Discutii diverse cu si despre orhidee

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

IULIA

Active Member
se paote folosi orice tip de ghiveci, cu conditia sa nimeriti udarea.
am mai explicat metoda cu betisorul :wink:
Angela.....? :?
 

angela draganoiu

Active Member
da Iulia ..........
am sa iau fie ghivece masca fie ............... nu stiu dar asa nu mai imi plac si m-am hotarit ca trebuie neaparat sa le schimb. cu ocazia asta voi schimba si pamintul la ele.
 

angela draganoiu

Active Member
am fost sambata la Hornbach si am gasit ghivece masca din plastic de culoare inchisa, pret 4 lei. am pus deja citeva orhi in ele si deja e alta treaba.
celealte mai fatzoase, din ceramica, erau la 11 , 12 sau 22 lei.
aveau orhi numai phale dragalase la 39,9 lei si o oncidium galbena.
 

angela draganoiu

Active Member
ghiveciul nu e cine stie ce mare chestie. cind ajung acasa il pozez.
la ghivecele masca de plastic erau mai multe forme si culori. iar preturile variau de la 3,99 (astea pe care le-am luat eu) pina la 2-nu-stiu-cit lei, asa ca poate ar fi mai bine sa faci un drum pina acolo.
maine pun poze.
 

karmenutza

Member
Merci frumos! Asta inseamna ca se pot folosi si la alte plante, ca masca. Eu oricum am cumparat doar ghivece maro pana acum, dar niste masti dragalase ar fi haioase.
 

angela draganoiu

Active Member
da Karmemutza se pot folosi si la alte plante. ai sa gasesti la Hch, dar cred ca si pe la alte magazine, ghivece masca de toate culorile si dimensiunile.
 

karmenutza

Member
Nush' cum se face ca eu vad si gasesc numai de-alea de la 10-12 lei in sus! :) Si mai bine le tin fara masti, la banii astia. Mai ales cand ma socotesc ca la 10-12 lei mai iau o violeta, de exemplu! :)
 

angela draganoiu

Active Member
pai initial si eu le-am vazut numai pe alea de 10-22 lei dar m-am uitat mai cu atentie si le-am vazut si pe astea ieftine. sa stii ca nu sint urate de loc desi sint din plastic, si cum mie imi trebuie vreo 10-15 ................am fost nevoita sa le iau pe astea.
atit de scumpe s-au facut violetele ?
 

karmenutza

Member
Nu chiar atat. Variaza pretul intre 7 si 12 lei. Cam pe acolo. De-aia am zis ca mastile de portelan sunt scumpe, cu banii astia ma incadrez la violete. :) La Brico erau cu 12 lei si am luat una si de acolo.
 

marean

Active Member
Ei,dragutilor,ce mai spuneti,cu ce va mai laudati ?
Cum ramane,Dyana,cu acele ghivece luminate ? Sunt doar aspectuoase sau sunt si folositoare ?

Eu trebuie sa raportez ca alor mele le merge bine in turba de cocos in amestec cu perlit si bile de argila expandata .
Au trecut cateva luni si impresiile sunt foarte bune . E un mediu excelent pt inradacinare si imi place pt ca,desi retine multa apa,cu grija si dupa ce te abisnuiesti cu el ca substrat,udarile sunt mai rarute,iar cresterea e mai buna .
Nu mi-a placut evolutia la phalae in el,asa ca am ramas la scoarta,insa un psbubl de dendro phalaenopsis de la Dya,de anul trecut, a facut radacini si un nou psbulb , iar acum ambii fac cate o tija florala ( iar cel micut are numai 3 frunze de 1 cm lungime , iar mamica lui nu e mai inalta de 10 cm si la primire fusese deja inflorita ) .
 

marean

Active Member
Merci ,sunt tare multumit !
Tija la cel mare creste pe zo ce trece !
Banuiesc ca e vreo specie pitica,altfel nu-mi explic cum un psbulb cat o moneda de 50 de bani(asta fara frunze,numai tulpina suculenta),mai gros putin decat un creion,face tija florala :mrgreen: ...uitati o poza de pe 8 iunie http://marean.sunphoto.ro/Dendrobium_ph ... GXZHIHYQGQ ,atunci nici nu se vedea inca tija ... acum , tija celui mare are deja 10 cm :wink: .
 

marean

Active Member
M-as mira,mai ales ca eu de la Dyana il am,si ea nu are Barry Oda :mrgreen: :rofl: :rofl: ...zicea ca e alb cu 'ochii' mov ori movuliu per total toamna trecuta.... eee,las' ca vedem noi :wink: .
 

IULIA

Active Member
Marti, daca era movuliu per total............PER TOTAL !!!!!!!!!!???????????????
haideeee ?!
daca era per total era barry oda mare. NA. :rofl: :rofl: :rofl:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus