Discutii diverse cu si despre orhidee

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sunt superbe orhideele tale Cornelia. Iti doresc sa te bucuri de perioada maxima de inflorire!
Mi-ai facut asa o pofta...ca atunci cand vrei sa mananci lubenita iarna:p
Sunt curioasa...ce pret a avut una? ca poate fac o vizita la bucuresti :rofl:
 

marean

Active Member
Eee,ai uitat,nu mai sti cat am plans eu de pofta cand ti-am vazut hippe cei frumosi si rosu-sange :mrgreen: ?
Clar,tot ce e frumos atrage ca musca la...dulceata :rofl: :rofl: :rofl: !
 

marean

Active Member
angela draganoiu a spus:
Iubitele mele sunt si vor ramane phalaenopsis,asa ca mereu vreau sa le fie mai bine !
De aceea,le-am mutat la o fereastra estica,si vad ca le place mult acolo!De ce phalenopsis ? pt ca numai astea imi plac si as cumpara, daca cineva nu s-ar opune, tot ce gasesc la florarie indiferent de culoare.
Si eu aproape tot la rasarit le am (NE) si vad ca le place,mai mult dupa culoarea frunzelor la zygopetalum,care acuma le are de un verde crud foarte frumos,asa cum ar trebui sa le aiba !Iar phalae are o multime de radacini noi,ba mai mult,unele din cele vechide la suprafata au inceput sa se ramifice ( :? ) ,frunzele au inceput sa apara frumoase si viguroase ,iar floricelele nu se mai termina (nu ca mi-as dori,chiar sper sa se mai ramifice tija...inca o data :) ) !
Ma mir ca numai phalae te atrage...desi e mai bine pt buget,daca ai fi inebunita dupa toate,la cate specii,culori si forme sunt,ai ramane sub un pod,cu orhideele pe langa tine :tavalit: !
Mie,din pacate (sau fericire)imi plac aproape toate :mrgreen: :evil: !
 

angela draganoiu

Active Member
Marean m-am exprimat gresit. imi plac TOATE dar nu am conditii pt toate, nici spatiu nici conditii de viata specifice. iarna la mine e foarte cald si uscat, abia isi duc zilele cele citeva phale, vara e tot asa cald si uscat. iar phale suporta relativ bine conditiile mele. si n-am numai orhidee ci, tot gradinarul, mai am violete , streptocarpusi, hibi si ............. multe altele. asa ca vezi sint nevoita sa ma limitez.
 

marean

Active Member
:mrgreen: Eeee,banuiam eu ca nu are cum sa nu-ti placa toate frumusetile,din fericire,am observat ca se adapteaza bine si la conditii mai putin ideale !
E problema cu racoarea ,iarna multe specii au nevoie de temperaturi mai scazute pt a inflorii (cum e den nobile),insa daca studiezi cu etntie subiectul,vei gasi o portita de scapare...de exemplu,den biggibum (de tip phalae) nu are nevoie iarna de o perioada de reapos :wink: !
 

angela draganoiu

Active Member
biiineee......... Marean ai grija ca te voi ispiti si eu cu ceva de n-ai sa rezisti si atunci sa te vad pe unde scoti camasa :evil:
 

angela draganoiu

Active Member
da buna afacerea insa nu m-am lipit pt ca era prea dimineata, era 8 si 5, si nu vind la ora aia abia isi intindeau ghivecele pe asfalt si nici nu prea aveam bani la mine .............. prietenii stiu de ce . :rofl: ............. da' nu cred sa le vinda pe toate asa ca ............. :evil:
 

marean

Active Member
cornelia a spus:
Caldura face ravagii in fiecare an pe vremea asta. Al meu zicea ca sa punem aer conditionat si pentru plante, dar stiu ca nu e chiar bine. Pe perioade scurte suporta aerul, dar dupa aia ... :?
marean a spus:
Apropo,e dragut domnul tau sa iti sugereze instalarea unui aer conditionat special pt plante...nu-i deloc strans la mana pt "verzituri" :rofl: !
cornelia a spus:
Era doar ipotetic draga. :rofl: :rofl:

marean a spus:
Aha 8) !
Bine si asa , e pe calea cea buna :oops: :mrgreen: !
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus