Bujori

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Complicat pentru mine...poate daca mai plecam in vacanta cu masina si iesim din tara pe la vama Bors :(
 
iris a spus:
mariucamariuca a spus:
iris nu ne dai mai multe detalii? pret, magazin?
I-am cumparat de la DACARDI Piata de flori ( www.piatadeflori.ro )din Oradea la pretul de 65 Ron/buc. Este prima data cand aduc astfel de exemplare. Sper sa nu am probleme cu ei. In toamna trecuta am cumparat de la Gardener un bujor arbustifer rosu l-am plantat in gradina si acum este foarte bine dezvoltat.Iata-l
http://irismihnea.sunphoto.ro/Bujori_20 ... YGHLIRYALQ
Am primit si cateva sfaturi despre cum sa-i ingrijesc si cum sa-i protejez peste iarna in primii doi ani.
Multumesc frumos Iris
 

mirela06

Active Member
Pina nu am cumparat casa, nu am avut bujori si nici sa stiu cum si ce-i cu ei. Acum sunt plini de pupi, dar si de furnici pe ei. Asa trebuie sa fie, iau furnicile masuri impotriva puricilor de plante, sau trebuie eu sa fac ceva si pt. furnici si pt. puricei. Sa ma sfatuiti si pe mine, va rog. :?
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
mirela06 a spus:
Pina nu am cumparat casa, nu am avut bujori si nici sa stiu cum si ce-i cu ei. Acum sunt plini de pupi, dar si de furnici pe ei. Asa trebuie sa fie, iau furnicile masuri impotriva puricilor de plante, sau trebuie eu sa fac ceva si pt. furnici si pt. puricei. Sa ma sfatuiti si pe mine, va rog. :?
Impotriva purecilor de plante ar fi bine sa iei masuri urgente, ceva combinatie de acool cu sapun lichid stropita pe pureci ar trebui sa le vina de hac.
Furnicile sint acolo pt ca bujorii au un lichid dulce pe marginile bobocilor, in principiu nu le dauneaza bujorilor, insa furnicile "cresc" afidele (purecii plantelor) cam cum "crestem" noi oile....
 

iogamac

Member
iris a spus:
gradinar1 a spus:
Iris, eu n-am vazut sa se poata comanda on-line la Dacardi - asa este? tu cum achizitionezi de la ei?
Nu onoreaza comenzi on-line. Se pot face comenzi telefonic pentru ce plante doriti sa va procure dar pe urma le ridicati de la magazinul lor din Oradea ( asa mi-a spus gradinarul lor ). Eu am fost la magazin......... adica-n paradis :) . Gasiti tot ce va doreste sufletzelul vostru la pretzuri acceptabile.
:cry: :cry: :cry: si eu din constanta ce faaaaaaaaaaaaaaac?
de doi ani caut asa ceva. am vazut intr-o curte, dar stapana era foarte secretoasa :) si chiar imi luasem gandul de la ei....da ma duc sa caut pe google...poate gasesc ceva!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Pe sub gardul de beton inalt si ca de puscarie :evil: (ce moda :x )vecinilor mei a sosit un bujor.Nimic spectaculos e chiar frumos dar este in spatele unui trandafir urcator care inca nu a reusit sa acopere tot gardul si mai pot sa il dau la o parte sa scot evntual bujorul.
Intrebarea mea era urmatoarea:dupa ce infloreste si ii trec florile credeti ca se mai prinde? :? Fiindca daca astept pina la primavara viitoare e clar ca nu mai are nici o sansa :)
 

iris

Active Member
iogamac a spus:
iris a spus:
gradinar1 a spus:
Iris, eu n-am vazut sa se poata comanda on-line la Dacardi - asa este? tu cum achizitionezi de la ei?
Nu onoreaza comenzi on-line. Se pot face comenzi telefonic pentru ce plante doriti sa va procure dar pe urma le ridicati de la magazinul lor din Oradea ( asa mi-a spus gradinarul lor ). Eu am fost la magazin......... adica-n paradis :) . Gasiti tot ce va doreste sufletzelul vostru la pretzuri acceptabile.
:cry: :cry: :cry: si eu din constanta ce faaaaaaaaaaaaaaac?
de doi ani caut asa ceva. am vazut intr-o curte, dar stapana era foarte secretoasa :) si chiar imi luasem gandul de la ei....da ma duc sa caut pe google...poate gasesc ceva!
Eu am vazut pe saitul gardenstore bujori arbustiferi ( la magazinul lor din Osorhei nu mai aveau ) rosu si galben. Cel galben este cam scump.
http://www.gardenstore.ro/plante/arbori-si-arbusti?p=11
 

iogamac

Member
iris a spus:
iogamac a spus:
iris a spus:
gradinar1 a spus:
Iris, eu n-am vazut sa se poata comanda on-line la Dacardi - asa este? tu cum achizitionezi de la ei?
Nu onoreaza comenzi on-line. Se pot face comenzi telefonic pentru ce plante doriti sa va procure dar pe urma le ridicati de la magazinul lor din Oradea ( asa mi-a spus gradinarul lor ). Eu am fost la magazin......... adica-n paradis :) . Gasiti tot ce va doreste sufletzelul vostru la pretzuri acceptabile.
:cry: :cry: :cry: si eu din constanta ce faaaaaaaaaaaaaaac?
de doi ani caut asa ceva. am vazut intr-o curte, dar stapana era foarte secretoasa :) si chiar imi luasem gandul de la ei....da ma duc sa caut pe google...poate gasesc ceva!
Eu am vazut pe saitul gardenstore bujori arbustiferi ( la magazinul lor din Osorhei nu mai aveau ) rosu si galben. Cel galben este cam scump.
http://www.gardenstore.ro/plante/arbori-si-arbusti?p=11
iris esti o dulce :rofl: ai adus liniste in familia mea. mercic mult
 

iris

Active Member
Cu placere si alta data. :) Daca gasesc si alti furnizori de astfel de bunatati care onoreaza comenzi on-line iti trimit un mesaj privat. Poate gasesti si la eutopia mall. :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Gabiuta a spus:
Intrebarea mea era urmatoarea:dupa ce infloreste si ii trec florile credeti ca se mai prinde? :? Fiindca daca astept pina la primavara viitoare e clar ca nu mai are nici o sansa :)
Revin cu intrebarea .Poate totusi cineva stie si ma sfatuieste.Daca nu........il scot acum si voi mai vedea.Trandafirul creste vertiginos si nu o sa-l mai pot da la o parte :cry:
 

irinabv

Active Member
Moderator
Sa inteleg ca vrei sa subtilizezi bujorul vecinilor :giggle: Mie mama mi-a spus ca daca plantezi bujorul acum, infloreste abia la anul sau peste doi ani. Ca ii spusesem eu sa-mi aduca de la ea din gradina, si mi-a spus ca dupa ce ii trec florile. Dar de prins se prinde. Si oricum n-ai incotro :rofl: Asa ca puneti ochelarii de soare, peruca, asteapta sa vina noaptea, si la treaba 8) Succes :wink:
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Gabiuta a spus:
Gabiuta a spus:
Intrebarea mea era urmatoarea:dupa ce infloreste si ii trec florile credeti ca se mai prinde? :? Fiindca daca astept pina la primavara viitoare e clar ca nu mai are nici o sansa :)
Revin cu intrebarea .Poate totusi cineva stie si ma sfatuieste.Daca nu........il scot acum si voi mai vedea.Trandafirul creste vertiginos si nu o sa-l mai pot da la o parte :cry:
Cred ca poti sa incerci sa tunzi trandafirul urcator in asa fel incit sa ii faci un pic de spatiu bujorului..pina la toamna. Bujorii nu se lasa chiar asa usor invinsi de alte plante. Transplantarea cu shanse maxime e la toamna pt bujor, septembrie sau octombrie. Pina atunci tine trandafirul in sah cu foarfeca....
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Multumesc Geo.Stiu ca bujorii sunt tare incapatinati fiindca am mai avut o experienta cu unul pe care am vrut sa il transplantez si m-am chinuit de numa.....adica vorba ta nu s-a lasat invins cu usurinta.Dar....oricit imi place mie acest instrument de tortura numit foarfeca :rofl: tot nu o voi folosi la trandafir......
Cred ca varianta cu toamna este cea mai buna.Atunci voi vedea ce si cum .......... :mrgreen: .Pina atunci sa fim sanatosi :D
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus