pierde planta daca ai taiat cum trebuie si pe taietura se vede tesut sanatos.
Ar fi fost de folos si o fotografie cu taietura...
La inradacinare poti sa folosesti Radistim, daca ai.
Substratul este de preferat sa fie preponderent mineral pentru inradacinare, chiar nisip sau pietris de granulatie mica.
Dupa plantare ar trebui sa nu uzi planta cel putin o luna.
Astept sa ne tii la curent cu evolutia...si sper ca sfaturile sa-ti fie de folos.
In caz ca ai neclaritati, nu ezita sa intrebi...ar fi pacat sa pierzi planta.
Succes !
 

ramona

Member
Multumesc de sfaturi. Totul pare ok pana acum. tesutul care se vede e sanatos. maine sper sa apuc sa fac o poza si sa va arat. sper sa reusesc
 

dr Cactus

Member
Da, este o specie din genul Mammillaria.
Are si o infestatie cu paduchi lanosi care vor trebui eradicati. In principiu nu se transplanteaza plantele cu boboci fiindca apare riscul avortarii lor. Planta este etiolata si ar fi bine sa fie tinuta la mai mult soare cu o adaptare treptata in cca 2 saptamani.
Succes!
 

cory_helen

Active Member
aia sunt paduchi lanosi... ??? credeam ca asa e el... am sa scot lana aia... iar in privinta bobocilor... sper sa nu pateasca nimic rau... nu am experienta prea mare... il am de 2 luni... :D
 

marioara

Member
Multumesc Kerkyra si mie imi place mammillaria bocasana, in general mammillariile lanoase :hipnotizat:
 
Sus