Calla / Zantedeschia

adana

Member
multumesc mult,dar nu treb sa arunci cu rizomi de calle spre mine.am 2 culori :dans: dar cu altceva...ce te mai enerveaza...arunca cat poti de tare.nu conteaza unde ma pocnesti :(
 

valentyna

Member
acu ca mi-a venit comanda cu crini as vrea sa plantez in ghiveci cale+crin paun.eu imi imaginez ceva splendid acu sa le cedem evolutia.
 

Ariana

Member
Anul trecut am tuns frunzele calelor si am lasat bulbii in ghivece fara sa le mai ud. De curand au iesit niste varfuri anemice din cauza lipsei de lumina si acum am inceput sa le ud sper sa faca la fel de multe flori ca anul trecut.
[/img]
 
D

dyayzh

Guest
cris_niki a spus:
buna tuturor!ma bucur nespus de mult ca am putut gasi acest loc unde lumea vorbeste de lucruri foarte interesante si ajutatoare si cred, sau sper ca sunt in locul potrivit.
azi am reusit sa-mi cumpar o cala violet dupa atatea cautari:)iubesc foarte mult calele dar sunt putin ingrijorata.asta pentru ca nu stiu prea mare lucru despre cresterea lor.problema este ca eu am cumparat cala in ghiveci de la supermarket bine inflorita si nu stiu in ce perioada se afla.trebuie sa ii schimb pamantul,ghiveciul si cam cat de des ar trebui sa o ud.va rog ajutati-ma cu sfaturi nu vreau sa o pierd o iubesc multtttt :?
 

karmenutza

Member
Calla mea a fost inflorita in februarie. Intre timp a mai facut vreo 2 - 3 frunze si gata. Ce face? Intra in repaus? ce sa-i fac? Ii tai frunzele sau ce? Ca eu as mai vrea sa faca niste flori.
 

Ariana

Member
Din cate stiu eu despre calle, frunzele acestea care au mai ramas, nu e nevoie sa le tai pentru ca ele acum inmagazineaza energie necesara bulbului pentru ca la urmatoare inflorire sa-ti ofere flori la fel de frumoase. Acum stiu doar ca trebuie sa raresti udatul si sa lasi frunzele pana vor ingalbeni. Anul trecut a fost primul meu an cu calle si eu asa am procedat. Daca am procedat corect iti pot spune peste 1-2 luni cand ar tebui sa apara si florile pentru ca deja frunzele au aparut.
 

v.cristina

Active Member
karmenutza a spus:
Calla mea a fost inflorita in februarie. Intre timp a mai facut vreo 2 - 3 frunze si gata. Ce face? Intra in repaus? ce sa-i fac? Ii tai frunzele sau ce? Ca eu as mai vrea sa faca niste flori.
nu le taia frunzele ...ariana are dreptate bulbii se hranesc prin acele frunze dar ca orice planta dupa inflorire are nevoie de o perioada de repaus cand diminuezi cantitatea de apa pentru udare su nu mai pui ingrasamanat

peste 2 sau 3 saptamani le muti intr-un mai loc calduros si aerisit ...eu asa procedez si functineaza dar florile apar inca odata mai tarziu prin august ..parca :?:
 

mirela06

Active Member
Am doar o rugaminte. Am citit despre Zantedeschia blak si spune ca este perena si ca se poate tine afara. A incercat cineva asa ceva in gradina?Vreau sa iau citiva bulbi si sa incerc afara in gradina. Puteti sa-mi dati un sfat?
 

seems

New Member
Fetelor sunt atat de necajita acum mai mult de o luna am cumparat 4 bulbi, si azi facandu-mi griji cum de nu a dat nici o frunzulita am sapat sa vad ce se intampla cu ei si i-am gasit pe toti mucegaiti, de ce, makr unul sa fi rezistat. Eu ii pusesem in gradina din fata blocului, cu ce am gresit??? Va rog sa ma ajutati, multumesc mult
 

hamsu

New Member
Se pare ca anul acesta calele vor sa ma supere.
Doar intr-un ghiveci a aparut o floricica.
Ghiveciul mai mare, care anul trecut a fost plin de flori, acum nu are nici una.
Ce sa le fac?
Ma intreb daca nu cumva eu sunt de vina, deoarece nu am avut rabdare cu ele, si le-am tuns frunzulitele, cam la 2 luni dupa ce s-au uscat florile. Am rarit udarile, dar frunzele tot nu au vrut sa se usuce, si atunci le-am taiat.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Frumoasa culoare.Si la mine a rasarit una uitata in gradina..........anul trecut :) .Deocamdata este numai frunze. :D
 

Leanna

Member
Calele noastre sunt sadite direct in gradina, dar postez aici poze, ca aici e topicul :) Mai sunt doua care abia abia rasar, mai asteptam :|

I-am facut mai multe poze pentru a-i surprinde eleganta :oops:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Da :) .Eu una nu am scos-o.Si pe mine m-a surprins :eek: Insa acum am vazut ca frunzele nu ii sunt tocmai frumoase.Usor uscate spre virfuri si par a se ingalbeni.Ori o maninca ceva ........ori ceva,ceva nu ii mai place :(
 

mirela06

Active Member

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Leana, cala ta galbena are o culoare superba! Imi place foarte mult!

Mirela, si calele tale sunt foarte frumoase! Cea galbena cu roz chiar e o noutate pentru mine! Iar pe cea alba cred ca o poti lasa peste iarna in pamant, invelita cu folie si un strat de paie. Este varietatea aclimatizata deja la noi.

Iata si frumoasele inflorite la mine in gradina:



Mai am cateva pe care inca le mai astept sa infloreasca. :D
 
Sus