Discutii diverse cu si despre orhidee

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
ramona_inka a spus:
E ,mi-s mandru.Ma bucur ca ti-a placut.
Cat despre chestia cu opritul o cunosc prea bine.E boala ce mai ,incurabila.
Zi mersi ca la tine e doar microbul cu florile ca la noi mai e si cel cu blanosii.Si la astia "pepiniera" e acasa sub nasul nostru. :) .Iar Ana de fiecare data cand fata o femela ar vrea sa tina toti puii.Binenteles si mie imi sunt dragi dar totusi... :D
Asa ca problema ta e floare la ureche.Cand ai un fluturas pe creier e usor mai greu cand ai mai multi :wink: .
Da, acum incep sa inteleg prin ce treceti voi! Asadar, nu mai am voie sa ma plang! :oops:

claudia_s a spus:
:eek: Woau Caramell acum am vazut phale a ta rosu-grena. Vai de mine m-am imbolnavit, daca nu eram deja bolnava. E magnifica. Cat a costat? Trebuie sa imi iau si eu una.
Ma bucur ca place! Nu a costat mai mult decat altele, are un pret normal, diferentiat doar in functie de furnizor... Eu am dat 48 lei pe ea din simplul motiv ca am luat-o din Cora si acolo in general sunt mai scumpe. Dar mi-a fost greu sa ma abtin :).
Am vazut una identica in colectia Iuliei. ;-) Din cand in cand ma relaxez admirand plantele fetelor de pe forum si ma bucur sa redescopar florile favorite si in alte colectii. :D
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Karmenutza, poti incerca sa iei si o cambrie. Din pacate florile ei nu tin la fel de mult ca cele ale phalelor.
Miltonia nu o recomand, desi sunt convinsa ca nu vei rezista in fata acestei frumuseti. Mie mi se pare destul de pretentioasa.
 

angela draganoiu

Active Member
in ceea ce priveste miltoniile subscriu la ce a spus Caramell. iti trebuie ceva experienta cu ele ca sa le dai de cap cu udatul si umiditatea.
 

ramona_inka

Member
Eee,este un chin frumos asa ca nu cred ca te plangeai cu adevarat.Noi nu stim ce-am face far a astfel de "chinuri".Ele ne fac viata mai frumoasa , mai interesanta si ne scot din banalul cotidian.
 

Sash

Active Member
Azi m-a apucat harnicia. Am luat la control vreo 6-7 ghivece cu orhidee. Doar una din ele nu avea in centru acel pumn de sphagnum umed in care le putrezesc radacinele.
 

IULIA

Active Member
vai de capu nostru.
si io trebe sa fac aceasta operatiune laborioasa si minutioasa.....dar cind o fugi colegu mic afara.... :D
 

Sash

Active Member
@iudit
imbolnavitor linkul... daaa...masdevalii n-au :)

@mihaelaV
In majoritatea cazurilor nu e nevoie sa schimbi scoarta, doar acel pumn de sphagnum. Si o sa vezi ca, cu greu o sa indesi toata scoarta la loc.
 

Sash

Active Member
Tu vrei sa ma imbolnavesc de tot? :rofl: Mai bine asa - nu erau in linkul dat de tine, strugurii sunt acrii pot sa merg fericita inainte :rofl:
 

marean

Active Member
Si eu am vazut,Iudit,ca taxa pana in Romanica e mica,dar suspect de identica cu cea din SUA ... mai ar fi si certificatul fito-sanitar,pe care cred ca trebuie sa-l trimita ...
 

tinaM

Member
Iudit, daca nu face rau la inimioara, e o adevarata incantare. Nu stiu voi cum sunteti, dar cum vad o orhidee cu doua liniute in plus la desen, m-a si luat valul! Norocul meu ca am frana buna langa mine, ca cea din dotare nu mai functioneaza de la a treia phale. Vestea buna ca am inceput sa le fac o "casa" pe care or s-o imparta cu hoya. Si o sa-mi ramana loc pt inca 2-4 in plus :wink:
 

karmenutza

Member
Acum doua saptamani, cand am plecat cu soacra mea dupa orhidee, si-a luat si ea una. Avea o tija cu trei ramurele si multi boboci. Din toti bobocii aia nu i-a inflorit nici unul. Se mareau ca si cum s-ar deschide, se ingalbeneau si picau. Acum mai are unul sau doi. O tinea langa fereastra, dar nu chiar pe pervaz, in apropierea lui. Apa i-a pus asa cum ati povestit voi, cu ghiveciul scufundat.
In seara asta a mutat-o direct pe pervaz, poate infloreste. Ce motiv ar putea avea sa pice bobocii nedesfacuti?
 

angela draganoiu

Active Member
diferenta de temperatura, a luat-o frigul pina a ajuns acasa. am patit-o si eu cu una si acum cind iau o orhidee o infasor in multe pungi sau ziare (ma duc pregatita sa nu mai patesc asa ceva)
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus