Colectie cactusi Adarianul

Maranta

Member
Salut ,
Salut Cristi ,

extraordinare plantele...in fotografia din dreapta se vad pe putin 40-45 de plante in diferite stadii de crestere , uluitor :eek: ,pe radacina proprie !
Neaparat cateva fotografii cand or sa infloreasca...nu mai am cuvinte , ma tot uit la ele....bravo Cristi "jos palaria" !
 

dana_rusu

Member
M-am infruptat si eu din frumusetile lui Cristi ,sper sa se faca si ai mei la fel de frumosi ca ai lui.
 

elenafles

Active Member
:eek: :eek: :eek: Am ramas fara cuvinte.De fapt ce rost mai au ele in fata acestor minunatii.Marturisesc sincer :cactusii nu m-au atras niciodata sa-i cresc eu ca nu ma pricep si nu am rabdare pana infloresc dar sa-i admir imi place.
FELICITARI pentru aceste minuni ale naturii pe care le-ai crescut :clap: :clap: :clap:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Colectia este absolut impresionanta - felicitari pentru pasiune, rabdare si tenacitate!
Uitandu-ma la colectia ta imi dau seama cat de frumoase sunt florile de cactus :visator:
 

sarselia

Active Member
Moderator
:eek:
Nu am cuvinte!
Sincere felicitari pentru pasiunea ta!
E ceva de neimaginat cum din seminte ai ajuns sa ai atatea minunatii!
am ramas cu gura cascata!

si la mine cactusii au fost prima iubire dar pentru ca nu le puteam oferi mediul de care aveau nevoie i-am inselat cu alte plante.
dar inca mi-a ramas inima la ei pentru ca sunt minunati.
 

dr Cactus

Member
Va multumesc pentru aprecieri. Oricine poate avea rezultate similare daca este dispus sa munceasca si sa faca sacrificiile necesare.'Secretul' este in atitudine: sa nu te lamentezi, sa ai incredere in tine, sa iti asumi deciziile cu toate consecintele lor, sa ai rabdare si sa ai o atitudine progresista.
Cactusii sanatosi si crescuti corect sunt foarte frumosi. Trebuie sa le intelegem nevoile si sa le punem mai presus de vanitatea noastra. Exemplu: imi place un cactus, vreau sa il vad tot timpul si il pun pe biroul meu ca pe un trofeu. Planta va fi profund nefericita si in timp (daca nu moare) va deveni o caricatura doar pentru a-mi satisface mie cheful. In loc de asta, mai bine il pun pe balcon sau pe un pervaz insorit; il vad mai rar, dar el este fericit si sanatos.
Cand am inceput sa lucrez mai serios cu aceste plante, acum 10 ani, am plecat de la un nivel foarte jos, cu cateva plante pe o masuta intr-o garsoniera. Colectia a crescut constant si treptat si am devenit tot mai exigent in ceea ce priveste calitatea plantelor. Anul acesta urmeaza sa introduc in colectie foarte multe plante noi care vor avea si rolul de plante mama. Nu stiu numarul total de plante pe care il voi avea in 2010 in colectie, e posibil spre toamna sa ajung la 15000 de exemplare din peste 3500 de specii, varietati, forme si populatii diferite.
 

lelia

Well-Known Member
Cata dreptate ai in legatura cu vanitatea nostra fata de plante ,nu doar cactusi nu suporta sa stea acolo unde vrem noi ,nici o planta nu suporta asta ,se aseamana foarte mult cu noi,oamenii.
Eu nu sunt fan cactusi ,nu pentru ca n-ar fi plante deosebite ,chiar sunt ,ci tocmai pentru ca nu ma simt in stare ,isna recunosc sunt fffoarte frumosi si interesanti
Sincere felicitari ,pentru munca depusa ,pasiunea si filozofia ta despre viata :D
Imi place cum gandesti si iti urez succes in tot ce vrei sa faci :D
 

sarselia

Active Member
Moderator
Si mie imi place tare mult cum gandesti si se vede ca doar asa ai reusit sa faci ce ai facut si ce vei face in continuare.
Spor la treaba si la cat mai multe frumuseti!
 

kattyailin

New Member
sincer va spun, cand am deschis topicul si am vazut pozele, m-am zburlit toata :rofl: ....m-am facut arici.....cata frumusete!!!!!eu sunt doar la inceput cu cactusii, imi sunt foarte dragi...voi face progrese ;-)
 

dr Cactus

Member
:rofl: :rofl: :rofl:
Sunt foarte multe plante inflorite acum. Voi reveni cu un nou set de poze.Ma bucur ca va plac, sunt niste plante extraordinare. In perioada asta am aproximativ 2-300 de plante cu flori pe ele zilnic. Mi-e greu sa ma desprind de ele cand stau in sera.
Nu, nu sunt de la magazine. Sunt plante produse de mine de-a lungul ultimilor 9 ani.
 
Sus