Calla / Zantedeschia

mena

Member
Am achizitionat si eu prima cala anul acesta in primavara(flori violet deschis). Din pacate nu am reusit sa-i fac poza cand era inflorita. Dupa ce s-au trecut toate florile una dintre ele s-a transformat in asa ceva
Aveti idee ce s-a intamplat? S-a polenizat si acelea sunt cumva seminte? Cum trebuie sa procedez cu ele?
 

paula

Member
am primit de ziua mea aceasta cala
,
si nu prea stiu ce mod de crestere are , se comporta ca si cea alba ?
 

zfcristina

New Member
Buna!
Am primit si eu acum cateva saptamani un ghiveci cu ...cale (Zantedeschia Mixed) deocamdata sunt verzulii. Ma gandeam ca ........daca scrie "mixed" pe eticheta si in poza sunt mai multe culori, inseamna ca sunt de mai multe feluri. :? Exista sansa sa-si schimbe culoarea?? Cum trebuie sa le ud? Eu sunt cam stangace in ceea ce priveste florile asa ca va rog sa-mi dati o mana de ajutor!
Multumesc!

P.S. M-am mai uitat aum o data la ele ca sa fiu sigura ca nu vorbesc prostii. Sunt verzi ca si frunzele, florile. Singurul lucru pe care l-am facut de cand le-am primit, a fost sa le schimb ghiveciul cu unul mai mare.
Am observat si ca 2 frunze au varfurile uscate. Ce sa fie??
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Deci:
Mixed,se refera la faptul ca in acelasi lot de plante furnizate de producator,au fost mai multe culori.Nu ca ,o cala isi schimba culoarea.
Daca te uiti in magazine,pe ghivecele cu orhidee vei gasi etichete cu Orhideea Mixed,sau plante verzi mixed.
Cala ta va avea aceasi culoare de cate ori va inflori.Nu stiu cat de mult ii va placea daca o tii in casa.Aici voi lasa fetele sa-si spuna parerea,hai fetele care ati avut cale in ghivece!
 

Simina

Active Member
Eu am o singura cala la ghiveci ce ati vazut-o pe pagina anterioara.
Are un ghiveci destul de mare si frunzele sunt inalte, de circa 1m. A facut o singura floare anul asta, dar care a tinut destul de mult, daca bine imi amintesc aproape o luna.
Ghiveciul l-am tinut toata vara pe un balcon inchis.
In curand planta va intra in repaus. Vad ca frunzele incep sa se ofileasca.
 

zfcristina

New Member
iudit a spus:
Deci:
Mixed,se refera la faptul ca in acelasi lot de plante furnizate de producator,au fost mai multe culori.Nu ca ,o cala isi schimba culoarea.
Daca te uiti in magazine,pe ghivecele cu orhidee vei gasi etichete cu Orhideea Mixed,sau plante verzi mixed.
Cala ta va avea aceasi culoare de cate ori va inflori.Nu stiu cat de mult ii va placea daca o tii in casa.Aici voi lasa fetele sa-si spuna parerea,hai fetele care ati avut cale in ghivece!
Probabil am eu probleme cu exprimarea. Deci, stiu ce inseamna mixed! Eu intrebam daca cumva floarea in momentul in care e bobocel are o culoare si atunci cand va inflori in toata splendoarea ei e posibil sa-si schimbe culoarea.
Multumesc pentru raspuns!!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Este foarte posibil ca atunci cind e boboc sa fie verde si ea la deschidere sa fie galbena sau alba sau.......eu stiu ce alta culoare?Trebuie sa astepti sa se deschida floarea si vei vedea.Deci:da este posibil :D
 

zfcristina

New Member
Gabiuta a spus:
Este foarte posibil ca atunci cind e boboc sa fie verde si ea la deschidere sa fie galbena sau alba sau.......eu stiu ce alta culoare?Trebuie sa astepti sa se deschida floarea si vei vedea.Deci:da este posibil :D
Saru'mana!
 

zfcristina

New Member
Si cateva sfaturi despre cum sa o ingrijesc...e prea mult daca va cer?? :D
Eu am pus ghiveciul la geam, are lumina dar nu soare direct, n-am nici calorifer sub acel geam ca sa o omoare cand voi da drumul la caldura. De la florarie i-a spus sotului sa ii pun apa in vas si isi ia ea cat ii trebuie.
Multumesc mult!!!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu am avut mai demult niste bulbi in ghiveci dar nu mi-au facut flori si am dat bulbii :) deci nu stiu sa iti spun mare lucru :? decit ca o udam moderat (e totusi o bulboasa si nu are nevoie de apa permanent) , statea la lumina si nu prea mare caldura.Mai mult??? :nu stiu: Sunt fete pe aici care au crescut cale in ghiveci .Daca vor vedea acest post poate iti vor spune mai multe.........
 

zfcristina

New Member
Gabiuta a spus:
Eu am avut mai demult niste bulbi in ghiveci dar nu mi-au facut flori si am dat bulbii :) deci nu stiu sa iti spun mare lucru :? decit ca o udam moderat (e totusi o bulboasa si nu are nevoie de apa permanent) , statea la lumina si nu prea mare caldura.Mai mult??? :nu stiu: Sunt fete pe aici care au crescut cale in ghiveci .Daca vor vedea acest post poate iti vor spune mai multe.........
Multumesc din suflet pentru raspuns!
O seara buna!
 

sicora fabian

Active Member
AP

Repaosul la cala il fac in vara, de prin iulie-august reduc udarile, astfel incat la sfarsitul lui august nu le mai ud deloc pana pe la sfarsitul lui septembrie, octombrie. Inca nu am inceput sa le ud. Pana in faza de cornet, culoarea bobocilor este un pic mai inchisa fata de culoarea standard a spatei. Lipsa de lumina si caldura excesiva inhiba inflorirea.
 
pot scoate bulbul de calla din pamant acum?

Buna ziua!
Am citit toate cele 16 pagini si multe dintre simptomele unei calle intrate in repaus le-am "citit" si eu: frunze ingalbenite, lipsite de vlaga, imediat dupa ce s-a trecut floarea. Am inteles de la unele proprietare de calle ca se scoate din pamant si se lasa peste iarna intr-un loc racoros. Asadar, trebuie sa ii scot bulbul din pamant, sa il pun intr-o cutie si sa il las in pivnita pana in aprilie anul viitor? E ok asa sau trebuie sa il las in pamant, neudat?
Astept un raspuns ultra-scurt si va multumesc pentru sfat.
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Eu nu l-am scos niciodata din pamant.Nu l-am mai udat deloc si am tinut ghiveciul in pivnita.
 
Multumesc pentru raspuns

@iudit
Dupa ce a trecut iarna si ati reinceput sa udati planta, si-a revenit si a inflorit? Asta e marea mea ingrijorare: sper sa isi recapete vigoarea si sa faca florile alea frumoase, galbene :)
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Da,sigur,primavara cand o scoti din pivnita,incepi sa o uzi.Afara ii place ei cel mai mult.Daca are toate conditiile,va inflori din nou.
 
Sus