Bujori

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

IZA

Active Member
Multumesc frumos pentru urarile de bine. :D
Bujorii cei albi au mai bine de 20 de ani ca tin minte si eu cand i-a plantat. Cei rosii au peste 30 de ani ca mama i-a gasit acolo cand a cumparat casa. Imi amintesc cand eram copil ca abia asteptam sa iasa bobocii si ca sa le vad floarea ii "ajutam" si eu sa infloreasca mai repede :rofl: adica ii infloream eu cu degetele , la fel faceam cu narcisele galbene :rofl:
In afara plivitului buruienilor si despartirea tufei la cativa ani nu le facea nimic. Nici un fel de ingrasamant, nimic. Ma bucur ca v-au placut. Cei albi au un mirooooos :fluierat:
 

isabella

Active Member
Iza, nu ma asteptam sa fie asa ''veterani'', probabi sunt regii gradinei :D Sunt superbi , sa va bucurati de ei si sa fie sanatosi, atat ei cat si mama :D
 

IZA

Active Member
Merci, Issabela! Daca nu infloresc ai tai anul acesta, iti promit un buchet.... :)
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Iza, tu ne omori usurel cu ce splendori are mama ta in gradina...iasomia imi aduce aminte de gradina bunicii...Doamne, ce frumos era primavara cand inflorea tufa de iasomie si liliacul...
Cat priveste bujorii, trebuie sa plantez si eu macar o tufa, doua...ati vazut pe undeva de vanzare?
 

dana_rusu

Member
am citit undeva ca atunci cand nu infloresc este posibil sa sufere de o boala specifica lor si eu am o tufa in gradina mamei de mai bine de 20 de ani,nu am mutat-o niciodata decat am mai luat din ea sa pun la mine in gradina,gradinar 1pot sa-ti dau eu daca vrei.
 

IZA

Active Member
gradinar1 a spus:
Iza, tu ne omori usurel cu ce splendori are mama ta in gradina...iasomia imi aduce aminte de gradina bunicii...Doamne, ce frumos era primavara cand inflorea tufa de iasomie si liliacul...
Cat priveste bujorii, trebuie sa plantez si eu macar o tufa, doua...ati vazut pe undeva de vanzare?
Ma bucur ca ti-au placut :D . Sper sa gasesti cat mai repede ca inca mai e timp sa-i plantezi.Le place in loc insorit pentru ca am si eu o tufa care face flori putine sau deloc pt ca sunt mai la dos ca sa zic asa. Vad ca ai primit deja ajutor :D .Imi aminteste de copilarie mai ales ca sunt din tufa din care copil fiind incercam sa-i ajut sa infloreasca mai repede cu degetele. :rofl:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Dana, iti multumesc tare mult! Esti foarte draguta...ti-am trimis un mesaj - trebuie doar sa-l verifici. Si daca iti pot oferi ceva si eu mi-ar face mare placere, sa stii :D
Iza, draga mea, am mai primit o oferta de la Anthetis - daca mai e cineva interesat o pot posta si aici...
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Ce frumooooosssi! Vrem poze cu evolutia lor si cu florile, evident. Chiar daca mai e ceva de asteptat.
 

iris

Active Member
mariucamariuca a spus:
iris nu ne dai mai multe detalii? pret, magazin?
I-am cumparat de la DACARDI Piata de flori ( www.piatadeflori.ro )din Oradea la pretul de 65 Ron/buc. Este prima data cand aduc astfel de exemplare. Sper sa nu am probleme cu ei. In toamna trecuta am cumparat de la Gardener un bujor arbustifer rosu l-am plantat in gradina si acum este foarte bine dezvoltat.Iata-l
http://irismihnea.sunphoto.ro/Bujori_20 ... YGHLIRYALQ
Am primit si cateva sfaturi despre cum sa-i ingrijesc si cum sa-i protejez peste iarna in primii doi ani.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Iris, eu n-am vazut sa se poata comanda on-line la Dacardi - asa este? tu cum achizitionezi de la ei?
 

iris

Active Member
gradinar1 a spus:
Iris, eu n-am vazut sa se poata comanda on-line la Dacardi - asa este? tu cum achizitionezi de la ei?
Nu onoreaza comenzi on-line. Se pot face comenzi telefonic pentru ce plante doriti sa va procure dar pe urma le ridicati de la magazinul lor din Oradea ( asa mi-a spus gradinarul lor ). Eu am fost la magazin......... adica-n paradis :) . Gasiti tot ce va doreste sufletzelul vostru la pretzuri acceptabile.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus