Colectie cactusi Adarianul

Maranta

Member
Buna seara ,

plante de vis , plante de poveste ale "magicianului" din Cluj ! Cuvintele sunt de prisos...
 
D

dyayzh

Guest
Multe felicitari pentru rabdare, tenacitate si izbanda :D Toti sunt ff frumosi dar mie mi-au ramas ochii pe portocaliul Mediolobivia eucalyptana :oops:
La mai multi del putin la fel de frumosi :D
 

enya

Member
Doamne...m-am imbolnavit si eu de cactusita dar cred ca boala mea se agraveaza...in curind voi fi irecuperabila :) :) :rofl: felicitari pt minunata colectzie!
 

dr Cactus

Member
:oops: :oops:
Va multumesc!
Cele mai 'batrane' au 9 ani, iar cele mai tinere au 8 luni. Multe sunt semanate pe vremea studentiei, din seminte cumparate cu banii de bursa. E o mica dovada a faptului ca se poate. Sunt doar o farama din lumea cactusilor, produse si crescute 100% in Romania.
 

Valitza

Member
Pe mine m-a luat durerea de cap...nu mai am unghii la maini...daca invidia omoara atunci am sa mor cu siguranta.Macar sa ajung in raiul cactusilor :rofl:
 

dr Cactus

Member
Azi, plimbandu-ma prin sera dupa o scurta vacanta, am avut bucuria sa vad muguri florali pe unele forme de blossfeldia. Plantele au 2 ani, pe radacina proprie, crescute din seminte.Pentru necunoscatori-sunt speciile de cactusi cele mai pitice, originare de pe inaltimi din america de sud (Bolivia, Argentina), rare in cultura si extrem de rare in cultura pe radacina proprie.

Voi reveni cu imagini cu muguri florali si pe diferite forme de turbinicarpus pseudopectinatus si valdezianus, plante in varsta de 2 ani.
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Multumesc adarianul! In primul rand ca ne-ai aratat si noua in ziua asta de iarna, "aricii cu boboci". In al II-lea rand, pentru ca te-ai adresat si noua "celor de rand" care nu suntem colectionari si nu vom deveni niciodata, dar ne plac C&S. Astept cu nerabdare orice imagine a plantelor in diferite faze de dezvoltare.
 
Sus