Echinopsis silvestrii gresit denumit Chamaecereus silvestrii

Roxana

Active Member
Re: Genul Mammillaria

Sa va traiasca si sa va bucurati de florile lor!

Eu nu ma descurs deloc bine cu a mea. Astazi am umblat putin la planta mea: ) si era dezastru....am observat ca aproape toate tulpinile erau putrezite la suprafata solului. Eu o tin intr-o jardiniera si ce-i drept erau cam multi pui ingresuiti acolo si ma gandesc ca apa stagna la suprafata solului, acesta fiind probabil nedrenat. O udam cam o data pe saptamana, deci nu cred ca excesul de apa a fost de vina. Trebuie sa cumpar niste pamant de cactusi si ma voi apuca sa curat partile putrede si le voi pune din nou la inradacinat, intr-o jardiniera mai mare ca sa aiba loc si apa sa nu mai stagneze pe planta. Si am mai observat la unele din ele ca pe radacini erau niste ganganii micute, alb-cenusii, asemenea unor colembole, dar nu cred ca despre ele este vorba...era si una mai mare, identica cu celelalte...nu stiu ce pot fi, dar cand pe voi transplanta cred ca voi spala bine fiecare plantuta in parte inainte sa o pun in noul pamant si pe acela in care am tinut planta il voi arunca.
 

magda

Active Member
Moderator
Re: Genul Mammillaria

Stai linistita ca inradacineaza foarte usor. Poate reusesti sa faci o poza daunatorului, sau du-te cu o plantuta la fitosanitare sa identifice ganganie si sa-ti dea tratament contra ei.
 

Roxana

Active Member
Re: Genul Mammillaria

Da, stiu ca inradacineaza usor...multi puisori stateau doar pe suprafata pamantului si deja aveau radacinute si tocmai de asta am preferat sa tai toate partile afectate si sa le pun pe toate la inradacinat. Este ok daca pun doar pamant de cactusi? Sau sa-l mai amestec cu niste nisip? Acesta in care se afla plantuta acum este un amestect de pamant de gradina si nisip si este foarte tare si nedrenat..nici nu stiu cum ajungea apa la radacini.... :(
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Re: Genul Mammillaria

O parte din raspuns il gasesti in replicile de mai sus. Magda a scris exact cum trebuie procedat.

In privinta substratului e mai greu. Cel de cactusi nu e prea recomandat dar daca nu ai altceva adauga-i ceva nisip, spartura de caramida si pietris din cel marunt. Ghiveciul cu multe gauri si fara farfurioara ca sa nu stagneze deloc apa.
Tinand cont ca se dezvolta sub forma de tufa in scurt timp nu inteleg de ce vrei sa pui lastareii la inmultit. Beneficiezi de prea mult spatiu? :?
 

Roxana

Active Member
Re: Genul Mammillaria

nu vreau sa le pun la inmultit, ci la inradacinat pentru ca le-am rupt tulpinile de la baza care erau putrezite si implicit si radacinile care oricum erau invadate de acele ganganii. am citit si topicul, multumesc.
 

Blitz

Active Member
Re: Genul Mammillaria

Tin pumnii sa reusesti, desi ch. silvestri nu este pretentios. Un sfat, daca vrei: scoate tot din jardiniera/ghiveci, arunca pamantul, dezinfecteaza vasul si pune "supravietuitorii" in pamant (amestec pentru cactusi) proaspat.

Succes si asteptam poze cu ch.s. infloriti la primavara!
 
Sus