Ajutor ! Orhidee in agonie :(

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

miki70

Active Member
Anette ud-o prin scufundare, pui ghiveciul intr-un castron mai inalt astfel incat atunci cand pui apa sa acopere putin ghiveciul. O tii 15 min in apa apoi o pui la scurs . Scoarta se va imbiba in apa si va retine mai mult timp umiditatea. O uzi astfel cand vezi radacinutele din ghiveci sidefii.
 

Kati

Active Member
Tenger a spus:
Buna am si eu o orhidee si de mai bine de un an a dat sa se ofileasca dar pe tija care ii uscata are in varf o chestie de parca ar fii radacini si nu stiu ce sa fac cu ea va rog ajutati-ma..... :cry: :cry:
Caramell a spus:
ce fel de orhidee? Dendrobium?
Pune o poza cu ea... altfel nu iti putem da sfaturi.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Nu poti pune poze direct din calculator. Trebuie sa iti creezi un album pe Webshots, Photobucket sau alt site ce permite incarcarea pozelor.

Presupun ca orhideea ta este un dendrobium nobile. Este normal ca tijele vechi sa se stafideasca. Apar in timp tije noi de la baza plantei; sau ca la tine, planta poate face pui direct pe tija veche. Cand puiul e suficient de mare si cu radacini bine dezvoltate il poti separa de mama. E posibil sa astepti chiar si un an pt a se dezvolta suficient.
La dendrobium tijele fara frunze nu se taie, chiar daca sunt inestetice. Ajuta la sustinerea (hranirea) noilor lastari.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Tenger, nu se vede mare lucru in pozele tale :(
Pare sa fi facut un pui orhideea respectiva dar e prea mic oricum sa-l desparti acum.
Fa o poza cat mai clara cu intreaga planta ca sa putem vedea ce este si apoi vom vedea ce-i de facut.
 

Chrisstina

Member
buna, am si eu o phale care nu vrea sa infloreasca. :( in sine arata bine, frunzele si radacinile sanatoase, sunt atenta la conditiile in care o tin, am tot citit dar am ramas fara idei deja...sigur gresesc undeva dar nu imi dau seama unde :cry: orice idee/sfat/parere e foarte binevenita. multumesc
 

sarselia

Active Member
Moderator
Phalele nu vor inflori daca nu au lumina destsula.Unde o tii/Ingrasamant ii aplici?Daca da cat de des sau rar?
 

MASCHA

Active Member
Am aceasta orhidee de 2-3 ani ,nici nu a murit dar nici nu s-a dezvoltat pana asta toamna cand i-a dat un pui care din pacate are frunzele patate (parca sunt fara clorofila).
Ce credeti ca are ? o viroza,sunt patate din cauza frigului .... sau ce as putea sa fac sa-si revina,imi pare rau de ea daca a rezistat atatia ani fara nici un fel de atentie ba chiar marginalizata...
 

sarselia

Active Member
Moderator
Intr-adevar nu arata extrem de bine...si ghiveciul imi pare cam mare si mai ales ca dupa cum il vad eu este ceramic.Acesta retine prea multa umezeala lucru care nu lasa radacinile sa respire.Ai incercat sa ii verifici radacinile?O uzi cu ingrasamant?
 

MASCHA

Active Member
In acest ghiveci am plantat-o de Pasti cand m-am hotarat sa ai acord o mai mare atentie,am folosit ceramic pentru ca asa am vazut pe un site si mi-a placut cum arata acea orhidee,de cateva zile o stropesc zilnic cu apa in care pun putin atonik in rest nu stiu ce sa ai fac :?
 

nely

Member
Dar cand ai plantat-o in ghiveciul ceramic cum avea radacinile? pt ca la cum arata cred ca problema vine de la radacini ...ar fi trebuit sa fie albe,ferme daca erau sanatoase...era bine daca atunci o puneai intr-un ghiveci transparent (chiar si de la o cutie de inghetata sau altceva) cu gauri facute lateral ca planta sa aiba aerisire si ca marime ceva mai mic decat acesta...
 

nely

Member
Ma refeream la ghiveci transparent ca sa poti vedea radacinile cum sunt ...in timp. Cu resuscitarile, eu nu prea m-am impacat, daca planta nu era ok (altele decat phale) s-a dus...poate te poate ajuta altcineva cu mai multa experienta...
 

MASCHA

Active Member
Cand am mutat-o nu m-am uitat la radacini,am scos-o din ghiveciul ei si am mutat-o in cel ceramic, am vrut sa o deranjez cat mai putin,asa ca nu prea stiu cum sunt radacinile,dar presupun ca sunt bine din moment ce ea fiind total vitregita a cautat sa faca pui.
 

nely

Member
Tocmai pt ca nu e chiar bine,planta incearca sa supravietuiasca prin pui,important e daca reusesc puii sa se maturizeze pt ca atunci chiar ai sanse sa o salvezi,puii fac radacini la randul lor si ajuta planta.
Daca planta avea radacinile ok nu arata asa, bulbii ar fi fost plini,fermi, dar "stafiditi" poate sa insemne si ca planta a suferit de sete ...era important sa vezi radacinile atunci cand ai mutat-o. Daca mai are radacini bune v-a evolua bine,daca puii stagneaza sau se usuca atunci sigur planta nu are radacini bune. Cat puii sunt in crestere trebuie sa ai mare grija sa nu ajunga apa pe ei ca sigur ii pierzi. Ma asteptam sa te indrume persoanele cu mai multa experienta (moderatorii) dar probabil nu stiu ce sfat sa-ti dea. Bafta!
 

MASCHA

Active Member
Multumesc Nely,zilele astea am sa o scot din ghiveciul ceramic si o sa-i verific si radacinile.Am observat ca puiutii cresc,incet ,cu frunzele decolorate ca si ale plantei mature, dar cresc.
 

nely

Member
Cu placere,nu ai pt ce :wink: ...daca cresc poate ar fi mai bine sa nu umbli la ea, e posibil sa nu-i convina si sa stagneze. Acum nu ai decat sa o lasi asa pana cresc bine puii si fac radacini, dar ai mare grija cu udatul,nici prea des dar nici prea rar. Mai sigur pune un betisor de frigarui de bambus infipt in substrat si controlezi umezeala scotandu-l din cand in cand. Sper sa ai noroc sa se redreseze. :D
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus